Hesabım
  Tıpatıplık Çatışması Üzerinden İlerleyen Filmler!
  25 Tem 2020 - 16:00

  "Tıpkısının aynısı" mantığını beyaz perdeye aktaran filmler burada...

  The Double
  1. The Double +
  Öteki (2013)

  "ÖtekiJesse Eisenberg’in canlandırdığı Simon ile James arasındaki tuhaf rekabeti anlatıyor. Simon hayatın içindeki görünmez adamlardandır. İşe gelir gider ama ne ofiste ne de özel hayatında bir  ağırlığa sahip olamaz. İyi niyetlidir iyi olmasına ama fazlasıyla pasiftir, diğerleri için önemsizdir. Sonra günlerden bir gün ofiste bir ikizi belirir. İki adam fiziksel olarak tıpatıp benzemekle birlikte, karakterleri ve hayattaki yerleri çok farklıdır. James karizmatiktir, James insanları etkilemeyi başarır, James işini bilir…

  Ve James’ın güçlü varlığı ve ağırlığı giderek Simon için bir tehdit oluşturmaya başlayınca, 'ezik' Simon düşmanını yok etmek için riskli bir yola dalar."

  Serdar Kökçeoğlu
  Devamı...

  Beyaz perdede "tıpatıplık" sıkça gördüğümüz bir konsept değil. Hayır, yalnızca ikiz olmak ya da birbirinin aynı görünüşe sahip olmaktan bahsetmiyoruz. Psikolojik ya da fiziksel olarak bir olmak, bir araya gelince bir bütünü oluşturma derecesinde "tıpatıp" olmak konseptini ele alıyoruz. Basit bir aşk filmi bizlere "bir elmanın iki yarısı" mantığını sunabilir ancak bunun psikolojik karşılığı çok daha derinlerdedir.

  Görünüşler değişebilir, tavırlar farklı olabilir hatta karakterler birbirinin zıttı hale gelebilir ancak "aynılık" içinde karşıtlığı barındırmak zorundadır. Her insanın içinde bile kendisiyle çatışan bunca farklı ses yer alırken beyaz perdede de bunun karşılığını aramamak olmazdı. Sizler için en özgün "ikililik" filmlerini bu galerimizde derledik!

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top