Beyazperdem
Berlinale’de Yarışma Heyecanı Devam Ediyor
Yazar: Gülçin Kaya — 19 Şub 2018 - 14:16
facebook Tweet

Festivalin ilk yarısında ana yarışmada neler yaşandı?

Uluslararası Berlin Film Festivali geçtiğimiz perşembe günü 68. kez kapılarını açtı. Günümüz sinemasının en özgün yönetmenlerinden Wes Anderson’ın merakla beklenen yeni filmi Isle of Dogs ile açılışını yapan festival, ilk beş gününde ana yarışma seçkisinde farklı ülke ve türlerden 10 yeni filmi görücüye çıkardı.

Berlin Film Festivali’nin gedikli isimlerinden Wes Anderson, 2014’te Büyük Budapeşte Oteli’yle olduğu gibi bir kez daha festivalin açılışını yaptı. Isle of Dogs ile yıllar sonra animasyon türüne geri dönen Anderson, açıklandığı andan itibaren Altın Ayı’nın en güçlü favorilerinden biriydi. Nihayet beklenen an gelip filmin basın gösterimi yapıldığında festivalin ilk büyük fırtınası da kopmuş oldu. Bir çocuğun, şehirden uzaklaştırılan köpeğini arama hikayesini ele alan Isle of Dogs, basın tarafından büyük övgüyle karşılandı. Stop motion türündeki animasyon, çoğu eleştirmen tarafından Japon sinemasına saygı duruşu olarak nitelendirilirken filmin en çok takdir gören yanlarından biri detaycı prodüksiyon çalışması oldu. Diğer yandan animasyon işçiliği ve mizahı da filmin güçlü yanları olarak sivrildi. Yalnızca festivalin değil, muhtemelen yılın en çok ses getirecek filmlerinden biri olan Isle of Dogs’un Anderson’ın yaratıcılığını tavan yaptığı filmi olarak nitelendirebiliriz.

Yarışmanın kağıt üzerindeki favorilerinden bir diğeri, Alman sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden Christian Petzold’ün yeni filmi Transit’ti. İlk olarak Berlin’de izleyici karşısına çıkan son iki filmi Barbara ve Phoenix ile birlikte uluslararası alanda rüştünü iyice ispatlayan Petzold, Transit’te de kimlik ve aidiyet kavramlarının altını kazmaya devam ediyor. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen hikayede, ölen arkadaşının pasaportunu ve vizesini sahiplenen bir Alman, bu kimlikle, arkadaşının karısının yaşadığı Marsilya’ya geri dönüyor. Ancak Petzold için alışıldık kabul edilebilecek bu hikaye, bu kez alışılmışın dışında bir üslupla perdeye aktarılıyor. Petzold, Transit ile geçmişte ve günümüzde geçen iki farklı hikayeyi aynı zaman düzleminde sunarak izleyicinin algılarıyla oynuyor.

Robert Pattinson ve Mia Wasikowska’nın başrollerde yer aldığı western filmi Damsel da Transit gibi basından ortalama eleştiriler aldı. Rus yazar Sergei Dovlatov’un hayatından altı günü perdeye taşıyan Dovlatov da ortalamanın üzerine çıkamazken görsel dünyasının zenginliği, kamera işçiliği ve yapım tasarımı filmin övülen yanları oldu.

Yarışmanın zayıf halkalarına gelecek olursak, Fransız yönetmen Benoit Jacquot’nın Eva’sı bu alanda sivrildi. Eva, en son Elle’deki oyunculuğuyla son yılların en usta işi performanslarından birini sergileyen Isabelle Huppert’yi dahi vasatın aşağısına çeken bir film olarak kayıtlara geçti. İki annesi arasında kalan bir çocuğun dramını, iddialı bir melodramla ele alan Laura Bispuri’nin yeni filmi Daughter of Mine da izleyiciyi ikiye bölen yapımlar arasında yerini aldı.

68. Uluslararası Berlin Film Festivali 24. Şubat’ta düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

facebook Tweet
Benzer Haberler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
En Popüler Fragmanlar
Her Şey Seninle Güzel Fragman
Şampiyon Fragman (2)
Ajanlar İş Başında Dublajlı Fragman
Hedefim Sensin Fragman
The Christmas Chronicles Dublajlı Fragman
Isn't It Romantic Orijinal Fragman
Yeni çıkan tüm fragmanlar
Film Haberleri Festival ve Ödüller
2018 Medyada Hollywood Müziği Ödülleri Sahiplerini Buldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
18 Kasım 2018 Pazar
SinemaDansAnkara2018 Uluslararası Dans Film Festivali Başlıyor!
HABERLER - Festival ve Ödüller
17 Kasım 2018 Cumartesi
SinemaDansAnkara2018 Uluslararası Dans Film Festivali Başlıyor!
20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış!
HABERLER - Festival ve Ödüller
17 Kasım 2018 Cumartesi
20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’ne Coşkulu Açılış!
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Vizyondaki En İyi Filmler
Müslüm
Müslüm
4,6
Yönetmen: Ketche, Can Ulkay
Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl
Fragman
Cin Tepesi
Cin Tepesi
4,3
Yönetmen: Fatih Hasanoğlu, Furkan Düzen
Oyuncular: Fatih Hasanoğlu, Furkan Düzen, Biray Dalkıran
Fragman
Bohemian Rhapsody
Bohemian Rhapsody
4,0
Yönetmen: Bryan Singer
Oyuncular: Rami Malek, Gwilym Lee, Lucy Boynton
Fragman
Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları
3,9
Yönetmen: David Yates
Oyuncular: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler
Fragman
Overlord Operasyonu
3,5
Yönetmen: Julius Avery
Oyuncular: Jovan Adepo, Wyatt Russell, Pilou Asbæk
Fragman
İyi Oyun
3,4
Yönetmen: Umut Aral
Oyuncular: Mert Yazıcıoğlu, Afra Saraçoğlu, Yiğit Kirazcı
Fragman
Vizyondaki En İyi Filmler
Back to Top