Hesabım
  En İyi 20 Okula Dönüş Filmi!

  Anaokulundan üniversiteye, akademik yolculuğun tüm duraklarını konu alan filmler bu galerimizde!

  .

  Havaların serinlemesi ve yere düşen ilk yapraklar sonbaharın gelişini müjdelerken, yaz tatilinin sonunu ve her yaştan öğrenci için başlangıçta korkunç bir fikir gibi görünen okula dönüşü de simgeliyor... Yaz rehavetinin sonlanması, ufukta görünen ödev ve sınavlar her ne kadar adaptasyonu zorlasa da arkadaşlarla yeniden bir araya gelmek şüphesiz bu süreci kolaylaştırıyor.

  Biz de okul zillerinin bugün itibariyle bir kez daha çalmasından yola çıkarak, akademik yolculuğun tüm duraklarına değinen kapsamlı bir galeri hazırladık. Listemizdeki komediler, romantik komediler, dramlar ve biyografi filmleri arasında zevkinize hitap eden bir tanesini seçip okula dönüş sürecinin sancısını hafifletebilirsiniz. Öğrencilik yıllarını çoktan geride bırakan ancak o yılların hasretiyle tutuşup biraz nostalji yaşamak isteyenler için de listemiz birebir!

  İşte en iyi 20 okula dönüş filmi!

  Anaokulu Polisi

  .

  Çoğumuzun eğitim yolcuğunda ilk durak anaokuluydu. Beş - altı yaşındaki çocukların bulunduğu bir sınıfı merkeze alan çok fazla büyük film olmasa da Ivan Reitman'ın yönettiği "Anaokulu Polisi" (Kindergarten Cop) bu listeye girmeyi hak ediyor. Arnold Schwarzenegger'in komedideki başarısını göz önüne seren film, bir suçluyu yakalamak için anaokulu öğretmeni kimliğine bürünmek zorunda kalan bir polisi anlatıyor.

  Harry Potter ve Felsefe Taşı

  .

  Harry Potter ve arkadaşlarının Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki ilk yılını anlatan "Harry Potter ve Felsefe Taşı" Warner Bros.'un J.K. Rowling'in çok satan kitaplarından uyarladığı seriin ilk adımı olarak tüm dünyada çok büyük bir hayran kitlesi yarattı. Okula dönüş denilince akla gelen ilk filmlerden olsa da Karanlık Sanatlara Karşı Savunma gibi dersleri ve eksantrik profesörleriyle Hogwarts tamamıyla alışılmışın dışında bir okul ortamı sunuyordu. Ancak çok geçmeden anladık ki bu tuhaf dersler ve öğretmenler, Harry Potter'ın öğrenciliği boyunca uğraşmak zorunda kaldığı dertlerin en ufağıydı...

  Hababam Rock

  .

  Müzik öğretmenleri ilham verici okul filmleri için biçilmiş kaftan gibi görünüyor, değil mi? Komedi filmi "Hababam Rock"ta (School of Rock) Jack Black, dördüncü sınıf öğrencileriyle dolu bir sınıfın yedek öğretmen olarak numara yapan, çapkın rock and roll müzisyeni Dewey Finn'i canlandırıyor. Öğrencilerinin doğuştan gelen müzik yeteneklerine tanık olan Finn, bir yarışmayı kazanmak ve para ödülünü borçlarını ödemek için kullanmak için bir grup kurmayı planlar. Bunun nasıl sonuçlanacağını zaten tahmin edebilirsiniz, ancak Black'in ve özellikle de çocuk grubunun performansları filmi izlemeye değer kılıyor.

  Akeelah and the Bee

  .

  Doug Atchison'ın "Akeelah and the Bee" filmi, her yıl Scripps Ulusal Heceleme Yarışması'nda en zor kelimelerle mücadele eden yetenekli ilkokul öğrencilerinden ilham alan orijinal bir hikayeyi anlatıyor. Keke Palmer başrollü film, özellikle daha az avantajlı sosyoekonomik kökenden gelen ailelerin yolculuğuna odaklanarak hem çocuklara hem de ebeveynlere ilham veriyor...

  Kahvaltı Kulübü

  .

  Pek çok John Hughes klasiğinden biriyle liseye geçiş yapalım: "Kahvaltı Kulübü" (The Breakfast Club), okulun daha disiplinli yönüne odaklanıyor ve farklı gruplardan beş genci bir Cumartesi günü boyunca sürecek ceza için bir araya getiriyor. Tüm zamanların en iyi lise filmlerinden biri olarak kabul edilen film, her zaman karşımıza çıkan inek öğrenci, anarşist, havalı kız gibi liseli tiplerini ters yüz ederek ve klişelerle oynayarak gençlerin aslında birbirinden çok da farklı olmadığı mesajını veriyor.

  Kötü Kızlar

  .

