Hesabım
  Sinema ve Televizyonun En Sevdiğimiz Çocuk - Yetişkin İkilileri: The Last of Us, Leon, Game of Thrones...

  Sert ve aksi yetişkinin gardını indirmesini sağlayan çocuk kahramanlar...

  Beyazperde

  Filmlerde ve dizilerde sıklıkla gördüğümüz "sert karakter ve çocuk" ikilisi son zamanların en çok konuşan dizisi "The Last of Us"ta bir kez daha karşımıza çıktı. Bu ikiliyi merkezine alan hikayelerde genellikle sert, yalnız çalışmayı seven, huysuz ve öldürme konusunda oldukça deneyimli bir yetişkin ile kendisini ona zarar vermek isteyenlerden koruma konusunda yardıma ihtiyacı olan bir çocuğun başlangıçta isteksiz olarak bir araya geldiği ama sonunda sımsıkı bağlarla birbirine bağlandığı bir yolculuk izleriz. Konu ne olursa olsun, bu zıt karakterler arasında kurulan ilişki her zaman hikayenin odak noktasıdır.

  "The Last of Us"ta, dünyayı kıyametin eşiğine sürükleyen salgın sonrasında kızını kaybeden bir babanın 20 yıl sonraki daha da sertleşmiş, ketumlaşmış halini, dünyanın salgından önceki halini bilmeyen ve enfeksiyona karşı bir umut olan genç bir kıza eşlik ettiği dokunaklı bir hikaye izliyoruz. Dizi her bölümüyle izleyicileri duygusal olarak daha da etkilerken, gelin bir de sinema ve televizyonun diğer yetişkin - çocuk ikililerine göz atalım...

  The Last of Us

  HBO

  Son dönemin en çok konuşulan ve çok beğenilen dizisi "The Last of Us", bir mantar salgınının neden olduğu zombi kıyametinin yirmi yıl sonrasında geçiyor. Aynı isimli sevilen video oyunu serisinden uyarlanan dizide Pedro Pascal'ın canlandırdığı Joel, genç Ellie'yi (Bella Ramsey) karantina bölgesinden kaçırmak için tutulur ve bu, ikisini de sonsuza dek değiştirecek bir yolculukla sonuçlanır.

  Logan

  20th Century Fox

  X-Men serisinin en iyi filmi olarak değerlendirilen "Logan"da Hugh Jackman son bir kez (en azından o zaman için) ikonik Wolverine rolünü canlandırıyor. Mutant arkadaşlarının çoğunun yok edildiği bir gelecekte geçen Logan, kendisiyle aynı güçlere sahip olan genç X-23 (Dafne Keen) ile karşılaşana kadar sessiz bir yaşam sürmektedir. Kızda gören Logan, ona güvenli bir sığınağa kadar eşlik etmeyi görev edinir ve X-23 ile olan ilişkisi, Logan'ın gardını indirmesine, izleyicilere bu efsanevi karakterin kalbine dair bir fikir vermesine ve Jackman'ın en iyi performanslarından birini sunmasına olanak tanır.

  Game of Thrones

  HBO

  Başarısızlıkla hatırlanan son sezonunu bir kenara bırakırsak "Game of Thrones" yayınlandığı dönemin en popüler dizisiydi ve fantastik aksiyon, derin karakterler ve siyasi entrikadan oluşan her yeni bölüm sosyal medyayı bir sonraki adımda ne olacağına dair spekülasyonlara yönlendiriyordu. Dizinin en popüler karakterlerinden ikisi Arya Stark (Maisie Williams) ve Sandor Clegane'in (Rory McCann), 4. sezonda bir araya gelmesi de hayranlarda büyük heyecan yaratmıştı. İlk başta düşman olan ikili giderek yakınlaşırken, Arya'nın varlığı Sandor'u yumuşattı ve Sandor da ona dünyanın sertliğini ve kendini nasıl daha iyi koruyacağını öğretti.

  True Grit

  Paramount Pictures

  21. yüzyılın en iyi Western filmlerinden biri olan "True Grit"te Hailee Steinfeld, on dört yaşında bir çiftçi kızı olan Mattie Ross'u canlandırıyor. Mattie, babası soğukkanlılıkla öldürüldükten sonra, sorumluyu öldürmesi için tetikçi kanun adamı Rooster Cogburn'u (Jeff Bridges) tutar ve tüm isteklerine rağmen ona yolculuğunda eşlik eder. Her ikisi de performansları için Oscar adaylığı alan Steinfeld ve Bridges'in uyumu filmi zirveye taşıyor.

