Hesabım
  Disney Prenseslerine Katılabilecek 5 Yeni Prenses

  Disney uyarlamaları için bekleyen masal prensesleri...

  Disney

  Disney, yıllar boyunca eski peri masallarını animasyon filmlere uyarladı ve Külkedisi, Pamuk Prenses ve Uyuyan Güzel gibi masal prenseslerini, bugün hepimizin bildiği görünümlerine kavuşturdu. 1937'de "Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler" ile başlayan serüven, yıllar içinde diğer prenseslerinde dahil olduğu filmlerle devam etti.

  Günümüzde ise prenseslerimiz canlı aksiyon filmlerle bir kez daha izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Emma Watson'ın Belle'e hayat verdiği "Güzel ve Çirkin"in ardından sırada Halle Bailey başrollü "The Little Mermaid" ve Rachel Zegler başrollü "Snow White" var...

  Walt Disney'in Disney Prensesleri!

  Disney'in prensesleri epey kalabalık ancak masal dünyası çok geniş ve bu ekibe katılabilecek sayısız prenses var... İşte onlardan bazıları:

  Anastasia

  .

  Anastasia çok sevilen bir prenses olmasına rağmen, orijinal film bir Disney yapımı değildi. 20th Century Fox, 1997'de animasyon filmi "Anastasia"yı yayınladı ve diğer prenses hikayelerinden çok daha karanlık bir hikaye olan film bir hite dönüştü. Kayıp bir kızın ailesiyle yeniden bir araya gelmesini ve kötü bir büyücüden kaçarken aşık olmasının öyküsünü sevmemek zordu.

  "Anastasia" hala hayranları tarafından çok sevilen bir yapım, ancak Hollywood'un nostalji ve yeniden başlatma trendini ve Disney'in artık Fox'un sahibi olduğunu göz önüne aldığımızda, hikayeye farklı bir dokunuşun zamanının geldiğini söyleyebiliriz. Kim bilir belki anastasia da canlı aksiyon filmine kavuşan bir Disney Prensesi olur...

  Thumbelina

  .

  Thumbelina, Disney'in birçok prensesine ilham veren Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen'in bir başka klasik peri masalı. Bu küçük hanımın hikayesi, 1994 yılında Warner Bros tarafından sinamaya aktarıldı. Film, Disney'in prenses filmleri kadar iyi sonuç vermese de yazarın orijinal öyküsünün oldukça doğru bir uyarlamasıydı ve yıllar içinde bir kült haline geldi.

  Thumbelina, Disney Prenseslerine katılabilir ancak, küçücük bir prensesin evlenecek bir prens bulmasını konu aldığı için ve Disney artık bu temalardan uzaklaştığı için hikayenin büyük bir yeniden yapılandırmadan geçmesi gerekir. Buzlar Kraliçesi'nin hikayesinden "Frozen"ı çıkardıklarını düşününce, Disney Thumbelina'nın hikayesini de inanılmaz bir filme dönüştürebilir.

  "Yaban Kuğuları"nın Prensesi Elisa

  .

  Andersen'in en meşhur masallarından biri olan "Yaban Kuğuları" Elisa adında bir prensesin hikayesini anlatıyor. Elisa'nın 11 erkek kardeşi, kötü üvey anneleri tarafından yaban kuğularına dönüştürülür ve onun kardeşlerini kurtarması, kötü üvey anneden kaçması ve tabii ki evlenecek bir prens bulması gerekir.

  Elisa'nın masalı da Disney'in yaratıcılığın sınırlarını fazlasıyla zorlayabileceği bir hikaye. Kötü kraliçe ve yakışıklı prens gibi diğer Disney Prensesleriyle ortak temaları olsa da, kuğu kardeşler masala büyük bir özgünlük katıyor. Modernize edilmiş bir hikayede, lanetli prenslerin eğlenceli kaosu enerjik bir film ortaya çıkmasını sağlayabilir.

  Prenses ve Bezelye Tanesi

  .

  Kat kat yatağın altındaki küçücük bir bezelye tanesini hissedecek kadar hassas olan prensesin hikayesini hepimiz hatırlarız. Andersen'in bu masalı da Disney için zorlu bir uyarlama olur çünkü kendisine eş arayan ve gerçek bir prenses bulmaya kararlı olan bir prensin hikayesini ele alıyor. Prensin annesinin testini geçen kızın "gerçek bir prenses" olduğu anlaşılır ve prensle evlenir; ancak bu tema güncel bir Disney filminde kendisine yer bulamaz.

  Diğer yandan, ortaya keyifli bir animasyon film çıkarmaya yetecek ögeler bu masalda mevcut. Örneğin Prens hiç sempatik bir karakter gibi durmuyor ve onlarca yatağın altındaki bezelye tanesi fikri oldukça saçma ve komik görünüyor...

  On İki Dans Eden Prenses

  .

  Grim Masalları'dan biri olan "On İki Dans Eden Prenses" masalı, babalarından gizli olarak her gece ormana dans etmeye giden 12 prensesin hikayesini anlatıyor. Babaları eskiyen ayakkabılarından şüphelenir ve onları gözetlemesi için bir askeri görevlendirir. Prenseslerin büyülendiğini açığa çıkaran asker, en büyük kız kardeşle evlenir ve ülkenin yönetimini devralır.

  Masal bu haliyle Disney'e uymuyor ancak diğer uyarlamalarda, örneğin "Barbie ve 12 Dans Eden Prenses" filminde hikaye potansiyelini gösterecek şekilde genişletilmiştir. Bu versiyonda 12 prensesten biri, onları büyülü bir diyara götüren gizli bir portal keşfeder. Belki Disney de Prensesleri gözetleyen askeri devre dışı bırakarak benzer bir yapı kurabilir...

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top