Hesabım
  Yürüyen Şato
  Yürüyen Şato
  9 Haziran 2006 Sinemada / 1s 59dk / Animasyon, Fantastik
  Yönetmen Hayao Miyazaki
  Senarist Diana Wynne Jones, Hayao Miyazaki
  Oyuncular: Chieko Baishô, Takuya Kimura, Akihiro Miwa
  Orijinal adı Hauru no ugoku shiro
  Üyeler
  4,4 745 Puanlama ve 102 Eleştiri
  Beyazperde
  4,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Yürüyen Şato, kendisine yapılan büyünün etkisini yok etmeye çalışan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Sıradan bir genç kız olan Sophie şeytani bir cadı tarafından büyüyle doksan yaşında bir kadına dönüşür. Sophie artık fazlasıyla yaşlanmış ve çevresi tarafından tanınmaz bir görünüme bürünmüştür. Bu yüzden büyük bir umutsuzluğa kapılan ve yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalan Sophie, Howl isimli yürüyen bir şatoda yaşayan bir büyücünün yanına yerleşir. Bu şatoda yaşayan cinlerden biri de Sophie ile aynı kaderi paylaşmaktadır. Aynı amaç etrafında buluşan ikili kendilerine yapılan kara büyünün etkisini yok etmeye çalışacaklardır. Bu sırada şatonun dışında patlak veren savaş ülkenin birlik ve beraberliğini tehdit etmektedir. İkili artık hem kendileri için hem de ülkeleri için canları pahasına savaşmak zorunda kalacaktır.
  Animasyon dehası Hayao Miyazaki imzalı olan film animasyon türünün en yaratıcı yapıtlarından biri.

  Beyazperde Eleştirisi

  4,5
  Muhteşem
  Yürüyen Şato

  Miyazaki’nin Şatosu Yürüyor

  Yazar: Ali Ercivan
  Hayao Miyazaki, animasyon sinemasının en önemli ustalarından biri. Prenses Mononoke ve kendisine Animasyon Film dalında Oscar getiren Ruhların Kaçışı'nın (Spirited Away) ardından gerçekleştirdiği son filmi Howl's Moving Castle'ı tekrar vizyonda... Üvey ailesinin şapka dükkanında çalışan Sophie, büyücü Howl ile yaşadığı tesadüfi bir yakınlaşmanın ardından bir cadı tarafından yaşlı bir kadının bedenine hapsediliyor. Büyüyü bozmanın yolunu bulmak için bir yolculuğa çıkan Sophie, Howl'un yürüyen şatosuna rastgeliyor ve gerçek kimliği bilinmeden burada temizlikçi olarak çalışmaya başlıyor. Howl'un şatosunu ayakta tutan ateş cini Calcifer ve çocuk yaştaki asistanı ile birlikte içine girdikleri macera, filmin iskeletini oluşturuyor.Howl'un Yürüyen Şatosu, Miyazaki'den beklediğimiz her şeye sahip. Yönetmenin olağanüstü hayal gücünün eseri fantastik bir dünya, zengin bir görsellik ve mizansen duy
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Öneriler

  Son Haberler

  Animasyon Filmlerin Ustası Miyazaki Gerçekten Emekli Mi Oluyor?
  HABERLER - Sanatçılar
  27 Şubat 2017 Pazartesi
  Studio Ghibli Dönemi Sona Eriyor!
  HABERLER - Sektörden
  4 Ağustos 2014 Pazartesi
  Ünlü Japon yönetmen Hayao Miyazaki'nin kurucusu olduğu Studio Ghibli'nin kapanacağının duyurusu yapıldı.
  Miyazaki Yine Galip
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  3 Şubat 2005 Perşembe
  Üstad topraklarında rakip tanımıyor
  Miyazaki'nin Yürüyen Şatosu Rekora Koştu
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  26 Kasım 2004 Cuma
  Korku filmlerinden sonra animeler de İngilizce fırtınasında

  İzleyici eleştirisi

  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! Takipçi 1.426 Eleştirisini Oku

  2,5
  1 Aralık 2013 tarihinde eklendi
  beklediğim kadar iyi bir anime değildi maalesef 5/10
  semaaksoy1984
  semaaksoy1984

  Takip Et! Takipçi 28 Eleştirisini Oku

  1,0
  18 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  Hayao Miyazakinin adı geçen her animeyi severek seyrettim, fakat bu animeyi beğenmedim ve yarıda kestim.
  kemerlee
  kemerlee

