Hesabım
  Geek Takvimi: Dizi ve Filmlerden Hatırlamanız Gereken Tarihler
  22 Şub 2022 - 22:22

  Bu tarihler televizyon ve sinema dünyası için önemli!

  Televizyon ve sinema dünyasını yakından takip eden ve adeta kendini bu dünyaya ait hissedenler için harika bir takvim hazırladık! Sherlock Holmes'ün doğum gününü kutlamak isterseniz, trene atlayıp Hogwarts'a gitme hayalleri kurmak isterseniz ya da yılın ikinci Cadılar Bayramı Summerween'de kostümünüzü giyip herkesi şaşırtmak isterseniz sizleri bu listeye bekleriz.

  6 Ocak

  Sherlock Holmes'ün doğum günü, 6 Ocak!

  2 Şubat

  Groundhog Day'de Bill Murray'nin uzun bir süre takılı kaldığı tarih 2 Şubat olmuştu. 2 Şubat Amerika'da baharın gelişinin kutlandığı gün olarak biliniyor. Tıpkı filmde olduğu gibi günün sembolü olan kunduz ile hava tahminleri yapılıyor. 

  13 Şubat

  Parks and Recreation'ın Galentine's Day'i 13 Şubat'ta kutlanıyor. Sevgililer Günü'nden bir gün önce kutlanan Galentine's Day, kız arkadaşlar günü olarak biliniyor.

  22 Şubat

  Hot Fuzz'da Simon Pegg görevinin başında bir polis olarak bir pubdaki çocukları tespit ederek kapı dışarı etmişti. Çocuklardan birinin doğduğu yıl, her yıl 22 Şubat'ı.

  29 Şubat

  29 Şubat, Leap Day olarak geçiyor. Her 4 yılda bir kez gelen 29 Şubat tarihi, güneş sistemi için önemli bir gün. 30 Rock'ta da bugün es geçilmiyor ve yazarlar dizinin 112. bölümünü unutulmaz bölümlerden biri haline getiriyor.

  6 Mart

  The Big Lebowski'nin Dude Günü olarak 6 Mart günü takvimlere kazınmış durumda. Çünkü 6 Mart tarihi, filmin Amerika'da vizyona girdiği tarih olarak biliniyor.

  24 Mart

  24 Mart 1984 tarihi, The Breakfast Club'ın beş birbirinden farklı gencinin ceza alarak bir gün boyunca okulda geçirdikleri korkunç günün tarihi...

  6 Nisan

  Star Trek serisinde 6 Nisan 2063 tarihi, insanlarla Vulcanların ilk kez iletişime geçtiği gün olarak biliniyor. First Contact Day, her yıl 6 Nisan'da kutlanıyor.

  8 Nisan

  1995 yılında kült bir film haline gelen Empire Records'ta 8 Nisan tarihi, Rex Manning Günü olarak biliniyor. Filmde bir pop yıldızı olan Rex Manning'in gününün 8 Nisan olma nedeni, yıllar sonra açıklandı. Kurt Cobain 5 Nisan tarihinde ölmüştü ve 8 Nisan tarihinde cesedi bulunmuştu.

  2 Mayıs

  Harry Potter and The Deathly Hallows Part 2'da Voldemort ve ordusuna karşı öğrenciler ve öğretmenlerin okullarını savunduğu Hogwarts Savaşı, 2 Mayıs tarihinde gerçekleşti.

  4 Mayıs

  Star Wars'un Güç'ünü kutlama günü 4 Mayıs olarak biliniyor ve her yıl tüm dünyada "May the force with you" söylemleriyle kutlanıyor. Ancak 4 Mayıs'ı bayram ilan eden kişi LucasFilm ya da George Lucas değil. Kutlama seçimini yapanlar Star Wars hayranları olarak biliniyor.

  5 Mayıs

  Bir diğer Star Wars günü de "Revenge of the Fifth" olarak bilinen 5 Mayıs tarihi. Bu kez de Güç'ün karanlık tarafı kutlanıyor.

