Büyük Budapeşte Oteli
Büyük Budapeşte Oteli
Vizyon Tarihi (1s 40dk
Yönetmen:
Oyuncular: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham devamı...
Tür Komedi , Dram
Ülke İngiltere , Almanya
Beyazperde
  5,0
Basın   4,2 3 kritik
Kullanıcı
  3,9 49 oylama 11 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçen hikayede, Avrupa'nın hayali Zubrowka şehrinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli'nin ihtişamlı dönemine tanık oluyoruz. Gustave H, otelin işleyişini büyük bir profesyonellikle idare eden, müşterilerini dahi en ince ayrıntılarına kadar tanıyan bir konsiyerj görevlisidir. Bir gün otele bellboy ve komi görevlisi olarak Zero Mustafa adında genç bir adam gelir ve kısa zamanda aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. İkili birbirlerinin sırdaşı olurken yaşadıkları şehir de büyük bir savaşa doğru sürüklenmektedir. Bu esnada Gustave'ın yaşlı sevgilisi Madame D. esrarengiz bir şekilde hayata veda eder, ikili Madame D.'ye veda etmek için yola çıkar. Bir asilzade olan Madame D.'nin şatosuna vardıklarında miras bölüşümünün yapıldığı toplantıya denk gelirler. Madame D., Gustave'a miras olarak paha biçilmez bir Rönesans tablosu bırakmıştır ve bunun açıklanmasıyla aile içerisinde büyük bir karmaşa çıkar. Bu andan itibaren belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir…
Wes Anderson'ın Moonrise Kingdom filminden sonraki yeni çalışması olan filmin bol yıldızlı kadrosunda Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Bill Murray, Jude Law, Edward Norton, Léa Seydoux ve Owen Wilson gibi isimler yer alıyor.

Orijinal adı
The Grand Budapest Hotel
İlginç bilgiler
8 başlık
Dağıtımcı
Tiglon
Türkiye Box Office
54.050 kişi izlemiş
Yapım yılı
2013
Bütçe
-
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce, Fransızca
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi Büyük Budapeşte Oteli

5,0

Masalsı dünyada polisiye lezzeti...
Ali Ulvi Uyanık

Wes Anderson, yedi uzun metrajlı film çekti. Sinemalarımızda gösterime giren, "Çılgın Liseliler" (Rushmore), "Tenenbaum Ailesi" ( The Royal Tenenbaums), "Suda Yaşam" (The Life Aquatic with Steve Zissou) ile "Moonrise Kingdom"da, düzenli olanla uzlaşmazlık ve sorunlu aile kurumuna uyumsuzluk, karakterleri içsel çalkantılara sürüklüyordu. Uzlaşmazlık ve uyumsuzluk gözde temaları olan Anderson, animasyonla da (Fantastic Mr. Fox) perçinlediği ironiye dayalı hikâye anlatma deneyimlerindeki ince işçiliği öyle bir noktaya getirdi ki, sekizinci çalışması "Büyük Budapeşte Oteli"nin kıvrımları içinde kaybolarak büyülü bir yolculuğa çıkabilirsiniz.   

"Büyük Budapeşte Oteli"nin (The Grand Budapest Hotel) hikayesinin ana yapısını oluşturan olaylar 1932 yılında geçmekte: Tam da, gizemli ve yoğun kişiliğiyle perdeden seyircileri büyüleyen Greta Garbo ve MGM'in yıldızlarının buluştuğu film "Grand Hotel"in (Berlin'de bir otel) çekildiği tarihte! Anderson, tarihin ve sinemanın, en esrarengiz, çekici, ışıltılı, şatafatlı,gösterişli, şehvetli aşk ve casusluk hikayelerine ev sahipliği yapmış Orta Avrupa kentlerinin / otellerinin cazibesinin, iki büyük savaş arasında yükseldiğini bildiği için uygun bir yıl seçmiş. Sonra hikayesini, gerçekliğin katılığına mahkum etmemek, kurduğu özel dünyayı belirgin sembollerle, karakter ve yer isimleriyle bozmamak için hayali bir yer yaratmış: Zubrowka Cumhuriyeti mesela (Żubrówka, Polonya kökenli bir votka aslında). Evet, Budapeşte ama Orta Avrupa'yı simgelediği için; kentle ilgisi yok!

