Hesabım
  "Shazam! Fury of the Gods"ı İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

  "Shazam" devam filmini izlemeden önce bilmeniz ve hatırlamanız gerekenler bu galeride!

  Warner Bros.

  2019 yılında vizyona giren "Shazam!" filminin devam halkası "Shazam! Fury of the Gods" bu hafta izleyicilerle buluşuyor. DC Evreni'nin daha kasvetli "Man of Steel", "Justice League" gibi filmlerine kıyasla eğlenceli bir tonu olan ve oldukça beğenilen "Shazam!"ın devam filmi, Warner Bros.'un 2023 yılı içinde vizyona girecek dört DC filminden ilki.

  "Shazam! Fury of the Gods", "The Flash", "Blue Beetle" ve yıl sonunda vizyona girecek olan "Aquaman and the Lost Kingdom"dan sonra, James Gunn'ın tasarladığı yeni DC evreninin filmleri ve dizileri izleyicilere sunulacak.

  "The Flash", çoklu evrenleri ele alan konusu nedeniyle bu sıfırlamayı sağlayan film olacak. Bağımsız bir konusu olan "Blue Beetle"ı da ayrı bir yere konumlandırabiliriz. Peki ya Shazam ve Aquaman DC yolculuklarına devam edecekler mi?

  Aquaman'in iptal edilmesi ve Jason Momoa'nın yeni bir karakterle DC Evreni'nde kalmaya devam etmesi gündemde. Diğer yandan Zachary Levi, Shazam karakterinin DC'de sağlam bir yeri olduğundan ve karakterin iptalinin söz konusu olmadığından oldukça emin görünüyor. Filmin yönetmeni David F. Sandberg de, ikinci film gişede başarılı olursa devam filmlerinin geleceğini söyledi.

  Zachary Levi'den "Shazam" Açıklaması

  Dolayısıyla yaşanan tüm iptallere rağmen, "Shazam! Fury of the Gods" hala bu evrenin önemli bir filmi ve Shazam da önemli bir kahramanı. Filmde gelecek filmlere dair küçük bağlantılar bulabilir ya da gelecek filmlerde Shazam'a göndermelerle karşılaşabiliriz. Öyleyse gelin, DC'nin yeni çağına adım atmadan önce Shazam'la ilgili hafızamızı tazeleyelim...

  Shazam, Yeni DC Evreni'nde Kalmaya Devam Edecek mi?

  Shazam!

  Warner Bros.

  Eğer izlemediyseniz, devam filminden önce 2019 tarihli ilk film "Shazam!"ı mutlaka izlemelisiniz. Eğer ilk filmde neler olduğunu hatırlasam yeter diyorsanız, işte kısa bir özet:

  Bir bakım evinde kalan ve kendisini bebekken terk eden annesini bulmayı kafaya koyan 14 yaşındaki Billy Batson (Asher Angel), eski bir büyücü tarafından şampiyonu olması için seçilir. Artık "Shazam" kelimesini her söylediğinde Zachary Levi'nin canlandırdığı yetişkin bir süper kahramana dönüşecektir, ancak içinde hala 14 yaşında bir çocuk yaşamaktadır.

  Billy nasıl kullanacağını bilemediği yeni güçleriyle uğraşırken; yıllar önce aynı büyücüler tarafından çağırılan bir karakterimiz daha var: günümüzde başarılı bir bilim insanı olan Thaddeus Sivana (Mark Strong). Film çocuk Thaddeus'un büyücüler diyarına çağırılmasıyla başlasa da Thaddeus testi geçemez ve yıllar boyunca kinlenerek, o diyarı bulmak ve kendisine verilmeyen güçleri ele geçirmek için uğraşır. Sonunda bir giriş yolu bulduğunda ele geçirdiği şey, büyücünün uzak tuttuğu şeytani yaratıklar olan Yedi Ölümcül Günah'ın gücü olur.

  Arkadaşı Freddy (Jack Dylan Grazer) sayesinde süper kahraman olmayı öğrenen Shazam/Billy, Thaddeus'un yarattığı tehlikeyi fark edince onu durdurmak için yola koyulur. Bu arada kendi güçlerinin yanı sıra, bakım evindeki diğer kardeşlerinin de yardımını alır, çünkü onlar da diğer büyücülerin güçlerini kazanırlar. Sonunda Shazam ve ailesi, Thaddeus'u yener ve bir süper kahraman ailesi olarak yeni hayatlarıyla yüzleşirler.

