Hesabım
  Köpek Kahramanların Başrolde Olduğu İçimizi Isıtan Filmler

  Hayvanların eşit yaşam hakkını savunduğumuz bugünlerde, köpek kahramanların başrolde olduğu bu eşsiz filmleri hatırlayalım...

  .

  Yıllar boyunca dünya çapında izleyicilerin kalbini fetheden pek çok popüler köpek filmi çekildi. Sadakati, koşulsuz sevgiyi ve benzersiz dostluk ruhunu temsil eden köpek kahramanların başrolde olduğu filmlerin popülerliği, zamana göre değişse de eminiz herkesin zaman zaman ziyaret etmeyi sevdiği bir favorisi var.

  Yürek burkan dramalardan macera dolu hikayelere kadar köpek filmleri, eğlence, mizah ve bazen de hüznün benzersiz bir karışımını sunarak bize bu inanılmaz hayvanlarla paylaştığımız derin bağları hatırlatıyor. Ayrıca onların koruyucu, rehber veya sadece sevilen aile üyeleri olarak hayatımızda oynadığı paha biçilmez rolleri vurguluyor.

  Biz de yol arkadaşlarımızın toplu katliamına karşı durduğumuz, onların yaşam hakkını ve şefkatli yaklaşımı hakettiklerini savunduğumuz bugünlerde, köpeklerin başrolde olduğu filmleri tekrar hatırlamak istedik. İşte yıllar boyunca sinemaseverlerin kalbini fetheden yürek ısıtan, komik, hüzünlü, macera dolu 15 film!

  A Dog's Way Home / Sadık Dostum (2019)

  .

  A Dog's Way Home

  Film, sahibini bulmak için 400 mil yol kat eden bir köpeğin hikayesini konu ediyor. Lucas, terk edilmiş bir binada sevimli köpek yavrusu Bella’yı bulur ve onu ev sahibinden gizli olarak evine alır. Zamanla Bella’yı gizlemek zorlaşınca, onu çalıştığı hastanede gizlemeye çalışır. Bella gazilerin kaldığı bu hastanede herkesin neşe kaynağı olsa da bir kontrol sırasında yakalanır ve Lucas’ın onu bir koruyucu aileye göndermekten başka çaresi kalmaz. Ancak Bella bu ayrılığı kabul etmeyip Lucas’a dönmek için tehlikeli bir yolculuğa atılacaktır…

  Beethoven / Afacan Köpek Beethoven (1992)

  .

  Beethoven

  Bu ünlü komedi filmi, Beethoven adındaki sevimli ve salyalı St. Bernard'ın ve onu yanına alan Newton ailesinin başına gelen talihsizlikleri konu alıyor. Aile Beethoven'ı çok sever ve onu beslemeye başlar. Fakat Beethoven anormal bir şekilde büyür ve şişmanlar. Kötü niyetli bir veterinerin Beethoven’ı kaçırmasıyla, ailenin tüylü üyesini kurtarma görevi baba George’a düşer.

  Hachi: A Dog's Tale (2009)

  .

  Hachi: A Dog's Tale

  Film, sahibine son derece sadık bir Akita köpeğinin gerçek hikayesine dayanıyor. Hikayesiyle tüm dünyada tanınan Hachi, her gün sahibinin işten dönmesini Tokyo tren istasyonunda bekler ve onun ölümünden sonra bile, tam dokuz yıl boyunca beklemeye devam eder, ta ki kendisi de ölene kadar. Hachi’nin anısını yaşatmak için Tokyo’da tren istasyonuna heykeli dikildi. Gerçek bir hikayeye dayanması filmin etkisini daha da güçlendiriyor, bu film kalbinizi milyonlarca parçaya ayıracak.

  A Dog's Purpose / Can Dostum (2017)

  .

  A Dog's Purpose

  Çok satan romandan uyarlanan bu yürek ısıtan film, farklı köpeklerin hayatlarına reenkarne olan ve çeşitli sahipleriyle bağlar kuran Bailey adlı bir köpeğin hikayesini konu alıyor. Bu film ve “A Dog’s Journey” adlı devam filmi sizi her 10 dakikada bir gözyaşı döngüsüne sokacak. Sonuçta mutlu bir sonu var ama sonuna kadar gidebilmek için güçlü olmanız gerekiyor…

  Dog (2022)

  .

  Dog

  Film, hem başrolde oynayan hem de ortak yönetmenliği üstlenen Channing Tatum'un 2018 yılında kanser teşhisi konulan Lulu adlı köpeğiyle yaptığı gerçek bir yolculuktan ilham aldı. Tatum filmde, ölen arkadaşının askeri köpeğine cenazesine kadar eşlik etmekle görevlendirilen bir Ordu Korucusu canlandırıyor.

  Eight Below / Kutup Macerası (2006)

  .

  Eight Below

  Antartika’da, kızak köpeği eğitmeni Jerry Shepherd, Dr. Davis McClaren ile yaptığı keşif gezisinin ardından şiddetli kar fırtınasının yaklaşması nedeniyle meslektaşlarıyla birlikte kutup üssünü terk etmek zorunda kalır. Daha sonra kurtarılmak üzere köpeklerini bağlar ancak görev iptal edilir ve köpekler kendi kaderleriyle baş başa kalır. Altı ay boyunca köpekler hayatta kalmaya çalışırken, Jerry, bir kurtarma görevi için sponsor bulmaya çalışır.

