Hesabım
  Psikoloji Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 15 Film!
  12 Tem 2017 - 03:28

  PDR ve Psikoloji bölümü öğrencileri ve yeni tercih yapacak olanlar buraya!

  Fransız sinemacı Jean-Luc Godard "İnsan bir kitapla şok olmaz. Buna karşılık sinemada şok yaşanır." der ve "Sanat bizi yalnızca içimizdeki en gizli olanı serbest bıraktığında etkiler" diye ekler. Bir sanat dalı olarak sinemayı ele aldığımızda bu tanım gerçekliğini koruyor. Zihnimizdeki hayal gücünü görsel bir araç vasıtasıyla serbest bırakan sinema, iyi ve kötü olarak adlandırılan iki noktanın arasındaki köprü görevini üstlenir. Psikoloji öğrencileri ve bu alana ilgi duyan herkesi galerimize davet ediyoruz. 

  Keyifli seyirler!

  #1

  Kill List

  Ben Wheatley'in henüz ikinci filminde sert görüntüleri ile yarattığı dünya yumuşak kalpliler için biraz ağır olabilir. Elindeki işi yüzüne gözüne bulaştırdıktan sonra yeni görev üstlenen bir tetikçi üç cinayet için garanti vererek önceki başarısızlığına dair sağlam bir bedel ödeyecektir. Başlangıçta kolay bir iş gibi görünen olay çok geçmeden farklı bir biçimde çözülmeye başlar. Öyle ki katilin kalbi dipsiz karanlıklara doğru yola çıkacaktır. Bedel sözcüğü hiç ummadığı bir anlamda gerçek olacaktır. Hayatı yönetenin kişinin kendisinden ziyade çok daha yüksek bir güç ve enerji olduğu aşikardır. Ve elbette duruma teslimiyet kaçınılmazdır.

  #2

  Annem

  Film, George Bataille’in ölümünden sonra yayınlanan ve anlaşmazlığa neden olan romanından uyarlanmıştır. Genç bir çocuk olan Pierre, babası öldükten sonra annesi tarafından son derece çekici, ahlak dışı annesi tarafından hazcılık ve günahkarlık dolu bir dünya ile tanıştırılır. Ergenlik çağındaki bir çocuk için seks, alkol ve bu tür şeylerle dolu bir yerdir burası. Pierre’in, annesine duygusal bağımlılığı zamanla artarken, Hélène’in de oğluna karşı arzusu artar. Pierre, kendi yaşındaki kızlara ilgi duysa da, annesiyle arasında sürekli artan cinsel gerilim onu zora sokar. Helene, geceleri dışarı eğlenmeye çıktığında oğlunu da beraberinde götürmeye başlar ve onu, metresi Réa ile tanıştırır. Genç Réa, Pierre’i toplu seks partileri ile tanıştırır. Böylesi bir mahvoluşun hazzında kendini kaybeden Pierre, Hansi adlı genç bir kadına aşık olup, biraz olsun dengeli bir yaşama dönüş eğilimi gösterir. Ancak Hélène, geri döner.

  #3

  Reign Over Me 

  Charlie, 11 Eylül saldırılarında ailesini kaybetmiştir. İşi ve herhangi bir arkadaşı yoktur. Ailesinin ölümünden sonra tamamen kendini dışa kapatmış, hayatta bir amacı, yapmak istediği bir şey kalmamıştır.  Alan ise istediği her şeye sahiptir. İyi bir eşi, çocukları ve de işi vardır. Yıllar sonra üniversitede oda arkadaşı olan Charlie ile karşılaşan Alan, Charlie’nin içinde bulunduğu zor durumdan çıkması için ona yardım etmeye karar verir. Eski iki arkadaş hiç olmadıkları kadar yakınlaşacaktır.

  #4

  Köpek Dişi

  Yórgos Lánthimos'un yönetmeni olduğu Yunanistan’dan gelen şok edici, kışkırtıcı ve yaratıcı filmlerden biri olan Köpek Dişi unutulmaz filmlerin arasında yerini aldı. Film, üç genç kardeşin anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadığı evde geçiyor. Film sıradan izleyiciler için rahatsız edici olabilecek olaylar içeriyor...

  #5

  Sıradan İnsanlar

  Yugoslav iç savaşı, yakın Balkan tarihindeki büyük yıkımlar arasında en acı olaylara sahne olan, bir daha asla tekrarlanmaması gereken bir trajedyadır. Bir zamanlar dünyanın en saygın ülkeleri arasına girmiş koca ülke, çok kısa bir zaman içinde kendini tüketmiştir. "Sıradan İnsanlar" filmi de daha düne kadar komşu olan insanların nasıl din ve milliyet farkı gibi ilkel güdülerle birbirlerini boğazlayabileceğinin bir panaromasını sunuyor. Daha önce 29. İstanbul Film Festivali’nde gösterilen filmde, yedi asker kendilerine verilen az bir istihbaratla birlikte terkedilmiş bir çiftliğe gönderilir. Çok geçmez, bulunduklara yere bir otobüs dolusu korkmuş adam gelir ve askerler gelenlerin düşman olduğunu söyler. Savaşın insanlıktan çıkarıcı etkisi, yönetmen Perisic’in ilk uzun metrajlı filminde gözler önüne seriliyor. 2009’da Cannes Eleştirmenler Haftası’nda Altın Kamera için yarışan film, düşük tempolu ve neredeyse diyalogsuz; bir savaş filmi değil, aksine, yönetmene göre 'savaş filmi' türünü yerle bir ediyor. Film Balkanlar’da, terk edilmiş bir çiftlikte yirmi yaşındaki bir askerin güneşin altındaki bitmek tükenmek bilmeyen bekleyişini ve acımasızca ilk cinayetini işleyişini dokunaklı bir üslupla anlatıyor.

