Hesabım
  Altın Koza'da Onur Ödülleri Açıklandı
  Yazar: Özden Sevgi Diler — 5 Ağu 2022 - 12:44

  29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin bu yılki Onur Ödülleri, Müjdat Gezen ve Hale Soygazi’ye veriliyor.

  Bu yıl, 29. kez düzenlenecek olan "Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’", 12 -18 Eylül tarihlerinde sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar öncülüğünde düzenlenen festivalin bu yılki "Onur Ödülleri" Türk Sineması’nın ve tiyatrosunun değerli ismi, ustaların ustası Müjdat Gezen ve sinemanın değerli oyuncusu Hale Soygazi’ye veriliyor.

  Sahneye ilk kez 1953 yılında ilkokulu Hırka-i Şerif’te okul piyesinde çıkan, 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girerek 1962’de ilk filmini çeviren, 1970’te sahne, film, televizyon çalışmalarında bulunan, yardımcı ders kitabı olarak okutulan kitaplarının yanı sıra çeşitli okullarda Türk Tiyatrosu öğretmenliği de yapan, 1982’de, yazar dostu Kandemir Konduk ile Güldürü Üretim Merkezi’ni kurarak, büyük gazetelerde mizah sayfası yönetmenliği yapan, 1991 yılında ilk Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kurarak sayısız öğrenci yetiştirerek sanat ve kültüre hizmet eden, 1995’te Hamlet Efendi adlı oyunuyla ödül almış ve devlet tiyatrolarında oynamış ve 62 yıldır hâlâ ayakta alkışlanan bir sanat insanı olan Müjdat Gezen, ömrüne birçok tiyatro, sinema filmi, dizi, ödül sığdırdı ve sayısız öğrenci yetiştirdi.

  1972’de Kara Murat filmiyle sinemaya adım atan, "Maden" filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, "Bir Yudum Sevgi" filmindeki rolüyle ise 1984 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan Hale Soygazi, Atıf Yılmaz ile yaptığı kadını konu alan, "Bir Yudum Sevgi" "Kadının Adı Yok", "Bekle Dedim Gölgeye" filmleriyle unutulmazlar arasına girdi.

  Yedinci sanatın gücü ve büyüsüyle yıllardır sinema geleneğini yaşatan, Festival Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı Menderes Samancılar’ın üstlendiği, 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak.

  Festival kapsamında ayrıca; dünya sinemasından seçkiler, özel gösterim bölümleri, belgesel gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, sinema sempozyumu ve sergiler de yer alacak.

  Festivalin yarışma bölümlerine katılmak isteyen sinemacılar için son başvuru tarihi: 05 Ağustos 2022. Yarışma yönetmelik ve başvuru formlarına  https://altinkozaff.org.tr/  linkinden ulaşılabilirsiniz.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top