  Homeward Bound : The Incredible Journey (1993)

  .

  Homeward Bound : The Incredible Journey

  Bilge köpek Shadow, daha yolun başında olan küçük köpek Chance ve züppe kedi Sassy, bir aileyle birlikte yaşayan üç evcil hayvandır. Hayatları ailenin tatile çıkmasıyla alt üst olur, terk edildiklerini düşünen sevimli üçlü çareyi onları aramakta bulur. Birbirinden farklı bu üç karakterin çıktığı bu uzun yolculuk onlar için çeşitli tehlikelerin de bulunduğu esaslı bir macera olacaktır…

  Lassie (1994)

  .

  Lassie

  Lassie adlı cesur ve sadık Rough Collie'nin hikayesini anlatan onlarca film var. Lassie öylesine ünlü oldu ki zamanla Collie ırkı Lassie olarak anılmaya bile başladı. Film, yeni bir hayata başlamak için kırsal bir bölgeye taşınan Turner ailesini konu alıyor. Yeni düzen herkes için zordur ama en çok 13 yaşındaki Matt zorlanır. Ailelerine katılan Lassie ile birlikte Matt uyum sorunlarını aşmaya başlar. Lassie artık hem onun en yakın arkadaşı hem de kurtarıcısıdır.

  Marley & Me / Marley ve Ben (2008)

  .

  Marley & Me

  Owen Wilson ve Jennifer Aniston’ın hayat verdiği yeni evli bir çift, çocuk yapmadan önce yavru bir köpek olan Marley’e sahiplenmeye karar verirler. Hikaye, karakterlerin hayatını 14 yıl boyunca takip ediyor ve Marley, bu aileyle birlikte büyüyüp yaşlanıyor. Çekimlerde 22 sarı Labrador Retriever kullanıldı. Koşulsuz sevginin ne olduğunu anlatan bu filmde Marley’nin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi sizi hem eğlendirecek hem yoracak.

  Max (2015)

  .

  Max

  Bu macera filmi, bakıcısının ergenlik çağındaki erkek kardeşiyle güçlü bir bağ kuran ve ona bir gizemi ortaya çıkarmasına yardımcı olan Max adında askeri bir köpeğin etrafında dönüyor. Kyle Wincott savaşta öldürüldüğünde savaş köpeği Max strese girer. Max, Kyle'ın kardeşi Justin ile tanışana kadar kimseyi dinlemez ama Justin, Max'i evlat edinir ve kurtarır. İkisinin de hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

  Oddball (2015)

  .

  Oddball

  Bu sevimli köpek hikayesinin yıldızı beyaz bir Maremma Çoban Köpeği. Filmde, eksantrik bir tavuk çiftçisi ve torunu, bir penguen barınağını tilki saldırılarından korumak için yaramaz Oddball'u eğitiyor. Oddball'un sevilen penguenlerle etkileşimindeki benzersizliği ve aptallığı sizi gülümsetecek. Film, Güneybatı Victoria'daki Middle Island'da küçük penguenleri koruyan Maremma köpeğinin gerçek hikayesine dayanıyor.

  Rescued By Ruby / Kurtarma Köpeği Ruby (2022)

  .

  Rescued By Ruby

  Film, insanların ondan istediklerini yapmaktan hoşlanmayan köpek Ruby ile kariyerini değiştirip K-9 birimine katılma hayali kuran genç bir polis memurunun alışılmadık dostluğunun hikayesini anlatıyor. Birlikte yeterince iyi olduklarını kanıtlamaları ve aynı zamanda birbirlerine giden yolu bulmaları gerekecek.

  The Art of Racing in the Rain / Enzo: Yağmurda Yarış Sanatı (2019)

  .

  The Art of Racing in the Rain

  Garth Stein'in tam 23 dile çevrilen, çok satan kitabından uyarlanan filmin merkezinde Enzo isimli bir golden retriever var. gelecek vadeden Formula 1 yarış arabası sürücüsü Denny ile olan bağı sayesinde Enzo yarış pistinde ihtiyaç duyulan tekniklerin, yaşam yolculuğunda başarılı bir şekilde ilerlemek için de kullanılabileceğini öğrenir…

  Turner & Hooch (1989)

  .

  Turner & Hooch

  California sahilinde yaşayan polis memuru Scott Turner’ın (Tom Hanks) yaşamı arkadaşının öldürülmesiyle sekteye uğrar. Çalıştığı bu sakin yerde sıkılan Turner, arkadaşının davasına atanmayı talep eder. Cinayetinin tek görgü şahidi ise Hooch isimli köpektir. Turner davayı çözebilmek için Hooch'u evine alır, ancak işler pek de öngördüğü gibi ilerlemez ve aralarında sıra dışı bir ilişki başlar.

  Old Yeller (1957)

  .

  Old Yeller (1957)

  Zamana meydan okuyan bu klasik tüm zamanların en sevilen, aynı zamanda da en yürek parçalayıcı köpek filmlerinden biri. Genç Travis Coates, 1860'larda babası sığır gütmeye çıktığında, annesi ve küçük erkek kardeşiyle birlikte aile çiftliğine bakmak zorunda kalır. Çiftliğe gelen bir köpeği isteksizce sahiplenir ama rakunlar, yılanlar, ayılar, yaban domuzları ve kurtların dahil olduğu bir dizi olay sonrasında Old Yeller'ı sevmeye ve ona saygı duymaya başlar.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top