Hesabım
  MUBI’den 11 Filmlik Bir "Zeki Demirkubuz" Retrospektifi

  Zeki Demirkubuz filmleri MUBI'de!

  Daha önce Pelin Esmer, Özcan Alper, Nuri Bilge CeylanTolga Karaçelik ve Mahmut Fazıl Coşkun gibi pek çok yaratıcı yönetmenin toplu gösterimine imza atan MUBI, bu kez takipçilerini sinemamızın en önemli hikaye anlatıcılarından birinin tüm yapıtlarını izlemeye davet ediyor. “Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi” başlıklı 11 filmlik seçki kapsamında, her hafta başka bir Demirkubuz eseri MUBI’de izleyicilerle buluşacak.

  Demirkubuz’un 1994 yapımı ilk filmi C BLOK’la başlayıp, usta yönetmenin Camus, Dostoyevski, Nietzsche gibi yazarların metinleriyle kurduğu ilişkinin en belirgin yansımalarını taşıyan “Karanlık Üzerine Öyküler” üçlemesine, toplumsal hafızamızda derin iz bırakan MASUMİYET ve KADER gibi başyapıtlarından, “Yeraltından Notlar”ı günümüz Ankarasına yaratıcı bir şekilde uyarladığı YERALTI ve şimdilik son filmi olan KOR’a dek uzanan bu eksiksiz külliyat, 20 yılı aşkın bir süreçte, Demirkubuz’un fikri dünyasının geçtiği yolların da haritasını çıkarıyor.

   Kendi zihninin yankısıyla yaşayan, için için yanan, haksızlıklara, sınıfsal adaletsizliklere, eşitlikten uzak bir dünyaya hınç ve öfke biriktiren, bazen de kendini bir bekleme kipine alan Zeki Demirkubuz karakterleri çıkıyor karşımıza bu yolculukta. Düşüncelerinin harlı ateşiyle yanıp tutuşan bu özgün karakterler, en karanlık öykülerin, en umutsuz anların içinde bile, bazen de sessizlikleriyle, umudun ateşinin tek bir kıvılcıma baktığını hatırlatıp duruyorlar.

  Karanlık Öyküler: Bir Zeki Demirkubuz Retrospektifi

  20 Ekim - C BLOK

  29 Ekim - MASUMİYET

  3 Kasım - ÜÇÜNCÜ SAYFA

  10 Kasım - İTİRAF

  17 Kasım - YAZGI

  24 Kasım - BEKLEME ODASI

  1 Aralık - KADER

  8 Aralık - KISKANMAK

  15 Aralık - YERALTI

  22 Aralık - BULANTI

  29 Aralık - KOR

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top