Hesabım
  Güneşi Gördüm
   Güneşi Gördüm
  12 Mart 2009 Sinemada | 2s 0dk | Dram
  Yönetmen Mahsun Kırmızıgül
  |
  Senarist Mahsun Kırmızıgül
  Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül, Yıldız Kültür, Sarp Apak
  Orijinal adı Günesi Gördüm
  Üyeler
  3,5 1734 Puanlama, 488 Eleştiri
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Türkücü gömleğini çıkaran ve yönetmenlik gömleğini giyen Mahsun Kırmızıgül, her ne kadar entelektüel cenahta hala kuşkuyla karşılansa da gişe başarısı yüksek sayılabilecek filmlere imza atmaya devam ediyor. Netameli konuları filmlerinde işlemekten çekinmeyen Kırmızıgül, bu filmiyle yönetmenlikteki ikinci sınavını veriyor. Güneşi Gördüm, kalabalık bir ailenin filmi. Askerin emriyle köylerini boşaltan ve bir kısmı İstanbul'da şansını denerken diğerleri de umudu Norveç'e kaçmakta arayan bir aile bu. Beş kız çocuğun ardından istediği oğla sahip olan Ramo, bir oğlu askere giderken diğeri dağa çıkmış Davut, sert mizaçlı Mamo ve onun kendini hep kız gibi hissetmiş erkek kardeşi Kadri filmin merkezinde yer alıyorlar. Yine çok fazla öykü anlatıyor Kırmızıgül bize. Ama bu kez eklektik durmuyor öyküleri; hepsi bir çatı altında, aynı tema etrafında toplanıyor.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Güneşi Gördüm

  Güneşi Gördüm

  Yazar: Ali Ercivan
  Mahsun Kırmızıgül'ün ikinci yönetmenlik denemesi Güneşi Gördüm, kalabalık bir ailenin filmi. Askerin emriyle köylerini boşaltan ve bir kısmı İstanbul'da şansını denerken diğerleri de umudu Norveç'e kaçmakta arayan bir aile bu. Beş kız çocuğun ardından istediği oğla sahip olan Ramo, bir oğlu askere giderken diğeri dağa çıkmış Davut, sert mizaçlı Mamo ve onun kendini hep kız gibi hissetmiş erkek kardeşi Kadri filmin merkezinde yer alıyorlar. Yine çok fazla öykü anlatıyor Kırmızıgül bize. Ama bu kez eklektik durmuyor öyküleri; hepsi bir çatı altında, aynı tema etrafında toplanıyor.Kırmızıgül'ün ilk filmi Beyaz Melek için, tüm zaaflarına rağmen ılımlı bir yazı yazmıştım. Ama doğrusu zaman içinde filmin yoğun duygu sömürüsü beni daha fazla rahatsız eder hale gelmişti. Kabul etmek lazım ki Kırmızıgül bu kez de ajitasyon için eline geçen her fırsatı değerlendiriyor. Bir ara, "Bu kadar acı yetme

  Fragmanlar

  Güneşi Gördüm Dublajlı Fragman 2:17
  Güneşi Gördüm Dublajlı Fragman
  16.883 gösterim
  Öneriler

  Son Haberler

  Güneşi Gördüm
  Haberler - Gündemdeki Filmler
  25 Eylül 2009 Cuma
  Güneşi Gördüm Oscar Aday Adayı Oldu!
  Haberler - Gündemdeki Filmler
  Mahsun Kırmızıgül'ün filmi Güneşi Gördüm Oscar Aday Adayı
  24 Eylül 2009 Perşembe

  Oyuncular

  Mahsun Kırmızıgül
  Rolü : Ramo
  Yıldız Kültür
  Rolü : Pakize
  Sarp Apak
  Rolü : Ahmet
  Buğra Gülsoy
  Rolü : Berat

  İzleyici eleştirisi: sevdiler

  En iyi ve en faydalı yorumlar
  Yusuf Doğan Eren
  Yusuf Doğan Eren

  Takipçi 32 değerlendirmeler Takip Et!

  4,0
  13 Ağustos 2019 tarihinde eklendi
  Mahsun Kırmızıgül'ün şaheserlerinden biri. Elbette doğuluların daha zevk alacağı ve beğeneceği bir film. Benzer hayatları yaşamış, benzer ortamlarda bulunan insanlar çok daha iyi anlar bu filmi.
  İç savaşın zararları da çok iyi anlatılmış. Travestilere olan nefretim bu filmle yok denilecek kadar azaldı. İzlemeyen zaten kalmamıştır kaldıysa da gençlerdendir. İyi ki izlemişim dediğim türk filmlerinden biri.
  Ilknur K
  Ilknur K

  Takipçi 1.236 değerlendirmeler Takip Et!

  3,5
  8 Mayıs 2010 tarihinde eklendi
  Mahsun Kırmızıgül filmlerinde gerçekleri yansıtarak harika sonuçlar ortaya çıkarıyor. Doğu sorunu çk güzel ele alınmış. Oyuncular harika. Tebrik ederim Mahsun beyi.
  JeanClaudeVanDamme
  JeanClaudeVanDamme

  Takipçi 1.209 değerlendirmeler Takip Et!

  4,0
  2 Kasım 2010 tarihinde eklendi
  Yetersiz bir film olan Beyaz Melek'in kimi sahnelerinde daha iyi bir sinemacı olabileceğinin işaretlerini veriyordu Mahsun Kırmızıgül.Güneşi Gördüm'ü izledikten sonra yirmi yıl türkücülük yapmış birinin bu kadar üst düzey bir işe hem de henüz ikinci filminde ulaşmış olması çok büyük bir başarı.Uzun zamandır duygulara bu kadar hitap eden bir Türk filmi izlememiştim.Tek kelimeyle ??mükemmel??.
  l-i-l-a-H
  l-i-l-a-H

  Takipçi 2.129 değerlendirmeler Takip Et!

  5,0
  15 Kasım 2010 tarihinde eklendi
  Baştan sona, kasmadan seyrettiren bir film...

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2009
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı 35mm
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı 2.35 : 1 Cinemascope
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 2009, En iyi film: Dram, {Genre} türündeki en iyi filmler : 2009.

  Yorumlar

  Back to Top