Otelin, özellikle zengin, yaşlı, tesadüfen tümü sarışın yaşlı hanımefendi misafirlerine 'her tür' hizmeti veren ve işini tam bir soylulukla yürüten concierge şefi M.Gustave (Ralph Fiennes) ile üçüncü dünyadan gelmiş bir göçmen olan lobi görevlisi genç "Zero"(Sıfır) arasında başlayıp gelişen ilişkinin ekseninde ilerliyoruz. Anderson, Hugo Guinness ile yazdığı senaryoda Stefan Zweig'in çalışmalarından faydalanmış.

Kimdir Zweig? Avusturyalı, Yahudi asıllı roman-oyun yazarı ve gazeteci. 1881 doğumlu yazar, Rio de Janeiro'da, 1942 yılında, Avrupa'daki Hitler egemenliğinin süreceği karamsarlığı içinde karısı ile birlikte intihar etti. Anderson, Gustave ile Zero'nun, otelin gizli sahibi olan ve ara sıra kalmaya gelen 84 yaşındaki Madam D.'nin kendi malikanesinde ölmesinden (öldürülmesinden) sonra sürüklendikleri polisiye öyküde, yaklaşan tehlikeyi ve bu karanlığı sürekli hissettiriyor. Fakat öyle bir alaycı ton oluşturuyor ki, ikilinin son derece insani ve eğlenceli hikayesi, bu karanlığa asla teslim olmuyor; yitip gitmiyor. Anderson, fizik / kimya kurallarını esnettiği ve bazı planlarda porselen bebek evleri gibi kurduğu dünyada, Gustave  ile Sıfır'ın temsil ettikleri, saflık, azim, biraz da zekayla, tüm berbat düşüncelerin ve entrikaların alt edilebileceği iyimserliğini koruyor.

Yönetmenle "Moonrise Kingdom"da da çalışan ve "12 Yıllık Esaret" (12 Years a Slave) ile kendi dalında Oscar adayı olan Adam Stockhausen'ın, yine 3 kez Oscar adayı olmuş set dekorasyoncusu Anna Pinnock ve Stephan O.Gessler liderliğindeki sanat yönetimiyle işbirliği yaparak imza attığı, görsel etkilerle desteklenen yapım tasarımı, seyirciyi ele geçiriyor. Avrupa resminden- heykelinden beslenen, bazı planlarda modern sanattan çizgilerle renkleri anımsatan, birtakım anlarda ise bir tablonun ya da oyuncakçı dükkanının rafları arasında dolaşıyormuşsunuz hissiyatını veren, binlerce objenin olduğu komplike bir iş. Bu çalışma,"Büyük Budapeşte Oteli"nin dünyasını oluşturuyor; hikaye de bu dünya içinde geçtiği için anlam kazanıyor.Film, aynı zamanda, Anderson'ın filmlerini değerli kılan unsurların özünü içerip, sinemada hikaye anlatmanın yüksek sanata nasıl dönüştürülebildiğinin dersini veriyor.

Ralph Fiennes! Hoş zaafları olan Gustave'da, bugünlerde sık sık tartıştığımız 'insan olmak'a dair erdemleri, nüanslı bir oyunculukla anımsatıyor. Karşısında Sıfır'ı oynayan 1996 doğumlu Tony Revolori'nin ustalık derecesindeki performansı da -itiraf edelim- şaşırtıyor. Ve kıymetli / ünlü yaklaşık iki düzine oyuncu, bazıları iki - üç planda bile oynasa bile, belli ki koşa koşa gelmiş ve bu görsel lezzette yerlerini almış bulunuyorlar.

Eleştirinin tamamı

Fragman ve ekstra videolar Büyük Budapeşte Oteli

Büyük Budapeşte Oteli Türkçe Altyazılı Fragman

Ekstra videolar Büyük Budapeşte Oteli

Büyük Budapeşte Oteli Orijinal Klip ''Ludwig''
Büyük Budapeşte Oteli Orijinal Klip ''Agatha''

Oyuncular Büyük Budapeşte Oteli

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri Büyük Budapeşte Oteli

Ortalama puan:   4,2
 •   Variety
 •   Hollywood Reporter
 •   The Guardian
3 basın eleştirisi

Üye eleştirileri Büyük Budapeşte Oteli

Yapılan son pozitif yorum ile y-osmanoglu
  3,5 - İyi

Gerçekten farklı bir film. Kostümler, mekanlar, konuşmalar çok farklı ve güzel olmuş. Başarılı bir film.

