Hesabım
  En İyi Film Oscar'ı İçin Yarışan Hangi Filmler Gişede 1 Milyar Doları Geçti?

  Dünya çapında 1 milyar doların üzerinde hasılat yapan 53 filmden yalnızca 9'u En İyi Film dalında Oscar'a aday gösterildi ve yalnızca 2'si kazandı.

  Warner Bros. / Twentieth Century Fox / New Line

  2024 Oscar Ödülleri'ni heyecanla beklerken, ödüllerin tarihine doğru kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Bu dosyamızda, hem gişede bir milyar doların üstünde kazanç elde etmeyi başaran hem de Akademi üyeleri tarafından En İyi Film Oscar'ına aday gösterilen filmleri inceliyoruz.

  Akademi (Oscar) Ödülleri, özellikle En İyi Film kategorisinde olağanüstü sinema başarılarını ön plana çıkarıyor. Yaklaşık bir asırdır çok sayıda film, pek çok eskimeyen klasik bu prestijli ödül için yarıştı.

  Bununla birlikte, şimdiye kadar küresel gişede 1 milyar doların üstünde hasılat eden 53 filmden yalnızca 9'u Oscar Ödülleri'nin En İyi Film kategorisi için aday gösterildi ve 9 filmden yalnızca 2'si galip geldi. Bu karşıtlık, Akademi üyelerinin, Hollywood eleştirmenlerinin ve genel kamuoyunun dikkat çekici bir filmin ne olduğuna ilişkin tercihleri ​​arasındaki eşitsizliğin altını çiziyor.

  Listede bu yılın adaylarından bir film de var: her ne kadar Oscar şansı yüksek olmasa da "Barbie" bu kısa listenin bir üyesi olmayı başardı. Rakibi "Oppenheimer" ise 1 milyar dolar kulübüne giremedi ama toplam 957 milyon doları aşan hasılatıyla önemli bir başarıya imza attı ve Oscar'ı kazanma şansı son derece yüksek.

  Yine de kazananı öğrenmek için biraz daha beklememiz gerekiyor. Bu yıl 96. kez düzenlenecek olan Akademi Ödülleri, 11 Mart tarihinde Türkiye’de sadece Disney+’ta canlı olarak yayınlanacak. Canlı yayın pazarı pazartesiye bağlayan gece 01.30'da Kırmızı Halı ile başlayacak. Ödül töreni ise 02.00'da ekranlara gelecek.

  İşte 1 milyar doların üstünde hasılat elde eden ve En İyi Film Oscar'ı için yarışan 9 film:

  Titanic (1997)

  Paramount Picutres / Twentieth Century Fox

  Toplam Hasılatı: 2.264.743.305 $

  James Cameron'ın unutulmaz filmi "Titanic", ilk vizyona girdiğinde tarihte 1 milyar dolardan fazla gelir elde eden ilk film olarak tarihi bir başarıya imza attı. Film Oscar'larda, En İyi Film dahil olmak üzere 11 farklı kategoride ödül kazandı.

  The Lord Of The Rings: The Return Of The King (2003)

  New Line Cinema

  Toplam Hasılat: 1.156.194.180 $

  "Titanic"ten altı yıl sonra, Peter Jackson'ın yönettiği "Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü" filmi de hem 1 milyar doların üzerinde gelir elde etti hem de En İyi Film dahil 11 Oscar kazandı. Böylece Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin başarısı unutulmaz biçimde taçlandı.

  Avatar (2009)

  Twentieth Century Fox

  Toplam Hasılat: 2.923.706.026 $

  Listemizdeki ilk iki filmin dışında, bir milyar doları aşan hasılat elde edip En İyi Film Oscar'ına aday gösterilen hiçbir film ödüle uzanamadı.

  2010 yılında James Cameron, gişede 2 milyar dolardan fazla hasılat elde eden ilk film olan "Avatar"la bir kez daha sinema tarihinde bir dönüm noktasına daha imza atmayı başardı. Destansı film dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerde karşılık bulmayı başardı. Film Oscar'larda 9 dalda aday oldu ve 3 dalda (Sinematografi/Görsel Efekt/Sanat Yönetimi) ödülü kazandı. "Avatar"ın toplam hasılatı, filmin sinemalarda tekrar gösterime girmesiyle neredeyse 3 milyon dolara yükseldi.

