Hesabım
  Creed 3'ü İzlemeden Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

  "Creed III: Efsane Devam Ediyor" 3 Mart'ta sinemalarda!

  MGM

  Apollo Creed'in uzun süre kayıp olan oğlu, onu kişisel bir intikam için Moskova'ya götüren son dövüşün beş yıl ardından, şimdiye kadarki en korkunç rakibiyle yüzleşmek için geri dönüyor. Sylvester Stallone liderliğindeki unutulmaz Rocky serisinin spinoff'u olarak başlayan Creed üçlemesinin son filmi için Michael B. Jordan hem Adonis Creed rolüne geri döndü hem de filmin yönetmenliğini üstlendi.

  Michael B. Jordan "Creed 3" Filmiyle Tarih Yazıyor

  "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" ile Marvel Sinematik Evreni'nin önümüzdeki dönemine damga vurmak üzere ilk adımını atan Jonathan Majors, bu filmde, Creed'in geçmişinden sırlarla birlikte gelen ürkütücü rakibi Damian Anderson'a hayat verecek. İki eski dostun ringdeki karşılaşmasını merakla beklerken, gelin "Creed III: Efsane Devam Ediyor"dan önce hatırlamamız gereken önemli detayların üstünden geçelim...

  "Creed" filminde neler olmuştu?

  MGM

  Ryan Coogler’ın yönettiği "Creed: Efsane'nin Doğuşu" filmi, klasik spor dramı formüllerini yeniden icat ederken seriye adını veren ana karakter için müthiş bir başlangıç sağladı. İlk Rocky spinoff'u, Adonis "Donnie" Johnson'ın (Michael B. Jordan) yani Apollo Creed'in (Carl Weathers) gayrimeşru çocuğunun babasının izinden gitmek ve hayali olan profesyoel boksörlük kariyerine adım atmak için güvenlik şirketindeki işinden ayrılmasıyla başladı. Donnie ilk büyük dövüşüne, babasının önce rakibi sonra arkadaşı olan Rocky Balboa (Sylvester Stallone) tarafından eğitildi ve hazırlandı. Adonis'in karşısına çıkmasına kadar Rocky boks dünyasından elini çekmiş, vefat eden karısı Adrian'ın anısına açtığı restoranı işletiyordu. Donnie ayrıca bu filmde, işitme engelli şarkıcı ve söz yazarı Bianca Taylor'a (Tessa Thompson) aşık oldu.

  Son perdede Donnie, gerçek dövüşçü Tony Bellew tarafından canlandırılan kibirli İngiliz boksör "Pretty" Ricky Conlan ile dövüştü ve filmin zirve anlarında, kariyerinde ilk kez Conlan'ı yere sererek mesafe kat etmeyi başardı. Dövüşü tartışmalı bir kararla Conlan kazanmış olsa da, Donnie hem kalabalığı hem de Conlan'ın saygısını kazandı.. Max Kellerman'ın belirttiği gibi sonunda "Dövüşü Ricky Conlan kazandı ama geceyi Adonis Creed kazandı." Böylece üçlemenin ilk ayağı tamamlandı.

  Peki "Creed 2"nin konusu neydi?

  MGM

  Steven Caple, Jr. tarafından yönetilen "Creed II: Efsane Yükseliyor"da Donnie, "Rocky IV"te Apollo'yu ringde öldüren Sovyet boksör Ivan Drago'nun (Dolph Lundgren) oğlu Viktor Drago'yla (Florian Munteanu) karşı karşıya geldi. Film ilk duyurulduğunda, "Apollo Creed'in oğlu, Ivan Drago'nun oğluna karşı" özeti hileli bir devam filmi önermesi gibi görünüyordu. Ancak film bu çatışmaya ciddiyetle yaklaştığı için bu fikir güzel bir şekilde çalıştı. "Creed 2" Creed tarafı kadar Drago tarafıyla da empati kurdu. Donnie ve Rocky, Ivan'ın onu öldürmesinden sonra Apollo'nun kaybının yasını tutmak zorunda kaldılar, ancak Ivan, hemşehrilerinin gözünde bir başarısızlık olarak görüldü ve Rocky'ye yenilmesinin ardından Drago adı da lekelendi.