  Takip Et! Takipçi 693 Eleştirisini Oku

  1,0
  31 Temmuz 2011 tarihinde eklendi
  Bu filmle kanağat getirdimki Miyazakinin hayal gücü ve kural tanımaz tuhaf anlatımı bana fazla, çok övülen Ruhların Kaçışını izledimki rezalet tuhaf ve saçma sapan bir filmdi.Buda oldukça tuhaf sahneleri olsada yinede sürükleyiciydi tabiki yarısına kadar sonra insanı boğan saçmalıklar dizisi başladı filmde tek iyi replik tek mantıklı hareket tek zeka kırıntısı yani doğru giden hiçbirşey yok.İşkence ...
  Devamını oku
  belmafsar
  belmafsar

  Takip Et! Takipçi 31 Eleştirisini Oku

  5,0
  10 Mart 2008 tarihinde eklendi
  hayal gücünün sınırsızlığı ve mükemmelliğinin ortaya çıktığı,sizi alıp içine hapseden acaip güzel bir anime..kaçırılmaması gereken bi film..
  102 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  46 Fotoğraf

  Teknik bilgiler

  Ülke Japonya
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2004
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe ¥2,4 bilhões
  Dil Japonca
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Yorumlar

  • karakalemcem
   Dünya animasyon sektöründe Japon üstat Miyazaki birçok otorite tarafından en önde gelen ve kendi akımını yaratmış olarak kabul edilen bir yönetmendir.Bundaki en önemli etken ise yönetmenin inanılmaz,sonsuz,derin ve yaratıcı hayal gücü ve masalsı anlatımıdır.Bugüne kadar birçok animasyon örneği sunan Miyazaki her birinde bu saydığım unsurları başarılı ve etkili şekilde sunmayı başarmıştır.Ancak herkes tarafından kabul edilen ve ortak paydada buluşulan nokta ise Miyazaki diyince akla gelen Spirited Away ve Howl's Moving Castle'dır.Bu iki animasyonla birlikte yönetmen tam bir dünya markası haline gelmiştir.Benim açımdan ise yönetmenin Spirited Away çalışması hem kendi çalışmaları hemde dünya animasyon sektörü açısından ayrı tutulması gereken bir baş yapıttır ve animasyon sevsin sevmesin herkesin izlemesi gerektiği bir çalışmadır.Spirited Away'den sonra ise yönetmenle ilgili akla gelen ikinci başarılı yapım ise Howl's Moving Castle'dır.Benim şahsi kanaatime göre Sprited Away kadar etkili ve insanı içine çeken masalsı anlatımı ve hayal gücü başarısına sahip olmasada yinede etkili ve izlenmesi gereken bir yapım.Bundan kesinlikle bu animasyonun kötü ve başarısız olduğu yorumu ortaya çıkmasın kesinlikle başarılı ve yönetmene yakışan bir çalışma.Yönetmenin her zamanki kendine has anlatımını tarzını bulabileceğiniz başarılı bir yapım.Konusuna değinecek olursak Sofie isimli genç bir kızın bir büyücü tarafından 90 yaşında görünümlü yaşlı bir kadına dönüştürülmesi sonrasında bu büyüden kurtulmak için çıktığı yolculukta bir başka büyücü olan Howl'ın yardımınıda alarak başından geçen masalsı ve hayal gücü sınırlarını zorlayan macera dolu hikayesini izliyoruz.Büyücü Howl'ın uçan şatosu içinde aslında insanların hayal kurduğu ve sahip olmak istediği dış dünyanın kötülüklerinden ve çekişmelerinden soyutlanmış ve izole edilmiş bir dünya tasvir edilmiş.İsim verilmeden aktarılan iki büyük dünya ülkesinin birbiryle savaşının tasvir edildiği hikayede ,günümüz dünyasının büyük ve güçlü devletleri kıyasıya ve acımasızca eleştirilmiş ve savaş meraklısı birer canavar olarak tasvir edilmişler.Bu açıdan usta yönetmen her zamanki gibi sosyal ve toplumsal mesajlar vermeye bu çalışmasındada sürdürerek animasyonun aslında sadece animasyon olmadığını ve gerektiği zaman bir sinema filmi etkisinde eleştiri ve mesajda içerebileceğini en başarılı şekilde izleyenlere sunmayı başarmış.Şu ana kadar Miyazaki animasyonları izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim bir yönetmen.Bunuda en önemli iki çalışması Sprited Away ve Howl's Moving Castle den başlayarak yapmanızı tavsiye ediyorum,iyi seyirler.
  Yorumları göster
  Back to Top