  Toy Story 3 (2010)

  Pixar Animation Studios

  Toplam Hasılat: 1.067.316.101 $

  "Oyuncak Hikayesi 3" gişede inanılmaz bir başarı yakalayarak ailelere, seriye nostalji duyan genç yetişkinlere ve küçük çocuklara hitap etti. Bu faktörler sayesinde film, küresel gişede 1 milyar doların biraz üzerinde hasılat elde etmeyi başardı ve ilgi çekici hikaye anlatımıyla En İyi Film dalında adaylık kazandı. Oscar'larda En İyi Animasyon Filmi için ayrı bir kategori olmasına rağmen "Oyuncak Hikayesi 3" daha büyük kategoriye girecek kadar etkileyiciydi; En İyi Film ödülünü kaybetmesine rağmen En İyi Animasyon Filmi ödülünü almayı başardı.

  Black Panther (2018)

  Marvel Studios

  Toplam Hasılat: 1.349.926.083 $

  "Black Panther", Oscar'larda En İyi Film kategorisinde aday gösterilen tek MCU filmi olmaya devam ediyor. Film, stüdyonun tüm zamanların en çok kazandıran filmleri olan "Avengers: Infinity War" ve "Avengers: Endgame"in öncüsü oldu, ancak stüdyonun popülerliğinin zirvesinde olduğu 2018 ve 2019 yıllarında gösterime giren bu iki film, bu kategoriye seçilmedi. "Black Panther" aldığı takdiri hak eden olağanüstü bir film ama aynı zamanda en popüler filmlerin Oscar için seçilenlerle her zaman aynı olmadığını vurguluyor.

  Joker (2019)

  Warner Bros.

  Toplam Hasılat: 1.078.958.282 $

  Süper kahraman türünün bir diğer öne çıkan filmi "Joker", gösterime girdikten sonra inanılmaz bir başarı elde etti ve övgüler aldı. Başrol oyuncusu Joaquin Phoenix'in performansından Todd Phillips'in yönetmenliğine ve diğer her detayına kadar "Joker", sinemada bir başyapıt olarak kendini kabul ettirdi. Film, geleneksel kahraman filmlerini aşarak, türü dolduran renkli ve fantastik filmlerde çoğunlukla bulunmayan cesur ve karanlık bir gerçekliği sergilemeyi başardı. Bu sayede de iki Oscar ödülü ve En İyi Film adaylığının yanı sıra gişede büyük başarı elde etti.

  Top Gun: Maverick (2022)

  Paramount Pictures

  Toplam Hasılat: 1.495.696.292 $

  Tom Cruise'un başrol oynadığı "Top Gun" 1986'da gösterime girdi ve neredeyse 40 yıllık bir aranın ardından uzun zamandır beklenen devam filmi ortaya çıktı. Belirli bir nostaljiyi de beraberinde getiren film, pandeminin ardından izleyicilerin sinema salonlarında izlemeyi özlediği büyüklükte bir aksiyon filmiydi ve bu durum gişe kazançlarına da yansıdı. "Top Gun: Maverick", En İyi Film Oscar'ını alamadı ve toplam altı adaylığından yalnızca ses kategorisinde ödüle uzandı. Ancak ne olursa olsun, muazzam bir başarı olmaya devam ediyor.

  Avatar: The Way of Water (2022)

  Disney

  Toplam Hasılat: 2.320.250.281 $

  James Cameron'ın bu listede yer alan üçüncü filmi "Avatar: Suyun Yolu". Uzun zamandır beklenen devam filmi, COVID'den sonra gişede 2 milyar dolar kazanan ilk film oldu ve izleyicileri sinemalara geri getirme yeteneğini gösterdi. Ayrıca vizyona girdikten sadece 39 gün sonra, 2 milyar dolarlık gişe rakamını en hızlı aşan ikinci film oldu ("Avengers: Endgame"in ardından). Film, En İyi Film dahil toplam 4 kategoride Oscar'a aday gösterildi ve Görsel Efekt ödülünü kazandı.

  Barbie (2023)

  Warner Bros.

  Toplam Hasılat: 1.445.638.421 $

  Son olarak Greta Gerwig'in "Barbie" filmi bu listede yer almayı hak ediyor. 2023 yazına damga vuran inanılmaz pazarlama kampanyası ve viral fenomen "Barbenheimer" filme olan ilgiyi artırdı. "Oppenheimer"ın Oscar şansı daha yüksek olsa da gişe konusunda "Barbie" daha kazançlıydı. Film, 2024 Akademi Ödülleri'nde yalnızca 8 Oscar adaylığı aldı ve başrol oyuncusu Margot Robbie ile yönetmen Gerwig'in aday gösterilmemesi bazı tepkilere yol açtı. Film yine de 2023'ün en büyük başarılarından biriydi.

  Kaynak: ScreenRant, Box Office Mojo

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top