  #6

  Gençlik Başımda Duman

  İzlanda'da ücra bir balıkçı köyü. Thor ve Christian'dan biri en iyi arkadaşına karşı yeni duygularını keşfederken diğeri ise bir kızın kalbini kazanmaya çalışır. Çalkantılı bir yaz geçirirler. Yaz sona erdiğinde, İzlanda'nın sert doğası haklarını geri aldığında, oyun alanından ayrılmanın ve yetişkinliğe adım atmanın zamanı gelir. 

  #7

  Düş Yakamızdan

  Otuzlu yaşlarının ortalarında olmasına rağmen halen ailesiyle birlikte yaşamakta olan Tripp bu durumdan pek gocunmamaktadır. Halden rahatsız olan aile fertleri ise Tripp’in durumun vahametini fark etmesi için güzeller güzeli bir kız bulurlar. Tripp’in kendisine düzenlenen kumpasın farkına varması ise pek uzun sürmeyecektir.

  #8

                                                                   Napoleon Dynamite Napoleon Dynamite gerçek anlamda bir nerd, inek ya da "tuhaf" denilebilecek tiplerden biridir. Ne evde, ne sokakta, ne de okulda gerçek anlamda bir arkadaşlık ya da insani bir ilişki yürütebilmektedir. Liger adını verdiği bir hayvan çizerek kimseyi etkileyememektedir çünkü bir kaplan ile arslanın kombinasyonu ilgi çekmez. Tüm bu sıkıcılıklar bir gün Pedro adındaki okula kaydını yeni yaptıran öğrenci vesilesiyle sona erecek, biçare Napoleon da bir kahramana dönüşecektir.

  #9

  Örümcek

  Uzun süre psikiyatrik tedavi için klinikte yatan genç bir adam sonunda Doğu Londra sokaklarına döner. Tanıdığı sokakların sesleri, görüntüleri ve hatta kokuları genç adamda çocukluğuna dair gömülü kalmış hatıraları canlandırır. Usta yönetmen David Cronenberg’den, Cannes Film Festivali’nde de gösterildi

  #10

                                                                                Hurricane Robin 'Hurricane' Carter, bir boks efsanesidir. Büyük bir yükselişin yaşandığı kariyerinde orta siklet dalında ünvanın bir numaralı adayıdır. Bir gün sevdiği bir arkadaşıyla New Jersey'de bir barda vakit geçirirken mekanda üç kişinin hayatını kaybettiği kanlı bir cinayetler silsilesi meydana gelir. Carter, cinayet davasının bir numaralı şüphedir. Tüm kariyeri yerle yeksan olurken Carter öldürdüğünden şüphelenilen üç kişi için tam üç kez müebbet hapis cezasına çarptırılacaktır.

  #11

                                                                  Infinitely Polar Bear Mark Ruffalo ve Zoe Saldana'nın başrolünde yer aldığı Infinitely Polar Bear'ın yönetmen koltuğunda ve senaryosunda Maya Forbes var. Ailesini geri kazanmaya çalışan depresif bir babanın trajikomik öyküsünü anlatan yapım aile bağlarının gücünü sorguluyor. 70'lerin ortasında Boston'ında bipolar rahatsızlığı olan bir baba her zaman doğru seçimleri yapamaz ve kızları tarafından terkedilir... 

  #12

  Piyanist

  Erika Kohut, fazlasıyla idealist, otoriter ve saygıdeğer kişiliğiyle tanınan bir öğretmendir. Tüm bu sıradan karakterinin yanısıra Erika, cinsel arzularına gömülü gizli dünyasında bastıramadığı ikincil kişiliğini de sürdürmektedir. Vakit buldukça porno film sinemalarına gitmekte, parkta gizlice sevişen çiftleri saklanarak izlemekte ve kendi arzularını tatmin etmeye çabalamaktadır. Öğrencilerinden bir tanesi kendisine yoğun bir ilgi duymaktadır. Bu ilgi Erika'nın kapalı kişiliğinin açılmasında önemli bir rol oynayacaktır.

  #13

  12 Kızgın Adam

  Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin 'suçlu' kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

  #14

  28 Gün

  Gwen Cummings edebiyat aleminde belli bir heyecanla beklenen New York'lu bir yazardır. Oldukça hareketli bir sosyal hayatı olan Gwen, oldukça çekici Jasper ile beraber gününü gün etmektedir. Alkol aldığı bir gece buna bağlı olarak önemli bir trafik kazasına karışınca kendisine bir aylık bir rehabilitasyon cezası verilir. Gwen, rehabilitasyon merkezinde, dünyayla bağlantı kurmanın yeni yollarını öğrenecektir.

  #15

  Bayan Daisy'nin Şoförü

  Bayan Daisy Werthan zengin ve yaşlı bir kadındır. İyi bir hayat yaşamış olan Bayan Daisy, hiçbir zaman kendini zengin olarak görmemiş, fakir olduğu günleri de unutmamıştır. Yaşlanınca bazı sorunlar yaşayan yaşlı kadına, işlerini halledebilmesi için bir şoför tutulur.  Şoföre ihtiyacı olduğunu düşünmeyen Daisy, oğlu Boolie’nin bulduğu Hoke’u bu nedenle kabul etmez. İşe başladıktan sonra sürekli olarak azarladığı Hoke ile aralarında bir süre sonra farklı bir dostluk başlayacaktır. 

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top