Hesabım
  Dünya Çikolata Gününde İzlenebilecek Çikolata Tadında 8 Film!

  Dünya çikolata gününde, çikolata keyfinizi katlayacak filmler...

  İçinizde çikolataya hayır diyebilen var mı? Sütlü, bitter, fındıklı... bin bir çeşidiyle çikolata, yediden yetmişe herkesin gönlünü fetheden, en mutsuz anımızda bizi gülümsetebilen, bütün yorgunlukları giderebilen adeta mucizevi bir lezzet!

  Bize kalırsa yılın her gün çikolata günü olmalı ama bunun için belirlenmiş bir gün var: 7 Temmuz Dünya Çikolata Günü!

  2009 yılından beri kutlanan Dünya Çikolata Gününde, insanoğlunun yarattığı en lezzetli şeyin, çikolatanın varlığı kutlanıyor. Bazıları bu tarihin 1550 yılında, çikolatanın Avrupa kıtasına ilk kez getirildiği tarih olduğunu öne sürse de, buna dair bir kanıt yok... Ayrıca söz konusu çikolataya adanmış bir güne sahip olmak olunca, herhangi bir nedene ihtiyacımız da yok!

  Bugünü kutlamanın bizce en güzle yolu, yüzünüzde tatlı bir gülümseme oluşturacak, içinizi umutla dolduracak çikolata tadında filmler eşiliğinde kendinizi en sevdiğiniz çikolatalarla şımartmak...

  İşte Dünya Çikolata Gününde izlenebilecek çikolata tadında 8 film...

  Harry Potter ve Felsefe Taşı

  Listemize Harry Potter ve Felsefe Taşı ile başlamamızın nedeni Harry ve Ron'un Hogwarts Ekspresi'ndeki ilk yolculuklarında kendilerine çikolata ve şekerlemelerden oluşan bir ziyafet çekmeleri değil. Büyücülük dünyasına adım attığımız bu ilk film; dostluğun gücünü, sevginin her zaman nefretten üstün olduğunu ve iyiliğin eninde sonunda galip geleceğini anlatan, her yaştan insanın içini umutla doldurabilecek sıcacık bir hikaye anlatıyor... Yani tam çikolata tadında!

  Forrest Gump

  Çikolata gününde, çikolata eşliğinde izlenebilecek en güzel filmlerden biri hiç kuşkusuz Forrest Gump. Tekrar tekrar izlenebilecek bu Robert Zemeckis klasiğinin hafızlarımıza kazanan şu repliği her şeyi özetliyor: "Annem her zaman hayatın bir kutu çikolata gibi olduğunu söylerdi. İçinde ne olduğunu asla bilemezsin."

  Çikolata

  Juliette Binoche başrolünü üstlendiği "Chocolat" (Çikolata) filminde her şeyden uzak bir Fransız kasabasında, bir çikolata dükkanı açan yalnız bir anneyi canlandırıyor. Vianne lezzetli çikolatalarıyla herkesi memnun edeceğini düşünürken, bu küçük dükkanın onlara sunduğu hazlar dünyasıyla ilk kez tanışan kasaba ahalisi tarafından kendisine savaş açılır...

  Acı Çikolata

  .

  Üç kız kardeşin hikayesini anlatan bu Meksika filminde, imkansız bir aşk hikayesi var. En küçük kardeş Tita'nın evlenmesi yasaktır ve annesine bakmak zorundadır. Sevgilisi Pedro, sadece ona yakın olmak için en büyük kız kardeşi Rosaura ile evlenmek zorunda kalır. İkisi, Tita'nın yemek pişirmeye karşı olan yeteneğini keşfetmesiyle yeniden bağlantı kurmanın bir yolunu bulurlar. Çikolata da bu aşkta önemli bir rol oynuyor ve tutku ve şehvet gibi duyguları simgeliyor... "Acı Çikolata" kesinlikle acı - tatlı bir hikaye ama yol boyunca her lokmanın tadına varmaya değer.

  Sıcak Çikolata

  .

  Claude Chabrol imzalı polisiye gerilim "Sıcak Çikolata" filminde çikolata diğer filmlerin aksine kötü bir rolde! Marie-Claire "Mika" Muller'a (Isabelle Huppert) ailesinden büyük bir çikolata fabrikası miras kalmıştır. Ancak bir süre sonra ortaya çıkan esrarengiz bir kadın, ünlü bir müzisyenle ikinci evliliğini yapan ve hayatında huzuru bulmaya başlayan Mika'ya cehennem azabını tattırmaya başlar. Bu durumda çikolata, Mika'nın elinde ölümcül bir güce dönüşür...

  Julie & Julia

  .

  İki gerçek hikayeye dayanan "Julie & Julia"da Julia Child'ın (Meryl Streep) aşçılık mesleğine başlama hikayesi ile blog yazarı Julie Powell'ın (Amy Adams) Child'ın çok meşhur ilk kitabındaki tüm tarifleri pişirme mücadelesiyle iç içe geçmiş durumda. Filmi izlerken Julie ve Julia'nın çikolatalı bademli tartını yemek için müthiş bir iştah duyabilirsiniz, bizden söylemesi...

  Charlie’nin Çikolata Fabrikası

  Baştan aşağıya çikolataya bulanmış bir film olan Charlie'nin Çikolata Fabrikası olmadan, çikolata gününde izlenebilecek filmler listesinin eksik kalacağı bir gerçek... Sıra dışı bir karakter olan Willy Wonka (Johnny Depp) ve Altın Bilet ile fabrikasına davet ettiği çocukların fantastik macerasını izlemeye başlamadan önce çikolatlarınızı yanınıza almayı sakın unutmayın!

  Willy Wonka ve Çikolata Fabrikası

  .

  Roald Dahl'ın unutulmaz kitabı Tim Burton'dan önce Mel Stuart tarafından sinemaya uyarlandı ve bu filmde Willy Wonka'ya Gene Wilder hayat verdi. Dünya çikolata günü, 1971 tarihli bu klasik yapımı izlemek için en uygun gün olabilir.

  Bonus: Wonka

  .

  İkisi de güçlü hayran kitlelerine sahip iki ayrı Charlie'nin Çikolata Fabrikası uyarlamasından sonra, Willy Wonka bir kez daha beyaz perdeye gelmeye hazırlanıyor. Paul King'in yönettiği "Wonka", efsane çikolatacının gençlik yıllarını ele alacak ve fabrikasında çalıştırdığı büyülü yaratıklar Oompa-Loompa'larla tanışmasını anlatacak. Filmde Willy Wonka'nın gençliğine yeni neslin yükselen yıldızı Timothee Chalamet hayat veriyor. "Wonka" 15 Aralık'ta vizyona girecek, o zamana kadar listemizdeki diğer filmlere göz atabilirsiniz.

  İyi Seyirler!

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top