Hesabım
  Son Zamanların Kadın Başrollü En İyi Aksiyon Filmleri

  Birds of Prey'den, Atomic Blonde'a kadınlar ortalığın tozunu attırıyor!

  DC

  Klasik ana akım aksiyon filmlerinde, büyük kötüleri yenmek için kaslarını ve dövüş sanatı becerilerini sergileyen sert kahramanlar ve silahlı kanunsuzlar olarak genellikle ön saflarda erkekler yer alır. Bu filmlerde çoğu zaman kadınlar ya zor durumdaki küçük kızlar ya da femme fatale karakterler olarak resmedilir. Ancak son yıllardaki toplumsal değişim dalgası sayesinde, kadınların da aksiyon kahramanı rolünü üstlenmeleri için kapılar artık hiç olmadığı kadar açık.

  Alien'dan Ellen Ripley ve Kill Bill'den Beatrix Kiddo gibi karakterler kadın kahramanlar olarak yolu açtı ve kadınları hikayelerinde merkeze alan ve aynı zamanda yoğun şiddet içeren aksiyonlar sunan daha fazla aksiyon filmi var. İşte karşınızda; süper kahramanlar, cesur casuslar ve yeraltı suikastçıları ile unutulmaz kadın aksiyon yıldızları ile dolu filmler.

  Birds Of Prey

  Warner Bros.

  Yırtıcı Kuşlar, zalim suç lordu tarafından kaçırılan genç bir kızın kurtarılması için verilen mücadeleyi konu ediyor. Gotham'ın kötü adamı Roman Sionis ve yardımcısı Zsasz'ın kaçırdığı Cass adındaki genç kızı kurtarmak için Harley, Huntress, Black Canary ve Renee Montoya'nın yolu kesişir. Ekip, genç kızı kurtarmak ve Roman’ı etkisiz hale getirmek için birlikte çalışmak zorunda kalır.

  Atomic Blonde (2017)

  .

  Charlize Theron'un oynadığı Atomic Blonde, bir ajan arkadaşının ölümünü araştırmak ve çifte ajanların paha biçilmez bir listesini almakla görevli üst düzey bir MI6 casusu olan Lorraine Broughton'un etrafında dönüyor.

  Dublörlükten yönetmenliğe geçiş yapan David Leitch'in bu casus gerilim filmi, 10 dakikalık yoğun bir tek seferlik dövüş sekansı da dahil olmak üzere baştan sona aksiyonla dolu.

  Prey (2022)

  Hulu

  Predator filmlerinin öncesini anlatan, 300 yıl önce Comanche Nation'da geçen Prey, azılı ve çok yetenekli bir savaşçı olan genç bir kadın olan Naru'nun hikayesini konu ediyor. Great Plains'de dolaşan en efsanevi avcıların gölgesinde büyüyen yetenekli bir kadın savaşçı olan Naru, büyük bir tehlike kabilesini tehdit ettiğinde, insanlarını korumak için harekete geçer. Naru, kabilesini Dünya'ya inen teknik olarak gelişmiş bir cephaneliğe sahip, son derece gelişmiş avılara karşı korumak için zorlu bir mücadeleye girişir.

  Polite Society (2023)

  .

  Polite Society, dublör olma hayalleri kuran, etrafındakiler onu yıldırmasına rağmen isteklerini gerçekleştirmek için dövüş sanatları eğitimi alan Priya Kansara'yı konu alıyor. Ablası evlenip taşınmak üzereyken, onu kurtarmak için bağımsızlık ve kız kardeşlik adına iddialı bir düğün soygunu planlar ve arkadaşlarından yardım ister.

  Black Panther: Wakanda Forever (2022)

  Marvel

  Black Panther: Yaşasın Wakanda, uluslarını tehdit eden dünya güçlerine karşı savaşmaya hazır olan Queen Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye ve Dora Milaje'nin hikayesini konu ediyor. Kral T'Challa'nın ölümünün ardından, onlara müdahale etmeye çalışan dünya güçleri ortaya çıkar. Uluslarını bu tehdite karşı korumaya kararlı olan Queen Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye ve Dora Milaje, savaşmak için hazırdır. Hayatlarının bir sonraki bölümüne geçen Wakanda halkı, bunu benimsemek için çabalar. Bu sırada War Dog Nakia ve Everett Ross'un yardımıyla bir araya gelen kahramanlar, Wakanda Krallığı için yeni bir yol çizmeye çalışır.

  Hunger Games: Catching Fire (2013)

  .

  Katniss ve yoldaşı Peeta 74. Açlık Oyunları'nı kazandıktan sonra sorunsuz bir şekilde evlerine dönmeyi başarırlar. Ancak bu galibiyet her şeyden önce Zafer Tutu yapmalarını gerektirmektedir. Her bölgeyi ayrı ayrı ziyaret ettikleri bu yolculuk sırasında Katniss, büyük bir ayaklanmanın ilk işaretlerine şahit olur. Galibiyetinin tadına dahi varamadan yeni bir hayatta kalma mücadelesine sürüklenen Katniss bu kez Açlık Oyunları'nın en yeteneklileri ve zekileri arasında hayatta kalmak için savaşacaktır.

  Mad Max: Fury Road (2015)

  .

  Mad Max: Fury Road'da, zorlu geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en iyi yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Yine de bir şekilde kendini Furiosa adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, sürekli kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasında bulur.

  Furie (2019)

  .

  Eski bir gangster olan Hai Phuong, bebeğini dünyaya geldikten sonra dahil olduğu kirli dünyadan uzaklaşmaya karar verir. Hai Phuong, geçmişi ardında bırakarak kızı Mai ile birlikte kendisine yeni bir dünya kurar. Ancak kızının organ mafyası tarafından kaçırılması Hai Phuong’un şiddet dolu geçmişine geri dönmesine neden olur.

  Baby Assassins (2021)

  .

  Chisato ve Mahilo mezun olmak üzere olan iki liseli kızdır. Ayrıca ikisi de oldukça yetenekli suikastçılardır. Çalıştıkları kurum onlara aynı odayı paylaşmalarını söyleyince aralarındaki ilişki bozulur.

  The Woman King (2022)

  .

  Kadın Kral, özellikle 18. yüzyıldan itibaren Batı Afrika'nın güçlü devletlerin biri haline gelen Dahomey Krallığı’nın tamamı kadınlardan oluşan askeri birliği Agojie’nin hikayesini konu ediyor. 1800’lerde Agojie adında tamamı kadınlardan oluşan askeri alay, Dahomey Afrika Krallığı’nı büyük bir beceri ve vahşilikle korumaktadır. General Nanisca, askerlerini hayatlarını alt üst etmek için çabalayan düşmanlara karşı savaşmak için eğitir.

  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top