  Leon

  Gaumont

  90'lı yılların kült klasiği "Leon", Jean Reno'nun canlandırdığı profesyonel suikastçı Leon'u takip ediyor. 12 yaşındaki komşusu Mathilda (Natalie Portman) ailesinin DEA ajanları tarafından öldürülmesinin ardından Leon'a sığınır ve ona sığınak olan Leon sonunda katillerden intikam alabilmek için ona zanaatını öğretmeye başlar.

  The Road

  Dimension Films

  Yamyamlar ve akıncılar tarafından istila edilen kıyamet sonrası bir dünyada geçen "The Road", bu ölümcül yeni dünyada tehlikeden kaçmaya çalışan bir baba ve oğula odaklanıyor. Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee'nin oynadığı, masum oğluna zarar vermekle tehdit eden kimseye merhamet göstermeyen babayı canlandırıyor. Kasvetli havasıyla ünlü film, durum ne kadar umutsuz olursa olsun, bir ebeveynin çocuklarını korumak için ne kadar ileri gidebileceğinin müthiş bir göstergesi.

  The Legend of Korra

  Nickelodeon

  "Avatar: Son Hava Bükücü"nün spinoff dizisi "Korra Efsanesi" 70 yıl sonrasını ele alıyor. Yeni Avatar olarak seçilen Korra, krallığın koruyucusu olma arayışında dört elementte de ustalaşmak üzere selefi Aang ile aynı yolculuğa çıkmak zorunda. Yolculuğunda ona Aang'ın yetişkin oğlu Tenzin de katılır. Korra kendisine hava bükmeyi öğretmesi için Tenzin'i arar ve onun akıl hocası olan Tenzin, maceraları boyunca ona yeni beceriler ve hayat dersleri öğretir. Bilge usta ve yetenekli öğrenci rollerini üstlendikleri için ilişkileri Luke Skywalker ve Yoda arasındaki ilişkiye benzer.

  Terminator 2: Judgement Day

  Carolco Pictures

  Tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan "Terminatör 2", yeni br ölüm makinesinin kendisini yok etmek için dünyaya yollandığı genç John Connor'ı (Edward Furlong) takip ediyor. Neyseki tek amacı John'u hayatta tutmak olan yeni bir Terminatör'ün (Arnold Schwarzenegger) gelişi, John'un hayatta kalma macerasında ona yardımcı olur. John ve yeni robot arkadaşı arasında gelişen baba-oğul ilişkisi, ilk filmin dinamiğini tamamen alt üst etmeyi başardığı için ikoniktir. Film harika aksiyon sekanslarıyla öne çıksa da, John'un T-800'e insan olmayı öğrettiği sessiz anlar, filmin en iyi sahneleri arasında yer alıyor.

  Hawkeye

  Disney

  Avengers ekibinin usta okçusuna sonunda ilgi odağı olma anını veren "Hawkeye", kahramanlık günlerini tamamen arkasında bırakmak isteyen Clint Barton'ı (Jeremy Renner) takip ediyor. Ancak hayranı Kate Bishop (Hailee Steinfeld) onu bir kez daha aksiyonun içine çekiyor ve Barton kendisini ölümcül bir komplonun içinde buluyor. Barton huysuz bir şekilde yeni çırağı Bishop'a göz kulak olmaya ve ona bildiği her şeyi öğretmeye zorlanır ve sonunda ikili New York City'deki yeraltı suç dünyasını ele alırken etkili bir ortaklık kurar.

  The Mandalorian

  Disney

  Pedro Pascal, isteksiz ve huysuz bir baba olarak ilk çıkışı olan "The Mandalorian"da, Star Wars evreninde iş arayan bir ödül avcısını canlandırıyor. Yaptığı bir iş, Çocuk'la karşılaşmasına neden olduktan sonra, Mando genç yaratığı işverenlerine teslim etmek yerine kanatları altına alır. "The Mandalorian" genel olarak başarılı bir dizi olsa da, diziyi gerçekten harika yapan şey, Mando ile yeni yardımcı pilotu arasındaki dinamik. Grogu profesyonel katilin nazik, sevecen tarafını ortaya koyuyor ve tehlike ne olursa olsun onu korumak için her şeyi yapacağı gerçeği, Mandalorian'ı modern televizyonun en sevimli karakterlerinden biri yapıyor

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top