Hesabım
  30. Altın Koza Film Festivali'nin "Orhan Kemal Emek Ödülleri" Belkıs Özener ve Ahmet Soner'e Verilecek

  30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 18-24 Eylül'de düzenlenecek.

  .

  Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında, 18-24 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde "Orhan Kemal Emek Ödülleri"in verileceği isimler belli oldu.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 30’uncusu gerçekleştirilecek festivalde ödüller bu yıl sinemamıza emeği geçen iki önemli isme veriliyor: Belkıs Özener ve Ahmet Soner...

  Adana’nın yetiştirdiği bir edebiyat neferi olan; yoksul kesimin, işçilerin, öğrencilerin, sokaktaki adamın yaşamını anlatan öykü ve romanlara imza atan Orhan Kemal’in anısına verilen “Emek Ödülleri” bu yıl 18 Eylül Pazartesi akşamı sahiplerine takdim edilecek.

  Belkıs Özener

  BELKIS ÖZENER: YEŞİLÇAM ŞARKILARINI ONUNLA SEVDİK

  Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın, Fatma Girik gibi sinemamızın efsane isimlerinin filmlerdeki gazino sahnelerine sesiyle emek veren Belkıs Özener İzmir'de doğdu. 1952'de ablası Gönül Yazar'ın radyo sınavlarını kazanmasıyla birlikte önce Ankara'ya gitti. Ardından İstanbul'a taşındı. Alâeddin Yavaşça, Zeki Duygulu ve Radife Erten'den dersler aldı ve katıldığı ses yarışmasında birinci oldu.

  14 yaşındayken Sabite Tur Gülerman'ın alt kadrosunda ilk defa sahneye çıktı. Tepebaşı Gazinosu'nda Perihan Altındağ'ın alt kadrosunda ise ilk yevmiyeli sahnesini yaptı. Belkıs Yazar adıyla bir süre plak ve sahne çalışması yaptı. Evlendikten sonra ise çok fazla sahne çalışması yapmadı. 1967 yılında Metin Bükey'in teklifiyle ilk defa Sinekli Bakkal filminde Türkan Şoray'ın canlandırdığı karakterin söylediği şarkıyı seslendirdi. 100'ü Şoray'ın olmak üzere 300'den fazla şarkıyı Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Türk Sineması’nın efsane oyuncularının filmlerinde onların yerine seslendirdi.

  AHMET SONER: GENÇ SİNEMA HAREKETİNİN ÖNCÜLERİNDEN

  Atıf Yılmaz, Lütfi Akad, Vedat Türkali, Yavuz Özkan, Şerif Gören ve Yılmaz Güney ile önemli filmlere imzasını atan Ahmet Soner; ilk kısa filmini 1966’da çekti. “Genç Sinema” hareketinin kurucuları arasında yer alan Soner, Türk Haberler Ajansı’nda kameraman olarak haber filmleri ve belgeseller çekti.

  “İstanbul İşgaldedir” adlı film öyküsü Milliyet Sanat Dergisi’nin açtığı yarışmada ödüllendirildi. “Hayatım Roman”, “İş İştir” ve “Çocukların Dünyası” adlarıyla yazdığı senaryolar televizyon dizi filmleri olarak çekilip yayımlandı. “Herhangi bir Kadın”, “Tomruk” ve “Derman” adlı senaryoları Şerif Gören tarafından sinemaya aktarıldı.

  Yirmiye yakın senaryosu filme çekildi. Edebiyat ve sinema üzerine yazdığı yazılar birçok gazete ve dergide yayımlandı. “Akıntıya Karşı” adlı kitabı 1995’de basıldı. Yılmaz Güney üzerine çektiği "Adana-Paris", İsmail Beşikçi üzerine yaptığı "36 Kitap=13 Cezaevi" adlı belgesel filmler Türkiye ve Avrupa’nın pek çok kentinde gösterildi. Köy Enstitüleri belgeseli üzerine yıllarca çalıştı ve belgesel 5 bölüm halinde DVD olarak satışa sunuldu. 1998 Ekim ayından Mayıs 2000 tarihine kadar Sine-Sen Genel Sekreteri olarak görev yaptı. “Herkes O’ndan Söz ediyor” adlı kitabının üçüncü baskısı yapıldı. Ahmet Soner, Türkiye Yazarlar Sendikası, Sine-Sen (Disk), Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi.

  SON BAŞVURU TARİHİ 7 AĞUSTOS

  Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi ise 7 Ağustos 2023. Yönetmelik ve başvuru formlarına https://altinkozaff.org.tr/ linkinden ulaşılabiliyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top