  2004 yapımı klasik lise komedi "Kötü Kızlar" (Mean Girls) lise gruplarının olgunlaşmamış ve geçici gerçeklikler olduğu mesajını eğlenceli bir dille aktarıyor. Film, Güney Afrika'da doğup büyüyen ve liseye kadar evde eğitim gören Cady Heron'un (Lindsay Lohan), yeni okulunda hüküm süren havalı kız grubuyla olan mücadelesini anlatıyor.

  Ferris Bueller’le Bir Gün

  .

  John Hughes 1980'lere damga vuran lise filmlerinden bir diğeri olan, Matthew Broderick başrollü "Ferris Bueller'la Bir Gün" (Ferris Bueller's Day Off) okuldan bir günlüğüne kurtulmak isteyen ve güzel bir bahar gününde arkadaşı Cameron ile birlikte babasının ödüllü Ferrari'sini alarak okuldan kaçan Ferris'in maceralarını anlatıyor.

  Ekim Düşü

  .

  Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alan "Ekim Düşü" (October Sky) tüm erkek çocukların babaları gibi madenci olmalarının beklendiği bir kasabada, bilime olan tutkusuyla ailesinin onun için hazırladığı geleceğin dışına çıkmaya çalışan bir gencin hikayesini anlatıyor. 1999 yapımı filmde, 1957'de Sputnik 1'in fırlatılmasından sonra roketçiliğe başlayan ve ilerleyen yıllarda NASA mühendisi olmayı başaran Homer H. Hickam Jr.'a Jake Gyllenhaal hayat veriyor.

  Ridgemont Lisesi'nde Hızlı Günler

  .

  Sean Penn, Nicolas Cage, Jennifer Jason Leigh, Eric Stoltz ve Anthony Edwards gibi isimlerin ilk filmlerinden biri olan "Ridgemont Lisesi'nde Hızlı Günler" (Fast Times at Ridgemont High) kültürel önemi nedeniyle 2005 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Sicilinde korunmak üzere seçildi. Oscar'lı senarist Cameron Crowe'un Rolling Stone dergisi için San Diego'daki Clairemont Lisesi'nde gizli göreve gitme deneyimlerinden ilham alan film, trend belirleyici olarak kendisinden sonra gelen pek çok lise filmine ilham verdi.

  Gerçek Öpücük

  .

  Okula dönüşü romantik komediyle birleştiren "Gerçek Öpücük" (Never Been Kissed) filminde, lise yıllarını ezik bir kız olarak geçiren Jossie (Drew Barrymoore), önemli bir gzetede editörlük yapmasına rağmen hala kendine güven sorunları yaşamaktadır. Artık 20'li yaşlarının ortasında olmasına rağmen, bir haberi araştırmak için kılık değiştirip liseye geri döndüğünde geçmişin tüm hayaletleri peşine düşer... ancak Josie'nin ikinci lise deneyimi kendisine beklenmedik kapılar açar...

  Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

  .

  Nasıl ki 1980'li yılların unutulmaz lise filmleri kendi jenerasyonlarının en başarılı oyuncularından bazılarını izleyicilerle tanıştırdıysa, 1999 tarihli "Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi" (10 Things I Hate About You) de aynı şeyi yaptı ve Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt gibi isimler için büyük bir çıkış filmi oldu. Shakespeare'in 16. yüzyıl ortalarında yazdığı "The Taming of the Shrew" adlı oyununa modern bir bakış açısı getiren film, klasik lise romantik komedilerinden daha güçlü bir anlatıya sahip olmayı başardı.

  Seçimler

  .

  Tom Perrotta'nın 1998 tarihli romanından uyarlanan ve 1999'da Oscar adayı olan lise draması "Seçimler" (Election) Oscar ödüllü yazar ve yönetmen Alexander Payne'in imzasını taşıyor. Bir lise öğretmeninin hırslı, manipülatif bir öğrencinin başkanlık kampanyasını sabote etme girişimlerine dair bir kara komedi bir yaklaşımı olan filmde Reese Witherspoon, Matthew Broderick'in tarih öğretmeni Jim McAlister karakterinin karşısında entrikacı öğrenci Tracy Flick'i canlandırarak harika bir etki yarattı.

  Ben, Earl ve Ölen Kız

  .

  Alfonso Gomez-Rejon imzalı 2015 tarihli "Ben, Earl ve Ölen Kız" (Me and Earl and the Dying Girl) geçtiğimiz yıl ilk sezonu yayınlanan "House of Dragon"da Alicent Hightower'ı canlandıran Olivia Cooke'un çıkış filmi. Aynı adlı Jesse Andrews romanından uyarlanan film, kısa filmler çekerek eğlenen Greg ve Earl adlı liseli gençleri konu alıyor. Ailesi, onu lösemi nedeniyle ölmek üzere olan sınıf arkadaşıyla vakit geçirmeye çalıştığında, Greg, "ölen kıza" adadığı filmi zamanında bitirebilmek için tüm çabasını ortaya koyar...

  Ölü Ozanlar Dernneği

  .

