Beyazperdem
 • Arkadaşlarım
 • Sinemalarım
 • Hızlı Puanlayıcı
 • Koleksiyonum
 • Hesabım
 • Yarışmalar
 • Çıkış
Ayla
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
4,0
Çok İyi
Ayla

“Türk askerleri savaş yetimlerine sahip çıkıyor”

Murat Tolga Şen

Her daim bütçesizlikten kırılan Türk sinemasının hayal gücü ay sonunu getirmeye çalışan bir memurunkine benzer; yani yoktur! Hal böyle olunca, “yaşanmış” hikâyelerin filmleştirilmesi bile düşünülemez zira yapımcı için bunlar hep para tuzağıdır! Aşk desen bir jön ve âşık eden güzel bir kadından fazlası gerekmez. Aksiyon mu lazım; Yeşilçam zamanlarında kaçakçılar, şimdilerde mafyöz tipler… Bağımsız sinemaya uzandığınızda ise bunalmış bir başrol, yakılmış bir sigara ve puslu manzaraya bakan bir cam önü yeter. Alın size Türk sineması…

Kore savaşını ve oradaki Türk birliğinin macerasını yürek ısıtan bir öyküde birleştirerek seyirciye sunma hevesinde olan Ayla, bu tuzaklara düşen bir yapım değil çünkü ekip ne çektiğinin farkında ve sponsorluklardan da güç alarak özenli bir prodüksiyona imza atıyor. Filmi izlemeden önce hakkında bazı eleştiriler duymuştum; “Kore’deki sekansları Kilyos’ta çekmişler” gibi kelamlar ediliyordu. Açıkçası ilk duyduğumda da anlamsız gelmişti zira sinema bir illüzyondur ve zaten “orası” sandığımız pek çok yer aslında başka bir yer. Bu eleştiriye göre Alien filmlerini çekmek için de başka gezegenlere gitmemiz gerekiyor! Asıl soru şu olmalı; Kilyos, Kore’ye dönüşmüş mü? Bence fevkalade şekilde başarılmış bir şey bu.

Sultan filminin mahallece sinemaya gitme sekansında Adile Naşit yanındakilere telaşlı bir hevesle seslenir; “Kızlar Ferdi’nin yeni filmi gelmiş, İnşallah çok ağları!” Dünyada “ağlamak” için sinemaya giden kaç millet vardır acaba? Evet, biz kesinlikle onlardan biriyiz ve Ayla filmine giderken yanınızda bir paket mendil taşımanızı tavsiye ederim zira bu filmin hikâyesi ağlatıyor! Ayla’yı rahatlıkla, “Babam ve Oğlum’dan bu yana en çok mendil ıslatan film” olarak tanımlayabiliriz. Çetin Tekindor’u görünce refleks olarak ağlama ihtiyacı hâsıl oluyor ancak bunu ucuz bir numara olarak görmeyin, evet filmin seyircinin duygularını yükseltmek adına durumu sömürdüğü, gerçek hikâyeden çıkıp durumu dramatikleştirmek için çaba gösterdiği pek çok sekans mevcut ama bir askerin sahip çıktığı yetim çocuk fikri oldukça naif bir şey zaten.

Ayla filmi izlenmeyi hak eden, ulusal sinemamızın ucuz gişe komedilerinden dahası olduğunu ispat eden güçlü bir film. Ayrıca asıl karakterleri “astsubaylar” olan film olarak nadir bir örnek. Bir “seyirci filmi” olması sebebiyle eleştirmenler tarafından ciddiye alınmayacak olması onu kıymetsiz ilan etmeye yetmiyor. Yönetmen koltuğunda oturan Can Ulkay, hikâyeyi elinden kaçırmayarak ilk denemesinde tatminkâr bir sonuca yol açıyor. Yiğit Güralp’ın senaryosu da oldukça katmanlı ve keskin dönüşlere sahip. İnsanların değişen durumlara göre nasıl şekillendiklerini başarıyla aktarmış.

Oyuncu kadrosuna baktığımızda ise gördüğümüz şey şu; İsmail HacıoğluAli Atay ve Kim Seol filmin asları… Ali Atay, Mecnun karakterinden çıkmamaya yeminli olsa da filmin en dikkat çeken oyuncusu o oluyor. Kademeci astsubay Sadık rolünde izlediğim Caner Kurtaran ise kendi sekanslarının neşesi. Ayla’ya sahip çıkan Süleyman astsubayın eşini oynayan Büşra Develi de müthiş oynuyor.

