Hesabım
  Quentin Tarantino Filmleri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Enteresan Detay!

  Quentin Tarantino 60 yaşında!

  .

  İyi ki doğdun Quentin Tarantino!

  Yakın zamanda kariyerinin 10. filmini çekmek için yeniden setlere dönecek olan Quentin Tarantino, bugün 60. yaşını kutluyor. Kariyerinin başlangıcından bu yana yazdığı ve yönettiği her projeyle dikkatleri üstüne çekmeyi başaran ikonik yönetmen, daha önce yaptığı açıklamalarda sinema kariyerini 10. filmiyle noktalayacağını açıklamıştı.

  "The Movie Critic" adlı bu film gerçekten de Tarantino'nun son filmi olacak mı bilmiyoruz, ancak yönetmen bu filmin yanı sıra bir de dizi yönetmeye hazırlanıyor. Ayrıca kaleme aldığı kitaplarla da sinema dünyasına katkı sunmaya devam ediyor.

  Quentin Tarantino Dizi Çekmeye Hazırlanıyor

  Quentin Tarantino'nun yeni projelerini dört gözle beklerken, geriye dönüp harika filmografisine bakıyoruz ve doğum günü şerefine, en sevdiğimiz filmlerinden ilginç yapım detaylarını sunuyoruz...

  Quentin Tarantino'nun Son Filmi Belli Oldu: "The Movie Critic"

  Reservoir Dogs

  .

  Reservoir Dogs'ta Mr. Blue'yu gerçek bir suçlu oynadı.

  Rezervuar Köpekleri filmindeki Mr. Blue rolünü, gerçek bir suçlu Edward Bunker oynadı. Bunker, oyunculuğu seçmeden önce banka soygunu, uyuşturucu ticareti gibi çeşitli suçlardan hüküm giymiş ve hapis yatmıştı. Tarantino filmin meşhur açılış sahnesini, Mr. Blue'nun senaryoda hiç repliği olmadığını fark edince ekledi. Bunker ise bu sahneden memnun değildi, çünkü ona göre gerçek suçlular böyle halka açık yerlerde kahvaltı etmezlerdi.

  Pulp Fiction

  .

  Çocuk oyuncu Chandler Lindauer, Christopher Walken'ın tüm monoloğunu dinlemek zorundaydı.

  Pulp Fiction'daki unutulmaz bir flashback sahnesinde, Butch'ın küçük bir çocuk olduğunu ve babasının Vietnam'dan bir arkadaşının onun altın saatini getirip çocuğa verdiğini görüyoruz. Christopher Walken'ın ikonikleşen monologunun yer aldığı bu sahnenin çekimlerinde çocuk aktör Chandler Lindauer gerçekten de Walken'ın karşısında oturmak ve anlattığı absürt hikayeyi dinlemek zorundaydı. Neyse ki bir şey anlayamayacak kadar küçüktü...

  Reservoir Dogs

  .

  Reservoir Dogs filminin müzik bütçesinin tamamı "Stuck In the Middle With You" şarkısı için harcandı.

  İlk uzun metraj filmi Rezervuar Köpekleri'nde, Mr. Blonde'un bir polis memuruna Stealers Wheel'in "Stuck in the Middle with You" şarkısı eşliğinde işkence ettiği sahne, müziğin ve şarkıların Tarantino'nun stili için ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Tarantino bu sahne için bu şarkının doğru olduğuna inanıyordu ve müzik bütçesinin tamamını tek bir şarkının telif ücretine ayırdı.

  Kill Bill

  .

  Uma Thurman hamile olduğu için Kill Bill'in prodüksiyonu ertelendi.

  Quentin Tarantino, Kill Bill filmini özellikle Uma Thurman'ın oynaması için yazdı ve filmin ilk fikrini Pulp Fiction setinde onunla paylaştı. Ancak senaryo bittiğinde ve Tarantino filmi çekmek için hazır olduğunda Thurman hamileydi.

  Tarantino, "Josef Von Sternberg 'Morocco'yu çekmeye hazırlanıyorsa ve Marlene Dietrich hamile kalırsa, Dietrich'i bekler" diyerek çekimleri Thurman'ın doğumundan sonrasına erteledi.

  Django Unchained

  .

  Django'yu oynaması için ilk tercihi Will Smith'ti.

  Jamie Foxx, Django Unchained'de mükemmel bir performans göstermiş olsa da Tarantino'nun bu rol için ilk tercihi değildi. Rol teklifi Foxx'tan önce Will Smith'e gitmişti. Ne var ki senaryoyu okuyan Smith, ana karakterin Django değil, Dr. Schultz olması nedeniyle teklifi geri çevirdi.

  Once Upon a Time in Hollywood

  .

  Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood'u roman olarak yazmak için beş yıl harcadı.

  Bir Zamanlar... Hollywood'da hikayesi film formunda mükemmel bir şekilde işliyor, ancak Tarantino bu fikri başlangıçta bir roman olarak geliştirdi ve senaryoya dönüştürmeden önce beş yıl boyunca bu roman üstünde çalıştı. Filmden iki yıl sonra roman versiyonu da yayınlandı.

  Pulp Fiction

  .

  Pulp Fiction'ın adrenalin iğnesi sahnesi tersten çekildi.

  Tarantino Ucuz Roman'da uyuşturucu satıcısı Lance'i oynamayı planlamıştı, ancak filmin en gergin anlarından biri olan adrenalin iğnesi sahnesi için kamera arkasında olması gerektiğini anlayınca onun yerine Jules'un arkadaşı Jimmie'yi oynamaya karar verdi.

  Vincent'ın adrenalin iğnesini Mia'ya sapladığı an, aslında tersten çekildi; John Travolta iğneyi Uma Thurman'ın göğsünden çekip çıkardı ve ardından kurguda bu sahne tersine çevrildi.

  Inglourious Basterds

  .

  Inglourious Basterds'ın film içinde filmini Eli Roth yönetti.

  Soysuzlar Çetesi'nin üçüncü perdesi, Nation's Pride adlı yeni bir Nazi propaganda filminin galası etrafında dönüyor. Gösterim boyunca izleyicilere Nation's Pride'dan birkaç sahne gösteriliyor. Bu film içinde film, Soysuzlar Çetesi'nin ana karakterlerinden birini canlandıran Eli Roth tarafından yönetildi.

  Kill Bill

  .

  Uma Thurman ve Daryl Hannah hiç anlaşamıyordu.

  Kill Bill'in çekimleri sırasında Uma Thurman ve Daryl Hannah hiç anlaşamadı. Otel personelinden basın turu boyunca onları ayrı tutmalarını istediler ve ikisi de 2005 MTV Film Ödülleri'nde En İyi Dövüş ödülünü kazandıklarında, sadece Hannah bunu kabul etmek için törene geldi. Bu durum, Bride ve Elle Driver arasındaki düşmanlığı daha aşikar hissettirdiği için filme bir şekilde yardımcı oldu.

  Once Upon a Time in Hollywood

  .

  Rick Dalton'ın karavanındaki çöküşünü Leonardo DiCaprio doğaçlama olarak ortaya çıkardı.

  Once Upon a Time in Hollywood'un senaryosunda, Rick Dalton'ın Lancer çekimleri sorunsuz geçiyordu. Ancak Leonardo DiCaprio, Rick olarak Lancer karakterini oynamakta zorlandı, bu yüzden filme, Rick'in repliklerini karıştırdığı bir çatışma katmanı eklemeyi önerdi. Bu sahnede Tarantino sadece kamerayı çalıştırdı ve gerisini Leonardo DiCaprio'ya bıraktı.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top