  Robin Williams'ın seçkin öğrenciler için sıkı kurallara bağlı bir yatılı okulda görev yapan alışılmadık bir öğretmeni canlandırdığı "Ölü Ozanlar Derneği" (Dead Poets Society) çok daha kapalı bir sosyal çevreyi konu alsa da birçoğumuzun favori lise filmi olmaya devam ediyor. Başlık, alışılmışın dışındaki edebiyat öğretmeni John Keating'in öğrenci olduğu süre boyunca parçası olduğu ve sonradan Todd Anderson'ın (Ethan Hawke) arkadaşlarıyla yeniden başlattığı bir gruba atıfta bulunuyor. Dokunaklı ve güçlü sahnneleriyle "Ölü Ozanlar Derneği" her okula dönüş döneminde ziyaret edilmeye değer...

  Sevimli Canavarlar Üniversitesi

  .

  Üniversite yaşamına odaklanan filmler konu bakımından çok daha sert olabiliyor ancak Pixar'ın "Sevimli Canavarlar" karakterlerine dayanan "Sevimli Canavarlar Üniversitesi" her yaştan izleyiciye hitap eden eğlenceli bir yorum. Korkutucu canavarlar olmak üzere eğitim alan Mike ve Sully bu filmde ilk kez tanışıyor ve sıkı dostluklarının nasıl başladığına, farklılıklarının üstesinden nasıl geldiklerine tanık oluyoruz.

  Çılgınlar Okulu

  .

  John Landis'in yönettiği ve John Belushi, Kevin Bacon, Tom Hulce, Tim Matheson, Donald Sutherland, Karen Allen gibi önemli isimlerin rol aldığı 1978 yapımı komedi filmi "Çılgınlar Okulu" (Animal House) onlarca yıl boyunca taklit edilecek ve saygı duruşunda bulunulan bir klasik haline geldi. Bir grup haylaz öğrenciyi okuldan uzaklaştırmak için okulun elit bir öğrencinden grubundan yardım alan dekan, planını okula hoş geldiniz partisinden hemen önce devreye sokar. Haylaz öğrenci ekibinin ise önünde tek bir çare kalmıştır, yapabilecekleri kadar çok yıkıma yol açmak...

  Old School

  .

  Kliask üniversite filmlerinden farklı olarak 30'lu yaşlarında bir grubu konu alan Todd Philips imzalı "Old School" Will Ferrell, Vince Vaughn ve Luke Wilson'ı bir araya getiriyor. Film, kampüs konutu olarak belirlenen parti evlerini korumak için bir kardeşlik kurmaya karar veren 30'lu yaşlarındaki "ergenler"in genç öğrencilere mentroluk yaptığı film, "Çılgınlar Okulu"ndan sonra bu alt türe olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

  Ayağa Kalk

  .

  Ramón Menéndez'in 1988 yapımı "Ayağa Kalk" (Stand and Deliver) filmi Akademi dünyasından ilham verici gerçek bir figürün belki de en büyük uyarlaması. Film, Hispanik öğrencilerin devam ettiği bir okulda eğitim veren bir matematik öğretmeni olan Jamie Escalante'nin hayatını anlatıyor. Öğrencilerinin başarı potansiyeline inanan Escalante, sıra dışı öğretme yöntemleri geliştirerek, toplumun dışına itilen, umutsuz vak'a gibi görünen çete üyelerinin sınavlardan geçmesi için mücadele verir... Bu rol aktör Edward James Olmos'a Oscar adaylığı kazandırırken, filmin kendisi Amerikan Kongre Kütüphanesi'nin Ulusal Film Sicili'ne seçildi.

  Billy Madison

  .

  Adam Sandler başrollü "Billy Madison" ana karakterimizin tekrar tekrar okula geri dönmesi nedeniyle bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor. Billy, zamanını boş işlerle uğraşarak geçiren 27 yaşında henüz olgunlaşmamış olan bir gençtir. Büyük bir otel zincirinin sahibi olan babası Brian, artık emekli olmaya karar verir. Billy, otelin başına geçmek için kendisini hazır hissetse de babası onunla aynı şeyi düşünmez: Billy’nin kendisini babasına ispatlaması için 1. sınıftan başlayarak okulu baştan bitirmesi gerekir.

  Hababam Sınıfı Serisi

  Arzu Film

  Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı unutulmaz romanından Ertem Eğilmez tarafından uyarlanan "Hababam Sınıfı" 1975 yılında izleyicilerle buluşmasından bu yana popülerliğinden hiçbir şey kaybetmedi ve bir Yeşilçam klasiği olarak bu listede yer almayı kesinlikle hak ediyor. İlerleyen yaşlarına rağmen liseden mezun olmayan bir grup haylaz öğrenciyi konu alan ve Kemal Sunal, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen gibi Yeşilçam'ın efsane isimlerinden oluşan dev bir kadroya sahip olan filmin ardından, "Habam Sınıfı Tatilde", "Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı" gibi devam filmleri ve 2000'li yılalrda farklı oyuncu kadrolarıyla çeşitli yeniden uyarlamalar da geldi...

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top