  "Shazam" Ne Demek?

  Warner Bros.

  Bir şeyin, sanki sihir gibi çok hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştiğini belirtmek için kullanılan bir sözcük olan "Shazam"ın filmdeki anlamı, büyücülerin şampiyonlarına verdiği güçlere dayanıyor. Süleyman'ın bilgeliğini, Herkül'ün gücünü, Atlas'ın dayanıklılığını, Zeus'un görkemini, Aşil'in cesaretini ve Merkür'ün hızını elde eden kahraman, bu mitolojik figürlerin baş harflerini birleştirince oluşan "Shazam" kelimesini söyleyerek dönüşebilme gücüne sahip oluyor.

  "Shazam! Fury of the Gods" Filminin Konusu

  Warner Bros.

  Devam filminde, Tanrıların güçleri bahşedilen Billy ve üvey kardeşlerinin, yetişkin Süper Kahraman alter-egolarıyla gençlik hayatlarını nasıl dengeleyeceklerini kavramaya çalıştığını göreceğiz. Ancak bu arada hayatın onlar için getirdiği sıkıtılar yalnızca ikili kişiliklerini dengede tutmaya çalışmak olmayacak.

  Bu filmde karşılarına Atlas'ın Kızları olarak bilinen intikamcı tanrılar Hespera ve Kalpso çıkacak. Bu antik Yunan tanrıları, Shazam'ın kendilerinden çaldığına inandıkları sihrin peşine düşmek için Dünya'ya geldiğinde tüm aileyi savaşa sürükleyecekler.

  Filmde Kötü Karakterleri Hangi İsimler Canlandırıyor?

  Warner Bros.

  "Shazam! Fury of the Gods" çizgi romanlarda yer almayan kötü karakterleri içeren ilk DC filmi. Filmdeki Hespera ve Kalypso, mitolojik tanrılar olarak bilinen karakterler olsa da DC çizgi romanlarında hiçbir zaman Shazam ile mücadele etmediler.

  Filmde Hespera'yı Oscar ödüllü usta oyuncu Helen Mirren canlandrırken, kardeşlerinde Kalypso'ya Lucy Liu, Anthea'ya ise Rachel Zegler hayat veriyor. Zegler'ın Anthea karakterinin, ablaları gibi intikam duygusu peşinde olmadığı bilinse de karakterin detayları ve filmde üstleneceği rol hakkındaki bilgiler gizli tutuluyor.

  İlk Yorumlar

  Warner Bros.

  Shazam devam filmine gelen ilk yorumlar oldukça olumlu. Eleştirmenler ve izleyiciler filmi eğlenceli ve aksiyon dolu olduğu için övüyor. Genel olarak, ilk filmden daha iyi bulunmasa da, "Shazam! Fury of Gods"ın ilk film kadar iyi olduğu söyleniyor.

  İlk tepkiler ayrıca, filmin Warner Bros'un. çok ihtiyaç duyduğu galibiyeti getirdiğini gösteriyor. DC filmlerinde yaşanan krizler ve DC Evreni'nin yeniden başlatılacak olması göz önüne alındığı, olumlu karşılanan bir DC filminin varlığı stüdyoyu bir süre için rahatlatacaktır.

  Oyuncu Kadrosu

  Warner Bros.

  Shazam rolüne geri dönen Zachary Levi'nin ve bir kez daha Billy Batson'ı canlandıran Asher Angel'ın yanı sıra kadroya geri dönen oyuncular arasında; Freddy Freeman rolünde Jack Dylan Grazer, Freddy'nin süper kahraman ikinci kişiliği rolünde Adam Brody, Darla Dudley rolünde Faithe Herman ve Darla'nın süper kahraman ikinci kişiliği rolünde Meagan Good yer alıyor.

  Billy'nin diğer kardeşlerinden Mary'e hayat veren Grace Caroline Currey, devam filminde süper kahraman kişiliğini de kendisi canlandıracak. Ayrıca Pedro (Jovan Armand) ve süper kahraman Pedro (D.J. Cotrona); Eugene (Ian Chen) ve süper kahraman Eugene (Ross Butler) de geri dönüyorlar.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top