  10 Mayıs

  The Simpsons'ın 4. sezonuna gittiğimizde karşımıza Whacking Day çıkıyor. 20. bölümde 1775 yılında Springfield'ın yılanlardan kurtarılma günü olduğunu öğreniyoruz. 10 Mayıs günü böylece Whacking Day olarak gelenekselleşiyor.

  25 Mayıs

  Otostopçunun Galaksi Rehberi'nde akıllarda en çok kalan şey, Havlu Günü olabilir. Koskoca uzayda kendinizi korumanın tek yolu havlular olunca onların gününü kutlamaktan başka seçeneğiniz kalmıyor.

  5 Haziran

  Ferris Bueller's Day Off'ta Ferris Bueller'ın tüm otoriteleri alt edip çılgınca bir gün yaşadığı tarih 5 Haziran olarak biliniyor.

  22 Haziran

  Anime dizi Neon Genesis Evangelion'un ilk bölümünde hikaye 22 Haziran 2015 tarihinde başlıyordu. Third Angel Sachiel, 22 Haziran gününde savaş açıyor ve Shinji Ikari, Eva-01 ile birlikte bugün Sachiel'e karşılık vermeye başlıyordu.

  22 Haziran

  Gravity Falls'da 22 Haziran, Summerween Günü olarak biliniyor. Gravity Falls halkı Cadılar Bayramı'nı o kadar çok seviyordu ki, yılda iki kez kutluyorlardı. İkinci kutlama günü ise Summerween olmuştu.

  30 Haziran

  Ay Savaşçısı 30 Haziran 1978 tarihinde doğdu.

  31 Haziran

  Robot Chicken'ın Weasel Stomping Day'i yani Gelincik Ezme Günü, Weird Al sayesinde biliniyor. Parodi müzikler yapan Weird Al'ın 2006 yılında Robot Chicken bölümünde yer almak üzere tasarlanan Weasel Stomping Day müzik klibi 31 Haziran'da geçiyor.

  4 Temmuz

  Futurama'da 4 Temmuz, Özgürlük Günü olarak biliniyor.

  31 Temmuz

  Filmlerde tam bir tarih verilmese de Harry Potter'ın doğum günü tarihi 31 Temmuz olarak biliniyor. Ayrıca J.K. Rowling'in doğum tarihi de 31 Temmuz.

  29 Ağustos

  Terminator: The Judgement Day'de yapay zekanın insanlığa savaş açtığı gün 29 Ağustos olmuştu.

  1 Eylül

  Harry Potter'ın ilk kez Kings Cross'a adımını atma ve Hogwarts Express'iyle büyülü dünyaya geçiş tarihi 1 Eylül.

  7 Eylül

  Back To The Future serisinin Doktor Brown'unun ölüm tarihi 7 Eylül 1885 olarak gösterilmişti.

  7 Eylül

  Breaking Bad'in efsanevi karakteri Walter White'ın doğum günü tarihi 7 Eylül. Ölüm tarihi ise 8 Eylül.

  22 Eylül

  22 Eylül tarihinde Lost'ta yıllarca ekranlara kilitlenmemize neden olan uçak kazası gerçekleşti.

  22 Eylül

  22 Eylül'de Frodo Baggins ve Bilbo Baggins doğdu. Bu nedenle 22 Eylül, Hobbit Günü olarak biliniyor.

  3 Ekim

  Mean Girls'de Lindsay Lohan'in canlandırdığı karakter olan Cady Heron'un doğum günü 3 Ekim'dir.

  21 Ekim

  Back To The Future'da mükemmel geleceğe adım atıldığı gün 21 Ekim 2015 olmuştu. 

  5 Kasım

  V For Vendetta'nın unutulmaz tarihi günü 5 Kasım'da V, İngiliz Parlementosu'na saldırı gerçekleştirmişti. Bu olay tarihi gerçeklere dayanıyor ve Barut Komplosu olarak biliniyor.

  16 Kasım

  Children of Men'de dünyanın en genç insanı olarak geçen Diego Ricardo, hayranlarına imza vermek istemediği için 16 Kasım tarihinde öldürülmüştü. 

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top