Toplamda, Türk ve Koreli oyuncuların uyumlu performanslarıyla geçmişten çıkıp gelen bu yürek ısıtıcı hikâye bu topraklarda yaşayan insanların Anadolu gibi kadim ve merhametli bir yüreğe sahip olduğunu gösteriyor ve bu açıdan önemli. Filmin güçlü bir duygusu var; Türkler kendi topraklarından çıktıklarında yetim ve öksüz hissederler ve kendileri gibi olanlara sonsuz bir merhametle bağlanırlar. Bu duygu seyirciye kolayca geçiyor. “Bizim Kore’de ne işimiz vardı, neden onca şehit verdik” diye soranlardan biri de benim elbette ama savaşın içinde büyüyen bir çiçek olan Ayla’nın hikâyesi harika bir film fikri! Darısı yine aynı savaşta unuttuğumuz kahramanlardan biri olan Muzaffer Erdönmez’in başına… Onun hikâyesi de Ayla gibi özenli bir prodüksiyona kavuşsun ve ruhu şad olsun isterim.

Son olarak; Ayla’da Hollywood tarzı bir hikayeleştirme mevcut ama bunu kınamak yerine daha iyisini yapmaları için cesaretlendirmek gerekir. Bir zamanların meşhur Hollywood taklitçilerinden olan güney Kore sinemasının geldiği nokta göz kamaştırıyor.

murattolga@gmail.com

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • you n.
  EFSANE
 • Cemile K.
  Filmin başından sonuna kadar gözlerim dolu dolu yüreğim titreyerek izledim. Çok ağladım. Merhamet, vicdan, vefa dostluk gurur hüzün ve muhteşem oyunculuk. Emeği geçenlerin ellerine yüreklerine sağlık. Süleyman amcaya da Allah uzun ömürler versin. İnşallah Oskar ile taçlanır. Daha bir kaç kere giderim ben bu filme.
 • Recai C.
  4-5 sene önce belgeselini izlemiştim.. vay bee film olacak hikaye demiştim o zaman. çok güzel olmuş oscar alacağından eminim. bu filmlerin en çok Türk sinemasına katkısı olacağına inanıyorum. cumali ceber maskeli beşler gibi saçmasalak filmlerle milletimizi salak yerine koyan filmlerin vizyonda olduğu dönemde böylesine bir başyapıt onların izlenmesini azaltacaktır.. Gittiğim avm de 10 salonun 5 ini ayla filmine açmışlardı.. umarım rekor kırar. filme gelecek olursak gözünüzü ayırmadan ve bol bol ağlayacağınız bir film.. kaçırmayın sakın iyi seyirler..
 • secilemre
  Son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biri. Sıkıcı, durağan, duygusuz, mesajsız Türk filmlerinden çok çok farklı. Oyuncaların hepsi şahaneydi. Tabi ki İsmail Hacıoğlu ve Usta Çetin Tekindor'un muhteşem oyunculuklarını izlemek de inanılmaz keyifliydi. Tüm duygularımıza dokunan enfes bir film olmuş. Kesinlikle izlenmeli.
 • CengizhaN ?.
  yarın gidecez inş :)
 • Ebrar ?.
  Hayatımda izlediğim en etkileyici film. Muhteşemdi.
 • hatice a.
  bence çok güzeldi gidilmesi gereken bir film
 • M. Enes O?uz
  Türkiye sinema sektörünü silkeleyecek yerinden kaldıracak bir filme Beyazperde eleştirmeni 4 veriyor. Beyazperde notları dışında site çok kullanışlı...
 • Tuncer ?.
  Çok beğendim. Mutlaka izlenmesi gereken bir film
 • Mevl?t G.
  Film,gerçek hikayesinden ötürü bambaşka bir boyut kazanmış Babam ve oğlumdan sonra izlediğim en iyi filmlerinde bir tanesi tebrik ederim. Sadece eleştireceğim bir nokta var filmin bazı sahnelerinde Amerika nedense 3 kere övülmüş buna anlam veremedim bundan dolayı 1 yıldız kırıyorum :)
 • Yusuf Can D.
  Film baştan sona tam bir başyapıt öyküsünün gerçek olması insanı bitiriyor.Bugüne kadar onlarca film izledim gözlerimin dolduğu oldu ancak bunlar yaş olup akmamıştı.Beni birden fazla ağlattı kesinlikle izlemeniz gereken dolu dolu bir film.
 • filiz T.
  Ağlamam diyerek girdim filmi izlemeye ama her sahnesinde insanda bir şeyler alıp götürdü o kadar etkileyiciydi ki sonuna kadar sıkılmadan filmi izledim bittikten sonra keşke devamı gelsin dedim. Şu soğuk ayda içinizi sıcacık edecek bir film mutlaka gidin derim tabii peçeteyi unutmamak şartı ile. Umarım hak ettiği değeri görürsün AYLA!!!
 • Mertrevo
  Film güzel degil parana yazık gitmeye gerek yok cünkü gitmedim yabancı film daha iyidirrr
Yorumları göster
Back to Top