  Bu sefer, filmin zirve anındaki maçı Donnie kazandı. Ivan maçı kaybetmek için havlu attı, ardından perişan haldeki oğlunu teselli ederek kaybetmenin utanılacak bir şey olmadığını söyledi. "Creed 2", Donnie'nin babasının mezarını ziyaret etmesi, onun mirasını taşımanın ve ikonik ismine yakışır şekilde yaşamanın baskılarıyla barışmasıyla sona erdi.

  "Creed 3" ne anlatacak?

  MGM

  "Creed III: Efsane Devam Ediyor", bir önceki filmin yaklaşık 5 yıl sonrasında geçiyor ve Donnie için her şeyin fazlasıyla yolunda gittiği bir dönemde başlıyor. Donnie'nin boks kariyeri mükemmel ilerlemektedir ve ailesiyle birlikte hiç olmadığı kadar mutludur. Ancak çocukluk arkadaşı Damian "Dame" Anderson'ın (Jonathan Majors) çıkıp gelmesiyle bu güzel rüya yarıda kesilir. Tıpkı Donnie gibi bir dövüşçü olan Dame, uzun süre sonra hapisten çıktığında kendisinin ringe layık olduğunu kanıtlamak için kararlıdır.

  Filmin tanıtım materyallerinden anlaşıldığı kadarıyla Dame, hapiste geçirdiği süre için Donnie'yi suçluyor ve kendisi parmaklıklar ardında çürürken, Donnie'nin kendisinden çaldığını düşündüğü hayatı geri almak için harekete geçiyor. Dame'in kaybedecek hiçbir şeyi yok, Donnie ise ününü, ailesini, her şeyini kaybedebilir. "Creed 3" Donnie'nin şimdiye kadarki en riskli ve duygusal açıdan en karmaşık maçını izleyicilere sunacak.

  Syvester Stallone filmde olacak mı?

  MGM

  "Creed 3", Sylvester Stallone'un Rocky olarak rol almadığı ilk Rocky/Creed filmi olacak. Stallone, THR ile gerçekleştirdiği bir röportajda, serinin üçüncü filmine dahil olmamasının nedeni olarak, filmin gideceği yönden memnun olmamasını göstermişti. Bu film, Rocky serisi de dahil olmak üzere önceki filmlerin duygusal tonunu sürdürmekten ziyade, daha karanlık sulara yelken açacak. Stallone bu durumda "Onlara en iyi dileklerimi sunuyorum ama ben duygusal biriyim" diyerek Rocky rolünü yinelememeyi tercih etti ancak yapımcı olarak projeye dahil oldu.

  Oyuncu kadrosunda kimler var?

  MGM

  Tessa Thompson "Creed 3"te Bianca rolünü tekrarlayacak. Ayrıca Wood Harris, Donnie'nin eğitmeni Little Duke olarak ve Phylicia Rashad, Donnie'nin annesi Mary Anne olarak geri dönüyor. Flashback sahnelerinde genç Donnie'ye Alex Henderson hayat verecek. Dame'in gençliğini ise Spencer Moore II canlandıracak.

  Tony Bellew ve Florian Munteanu da önceki iki filmdeki rakipler olarak rollerini yineleyecekler. Filme, bilinmeyen rollerle dahil olan yeni oyuncular arasındaysa Canelo Álvarez, Mila Davis-Kent, Selenis Leyva ve Thaddeus J. Mixson yer alıyor.

  Sinema tarihinde bir ilk...

  MGM

  Michael B. Jordan'ın ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu "Creed 3" sinema tarihinde IMAX kameralarıyla çekilen ilk spor filmi oldu.

  "Creed III: Efsane Devam Ediyor" 3 Mart'ta sinemalarda!

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top