Yapılan son negatif yorum ile ismail c. Nisan 25, 2014 de
  1,0 - Çok kötü

Beğenmedim. Yüksek bir ihtimal ile sanat filmi, anlayamıyorum ben bu sanat filmlerini o kadar çok film izlememe rağmen...Eşimde beğenmedi:)

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 4 kritik     36%
 • 2 kritik     18%
 • 4 kritik     36%
 • 0 kritik     0%
 • 1 kritik     9%
 • 0 kritik     0%
11 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Büyük Budapeşte Oteli

50 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler Büyük Budapeşte Oteli

Detaylar
Büyük Budapeşte Oteli ile ilgili enterasan bilgiler

Wes Anderson ve senarist Hugo Guinness, otel görevlisi Gustave karakterini yaratırken bir ortak arkadaşlarından ilham almışlar. Wes Anderson daha sonra bu sıra dışı adamı, 20. yüzyılda hayali bir Avrupa ülkesi olan Zubrowka'da yaşayan bir karaktere dönüştürmeye karar vermiş. Anderson'a göre Büyük Budapeşte Oteli, Stefan Zweig'ın anılarından esinlenen, 30'lu yıllardaki sansür öncesi komedilerine bi... Daha fazla

Oyuncular ve Rolleri Hakkında
Büyük Budapeşte Oteli ile ilgili enterasan bilgiler

Owen Wilson da Wes Anderson filmlerine yabancı olmayan bir isim; Büyük Budapeşte Oteli'ni ünlü aktörün Wes Anderson evrenine dönüş filmi olarak nitelendirebiliriz. Wilson, Wes Anderson'ın ilk fimi olan 1996 tarihli Bottle Rocket filminden bu yana yönetmenle beraber. Daha sonra yönetmenin The Royal Tenenbaums, The Life Aquatic with Steve Zissou ve Fantastic Mr. Fox filmlerinde d... Daha fazla

8 başlık

Son haberler Büyük Budapeşte Oteli

 • Digiturk Film Kanallarında Bu Hafta

  Digiturk Film Kanallarında Bu Hafta

  18 Ağustos 2014 Pazartesi | Haberler - TV Kanalları
   
   

  Digiturk salonlar, Moviemax Türk, Festival ve Premiere'de haftanın öne çıkan filmleri.. Devamını oku

 • SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Başlıyor

  SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali Başlıyor

  23 Mayıs 2014 Cuma | Haberler - Festival ve Ödüller

  Bu yıl 9.'su düzenlenecek olan SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali'i 30 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

 • İnanılmaz Örümcek Adam Ağını Salonlara Ördü!

  İnanılmaz Örümcek Adam Ağını Salonlara Ördü!

  29 Nisan 2014 Salı | Haberler - Sektörden

  25-27 Nisan haftasonunun gişe galibi yeni devam filmi İnanılmaz Örümcek-Adam 2; takipçisi ise Nuh: Büyük Tufan!

Bu film hakkında 21 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2013'nin en iyi Komedi filmleri

Yorumlar

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Birleşen Gönüller
  4,7

Yönetmen: Hasan Kıraç
Oyuncular: Hande Soral, Serkan Şenalp
Dram
Fragman

Yıldızlararası
  4,3

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway
Bilimkurgu
Fragman

Unutursam Fısılda
  4,1

Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür
Dram
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Jurassic World Altyazılı Fragman
Son Umut - Türkçe Dublajlı Fragman
Age of Adaline - Orijinal Fragman
Fokus - Altyazılı Fragman
Son of a Gun - Orijinal Fragman
Sevimli Tehlikeli - Teaser 2
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
James Cameron Avatar İçin İddialı Konuştu!
James Cameron Avatar İçin İddialı Konuştu!
Tweet  
 
Kingsman: Gizli Servis Filminden Karakter Afişleri Yayınlandı!
Kingsman: Gizli Servis Filminden Karakter Afişleri Yayınlandı!
Tweet  
 
Kırımlı Filminin Afişi Görücüye Çıktı!
Kırımlı Filminin Afişi Görücüye Çıktı!
Tweet  
 
Hobbit Cephesinden Çok Özel Bir Video Yayınlandı!
Hobbit Cephesinden Çok Özel Bir Video Yayınlandı!
Tweet  
 
Malatya Nastassja Kinski'yi Ağırlıyor
Malatya Nastassja Kinski'yi Ağırlıyor
Tweet  
 
Film Independent Spirit Awards'da Adaylar Belli Oldu
Film Independent Spirit Awards'da Adaylar Belli Oldu
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri