Şarkı Söyleyen Kadınlar
Şarkı Söyleyen Kadınlar
Vizyon Tarihi (2s 8dk
Yönetmen:
Oyuncular: Binnur Kaya, Philip Arditti, Kevork Malikyan devamı...
Tür Dram
Ülke Türkiye
Beyazperde
  3,5
Kullanıcı
  3,2 8 oylama 1 kritik
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Fragmanı izle
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Mesut, büyük bir kısmı deprem ihtimali nedeniyle terk edilmiş bir adada, büyük bir evde tek yakını olan köpeğiyle birlikte yaşamaktadır. Bu süreçte görüştüğü tek kişi evi temizlemeye ve yemek yapmaya gelen yardımcısı Esma'dır. Esma bir gün ormanda yürürken elinde çantası, kimsesiz bir genç kadınla karşılaşır ve onu evine almaya karar verir. Aynı zamanda Mesut'un oğlu Adem hayatında zor bir dönemden geçmektedir. Evliliğinde yaşadığı sorunlar ve yakın zamanda ortaya çıkan hastalığı, onu bir türlü anlaşamadığı babasının evine dönmek zorunda bırakır. Böylece tüm karakterler Mesut'un evinde toplanmış olur ve durumlar gittikçe garipleşmeye başlar...
Reha Erdem'in Jin'in ardından çektiği son filmi, yaklaşan bir kıyamet paranoyasında insanların kapıldığı sıra dışı bir akıl tutulmasını beyazperdeye taşıyor. Filmin senaryosunu Reha Erdem kaleme alırken, başrolleri Binnur Kaya, Philip Arditti ve Deniz Hasgüler paylaşıyor.

Dağıtımcı
M3
İlginç bilgiler
1 başlık
Yapım yılı
2013
Türkiye Box Office
-
VOD çıkış tarihi
-
Bütçe
-
DVD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
Blu-ray çıkış tarihi
-
Dil
Türkçe
Renk
Renkli
Görüntü formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Ses formatı
-
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi Şarkı Söyleyen Kadınlar

3,5

Doğal bir delilik hali!
Duygu Kocabaylıoğlu

Reha Erdem’in orta kuşak Türk sinemasında artısıyla eksisiyle en çok konuşulan isimlerden biri olduğu gerçeği su götürmez. Simgesel anlatımın alamet-i farikası olduğu filmlerini “Reha Erdem takıntılıyım ben, ne çekse izlerim” diyen de var, auteur sinemasına temkinli yaklaşan da... Bu Cuma Başka Sinema ile vizyona çıkacak sekizinci filmi Şarkı Söyleyen Kadınlar ise, Erdem’in fanatiklerini dahi ikileme düşürebilir cinsten!

Öncelikle karşımızda seyirciyi giriş, gelişme ve sonuç evrelerinde farklı duygu durumlarına sürükleyen bir yapım var. İzole edilme sürecinde, nerdeyse boş bir ada karşılıyor seyirciyi ilk önce. Üstelik İstanbulluların gayet aşinası olduğu Büyükada burası. Fakat mekânla bağ kurmakta sıkıntı çekmeyeceğini sanan seyirciyi bambaşka bir ‘ada’ yorumuyla baş başa bırakıyor Erdem. Ada sakinlerinin varsayımsal bir deprem uyarısıyla tahliye edilişi, geride kalanlar ve terk edilenler öykünün yaratacağı tekinsizlik atmosferini baştan güçlendiriyor.

Yönetmenin hemen hemen her işinde, bir şekilde köşe başını tutan ‘doğa’, Şarkı Söyleyen Kadınlar’da, bu kıyamet öncesi sessizlik ile tam anlamıyla başrolü üstleniyor. Sadece salgınla atların telef olması  değil,  kadınların ‘mecnun’ edasıyla söylediği şarkılar ya da finale doğru Adem’in bilfiil yakarışı da, doğanın ve doğal süreçlerin bir uzantısı olarak okunmaya müsait. Bu anlamda da Reha Erdem filmografisinde en çok  Kosmos’a yakın duruyor film ve seyirciyi çarpıcı bir giriş bölümüyle içine almayı başarıyor.

Film özetle adanın bu resmi terk edilişiyle birlikte, geride kalan bir avuç insanın zoraki varoluşlarını ve ‘mecburiyetsiz bir arada oluşlarını’ anlatıyor diyebiliriz. Zira hakkında standart açıklama yazmaya pek de elverişli bir film değil perdedeki. Bu noktadan itibaren, oradan oraya sürüklendiğiniz, kimi detaylarına/planlarına hayran kalabileceğiniz, kimi zamansa anlamlandırmakta güçlük çekeceğiniz, birbiriyle hem bağlantılı hem bağımsız olaylar silsilesini içeren, uzunca bir gelişme bölümü bekliyor seyirciyi. Bu anlamda filmin seyirciden beklentisi belki de seyircinin yönetmenden beklentisinden daha fazla. Evet, anlamanız ve kendinizde ifade karşılığını bulmanız için sizden emek beklentisi var bu filmin. Sonuçta, kadınların iyiliği, saflığı, doğayı temsil ettiği ve onunla barışık yaşadığı bir düzen içerisinde, erkek var oluşunun ‘tabii kötülüğünü’ ve bu kötülüğe karşın kadının halen masumiyetini muhafaza edebileceğini iddia ediyor Erdem ve belli ki seyircinin bunu görebilmesini içten içe istiyor.

Filmin oyunculuklarındaysa Adem’i canlandıran Philip Arditti gerçekten rolünün hakkını veren bir performans ortaya koyuyor. Kötüyse kötü, ermişse ermiş, yönetmen kendisinden ne istediyse perdeye yansıtmayı bilmiş. Binnur Kaya canlandırdığı saf ve sevimli Esma karakteriyle ‘biraz tekrara mı düştü acaba’ diye sorsak da, rol kendisine o kadar biçilmiş kaftan ki, seyirciyi kendi saffına çekmeyi başarıyor. 2000’li yıllarda Elit İşcan, Türkü Turan gibi başarılı genç oyuncularla çalışmış olan Erdem’in, Deniz Hasgüler’in tutuk oyunculuğunda ayak diremesi ise düşündürücü.

Bu noktada bir parantez açıp yakın dönemde ‘Sultan Süleyman’ olarak seyirci hafızasında yer eden Halit Ergenç’in seslendirme yaptığı bölümlere de değinmek gerek. Reha Erdem hikâye akışı içerisine anlam bütünlüğüne uyduğuna inanarak farklı dinsel metinlerden kolajlar serpiştirmiş. Ben şahsen bu üsluptan rahatsız olmadım; ama bir dış anlatıcının hele de zor akan bir hikayede ‘öğretici’ bir pozisyon ve ruhani bir sesle aralara girmesi, ürkütücü değil desek yalan olur. Öte yandan yönetmenin ülkenin içinde bulunduğu siyasi konjonktüre yaklaşma hedefiyle böyle hamlelere giriştiğine dair yazılan çizilenler de, en amiyane tabirle boş laftan öteye geçmez.

Teknik açıdan görüntü yönetmenliğinde uzun yıllardır Florent Herry ile çalışmanın avantajlarını yaşayan Erdem, kurgu masasını yine kimseye bırakmazken, ses tasarımını Jîn’de de beraber çalıştığı Herve Guyaderg ile yürütmüş. Filmin pek çok planını bütünleyen ses efektlerinin hikayeyi ve seyirciyi yönlendirmedeki payı yadsınamaz.

Yönetmen filmin ön gösterimi sonrası gelen bir soruya karşılık, “Filmlerimi anlamlandırmaya çalışmayın, simgesel manalar yüklemeyin” demiş olsa da, bol bol alegorik göndermeye haiz bir film var yine karşımızda. Teknik açıdan sorunsuz, hikayesi seyirciyi zorlayıcı düzeyde emek isteyen, şarkıları hafif “kafa yapan” bir film Şarkı Söyleyen Kadınlar. Reha Erdem filmografisi açısından akışına bırakılarak seyredilesi…İzleyin, kararı kendiniz verin derim.

Not: Şahsi tercihlerimde Kosmos, bence Erdem’in her açıdan hala en iyi filmidir. 

Eleştirinin tamamı

Fragman ve ekstra videolar Şarkı Söyleyen Kadınlar

Şarkı Söyleyen Kadınlar Fragman

Oyuncular Şarkı Söyleyen Kadınlar

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirileri Şarkı Söyleyen Kadınlar

Yapılan son pozitif yorum ile erdemceliker
  5,0 - Başyapıt

Bu filmi daha izlemedim ancak Jin gibi mükemmel bir film çekmiş yönetmenin (Reha Erdem) kötü film çekeceğine inanmıyorum. Oyuncu kadrosu da güzel. Tek talihsiz yanı 4 filmi ile aynı zamanda göster... Daha fazla

Fotoğraflar Şarkı Söyleyen Kadınlar

Yapım hakkında enteresan bilgiler Şarkı Söyleyen Kadınlar

Festival Karnesi
Şarkı Söyleyen Kadınlar ile ilgili enterasan bilgiler

Şarkı Söyleyen Kadınlar, dünya prömiyerini 2013 Toronto Film Festivali kapsamında gerçekleştirmişti.

1 video

Son haberler Şarkı Söyleyen Kadınlar

Bu film hakkında 14 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Tüm benzer filmler

Daha fazla film bulmak mı istiyorsun? Şunlara da göz at: 2013'nin en iyi Dram filmleri

Yorumlar

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti
  4,1

Yönetmen: Matt Reeves
Oyuncular: Andy Serkis, Jason Clarke
Bilimkurgu
Fragman

Cehennem Melekleri 3
  4,0

Yönetmen: Patrick Hughes (II)
Oyuncular: Sylvester Stallone, Jason Statham
Aksiyon
Fragman

Galaksinin Koruyucuları
  4,0

Yönetmen: James Gunn (II)
Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana
Bilimkurgu
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Cehennem Melekleri 3 - Altyazılı Fragman 2
Yıldızlararası - Altyazılı Fragman 2
Eğer Yaşarsam - Türkçe Altyazılı Fragman
Kim Takar! - Türkçe Altyazılı Fragman
Sürpriz Damatlar - Altyazılı Fragman
Kanunsuzlar - Fragman
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Kanunsuzlar'ın Vizyon Tarihi Öne Çekildi
Kanunsuzlar'ın Vizyon Tarihi Öne Çekildi
Tweet  
 
Barbie Bodrum'daki Sevenleriyle Buluştu!
Barbie Bodrum'daki Sevenleriyle Buluştu!
Tweet  
 
Dwayne Johnson Meksika'daydı!
Dwayne Johnson Meksika'daydı!
Tweet  
 
Fatih Akın İmzalı The Cut Filminin Afişi Gün Yüzüne Çıktı!
Fatih Akın İmzalı The Cut Filminin Afişi Gün Yüzüne Çıktı!
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri