Nuh: Büyük Tufan
Nuh: Büyük Tufan
Vizyon Tarihi (2s 18dk
Yönetmen:
Oyuncular: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Emma Watson devamı...
Tür Fantastik , Epik , Macera
Ülke ABD
Beyazperde   3,5
Basın   4,0 5 kritik
Kullanıcı   2,8 163 oylama 54 kritik,
Arkadaşlarım
Arkadaşlarım |
Arkadaşlarım Arkadaşlarının fikirlerini keşfet!
Arkadaşlarım
  (henüz) hiç yorum yapmamış arkadaşların (henüz)
Beyazperde'uma bağlanın
Tweet  
 

Özet & detaylar

Kabil'in soyundan gelen insanoğlu, kuşaklardır Yaradan'ın çizdiği iyilik yolundan sapmış, dünyanın tüm güzelliklerini ve nimetlerini sonuna kadar emip tüketerek yeryüzünü yaşanmaz hale getirmiştir. Dahası bir parça et için her türlü ahlaksızlık, hırsızlık, cinayet ve kaos normal hale gelmiştir. İnsanlığın bu sefil hali karşısında Nuh rüyasında, Yaradan'ın kendisini yaşanacak büyük bir tufana karşı uyardığını görür. Yaradan ondan büyük bir gemi inşa etmesini ve yeryüzünde yaşayan tüm hayvan cinslerinden bir çift almasını emreder. Bu gemi aynı zamanda ailesinin de tek kurtuluşu olacaktır. Tufanın yaklaşmakta olduğunu öğrenen sapkın insanoğlu ise geminin içine girmek için Nuh'a karşı saldırıya geçecektir....
Nuh Peygamber rolünde Akademi Ödüllü Russell Crowe'u izlediğimiz filmde Crowe'a Jennifer Connelly, Emma Watson ve Anthony Hopkins gibi isimler eşlik ediyor. Epik öğlerin yanısıra fantastik unsurları da bir araya getiren filmin yönetmeni ise en son Siyah Kuğu (Black Swan) filmiyle izleyici karşısına çıkan ünlü yönetmen Darren Aronofsky.

Orijinal adı
Noah
İlginç bilgiler
6 başlık
Dağıtımcı
UIP Türkiye
Türkiye Box Office
1.160.356 kişi izlemiş
Yapım yılı
2014
Bütçe
125 000 000 $
VOD çıkış tarihi
-
Tekrar çıkış tarihi
-
DVD çıkış tarihi
-
Dil
İngilizce
Blu-ray çıkış tarihi
-
Görüntü formatı
-
Renk
Renkli
Ses formatı
-
Metraj
uzun metrajlı film
Yapım formatı
-
Viza numarası
-
Daha fazlaKapat

Beyazperde eleştirisi Nuh: Büyük Tufan

3,5

Nuh diyor, peygamber demiyor!
Duygu Kocabaylıoğlu

Semavi dinleri kaynak alan hikâyeleri, sinemanın kendi diliyle yeniden yorumlayarak bir filme dönüştürmek ve o dinlere iman eden yüzbinlerce insanın “beğenisine” sunmak cesaret işi. Henüz proje yapım/çekim aşamasındayken, din temelli gelecek tepkileri hatta olası sansürleri/yasakları da göğüslemek de ayrı bir mesele.  Şüphesiz Darren Aronofsky gibi yeteneği tescillenmiş bir sinema adamı da, ekibiyle yola çıkarken bunların hepsinin farkındaydı. Semavi dinlerde peygamber olarak seçildiğine inanılan Hz. Nuh’un büyük tufan ile imtihanını beyazperdeye taşıyan, Aronofsky imzalı Nuh: Büyük Tufan, ABD’den bir hafta sonra ülkemizde vizyona giriyor; bu coğrafyada muhtemel tartışmaları beraberinde getirerek...

İlginçtir ki sinema tarihinde Nuh’un hikayesini beyazperdeye aktaran çok fazla örnek yok. 1928 tarihli ve büyük tufan ile I. Dünya Savaşı’nı bütünleştiren Nuh'un Gemisi ve 1999 tarihli bir televizyon mini-dizisinden başka bu muazzam öyküyü odağına alan sinema filmi yok; ama tahmin edilebileceği üzere tufanın ve geminin kalıntılarının peşinden giden pek çok belgesel yapımı var. CGI başta olmak üzere, sinema teknolojisinin geldiği son nokta, Nuh’un çarpıcı öyküsünü beyazperdeye adamakıllı aktarabilmeye de fırsat sunuyor.

Filme gelirsek, yönetmenliğin yanı sıra filmin senaryosuna Ari Handel ile imza atan Aronofsky’nin “özgün olanın” peşinden koştuğunu biliyoruz. Az çekiyor, araya zaman, mesafe koyuyor ama sindire sindire çekiyor. 2010 tarihli Siyah Kuğu’nun tadı damağımızdaysa bir nedeni de bence bu; ağır öykülerin sinemacısı Aronofsky, imza attığı özgün işlerin ağırlığını hem kendisi duyumsuyor hem de perdeye bu ruh halini de geçiriyor sanki. Zira, Nuh: Büyük Tufan da başımıza gelen tam da bu. Yönetmen iyi-kötü başını sonunu bildiğimiz bir öyküye, 2 saati aşkın büyüleyici bir görsellikten daha fazlasını yüklüyor. Nuh’un bilindik tufan hikâyesini Tevrat’ı ve İncil’i kaynak alarak senaryolaştırırken, Nuh peygamberi de ‘insanlaştırıyor’.

Âdem’in 3 oğlundan biri olan Şit’in soyundan gelen Nuh, inanışa göre sapkınlaşan kavmini tekrar Yaradan’ın yoluna çevirmek için mücadele verir, onları uyarır. Ama insanlar döndürülemeyecek biçimde öyle yoldan çıkmışlardır ki, en sonunda büyük tufanın geleceği bildirilir ve kendisine kurtarıcı bir gemi yapması için emir gelir. Bilindiği üzere gemiye yeryüzündeki tüm hayvanlardan birer çift biner ve Nuh ailesini gemiye alıp, kurtulmalarını sağlar; insanlığın soyu Yaradan’a iman etmiş bu iyi insanlardan devam edecektir.

İşte bu öykünün özgünleştirilmesi ancak başkahraman Nuh’u ilahi sıfatlardan sıyırıp, zaafları da olan bir insan olarak merkeze oturulması ile mümkün oluyor bir yandan.  Aronofsky ve Handel’in senaryosundaki Nuh, peygamber sorumluluğunu tam yerine getirmeden, sapkın kavmini uyarmanın artık mümkün olmadığına kanaat getiren, bazı kararları çatır çatır eleştirilebilecek oldukça inatçı bir insana, hatta sürprizbozan vermeyelim ama finale doğru bir kaybedene dönüşüyor. Nuh: Büyük Tufan filminin eleştirilebilecek yönü varsa birincisi bu özgün senaryo hedefli karakterleştirme eğilimi ve bu eğilimle gelen fazlaca uzun süresi. Sanata seküler yaklaşan bir bakış açısıyla Aronofsky kendi tarzında haklıyken, büyük ihtimalle doğu cephesinden alacağı eleştiri oklarını bu tutumundan dolayı yiyecektir.

Öte yandan göze batan bazı CGI efektlerine rağmen, filmin görsel boyutu yabana atılmayacak cinsten. Kayalar suretine bürünmüş melekler, Nuh’un tufan rüyaları, yeryüzündeki tüm hayvan çiftlerinin göç eder biçimde gemiye akın etmesi ve muhteşem bir düzenle yerleşmeleri, Yaradılış’ın anlatıldığı sekanslar, yoktan var olan orman ve elbette ki yerden sular fışkırarak gelen tufanın kopma anı filmin görsel açıdan tatminkar yanlarıydı. IMAX farkının en çok bu sahnelerin aksiyonlu anlarında seyirciye geçtiğini ifade edebiliriz. Ayrıca kökü kazınmış ağaçlar, kuruyan verimsiz topraklar ve bir lokma et için insanların birbirlerini satar/boğazlar hale gelmesi, dahası bunun halkta bir yaşam biçimine dönüşmesi gibi sahneler bariz biçimde günümüze de gönderme yapan kapitalist toplum eleştirisi olarak okunabilir. Açgözlülüğümüz ile dünyayı bir kez mahvetmiştik, ikincisi o kadar da uzak bir ihtimal değil…

Oyunculuklarda ise Russell Crowe fiziksel olarak ve yönetmenin arzu ettiği ruh haliyle Nuh’a oturmuş bir isim diyebiliriz. Karısı Naameh rolünde Jennifer Connelly’nin iki gözü iki çeşme ağladığı sahne ise filmin en gerçekçi anlarından biriydi. Ama kanımca Logan Lerman filmin en iyi genç performansıydı. “Babaya kısmi ihanet” temasıyla kendisinden bekleneni yerine getirdiğini söylemek mümkün.

Toparlamak gerekirse, beklenti çıtasını yükselterek vizyonda bugünden itibaren seyircisiyle buluşan Nuh: Büyük Tufan filmini çarpıcı görselliğini ön plana alarak izleyin, doğayı ve yaratılanı, en azından Yaradan’dan ötürü sevin!

Eleştirinin tamamı

Fragman ve ekstra videolar Nuh: Büyük Tufan

Nuh: Büyük Tufan Türkçe Altyazılı Fragman
73.241 gösterim
9 video

Ekstra video Nuh: Büyük Tufan

Nuh: Büyük Tufan - Türkçe Altyazılı Röportajlar
204 gösterim

Oyuncular Nuh: Büyük Tufan

Tüm oyuncular ve teknik ekip

Basın Eleştirileri Nuh: Büyük Tufan

Ortalama puan:   4,0
 •   Hollywood Reporter
 •   Empire
 •   Variety
 •   Wall Street Journal
 •   Miami Herald
5 basın eleştirisi

Üye eleştirileri Nuh: Büyük Tufan

Yapılan son pozitif yorum Haber: UGUR-TAZEGÜL
  3,5 - İyi

Yorumları okudumda gerçekten komiğime gitti,emin olun hiçbir ülke bu filme bu açıdan bizim gibi bakmamıştır.Bir kurgu izlediğimizi unuttunuz herhalde,kutsal kitaplardaki Hz.Nuh'un hikayesini anlatm... Daha fazla

En faydalı negatif eleştiri Haber: Müte T. Nisan 04, 2014 de
  1,0 - Çok kötü

Film dediğimiz olay özellikle Tarihsel olayları aktarmaya çalışanları ele alırsak iki şeye dikkat edilir. Birincisi ve en önemlisi Filmin aktarmak istediği konuyu ne kadar doğru aktardığı ve tarih... Daha fazla

VS
Filmle ilgili bütün yorumlar
 • 4 kritik     7%
 • 3 kritik     6%
 • 11 kritik     20%
 • 7 kritik     13%
 • 13 kritik     24%
 • 16 kritik     30%
54 Kullanıcı yorumları

Fotoğraflar Nuh: Büyük Tufan

102 fotoğraf

Yapım hakkında enteresan bilgiler Nuh: Büyük Tufan

Sansür ve Yasaklama Tartışmaları
Nuh: Büyük Tufan ile ilgili enterasan bilgiler

Film İslami yönetimlerin olduğu Bahran, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’da sansür mekanizmasına takılarak, gösterimi tamamen yasaklandı. Öte yandan, yapım firmasının yönetmenden habersiz 3 ayrı versiyonu Hristiyan seyircilerin hassasiyetlerine dair önceden fikir almak için küçük ön gösterimler düzenledi. Yönetmen firmanın bu hamlesini öğrendiğinde çok sinirlendiğini ifade etti ve “Tüm si... Daha fazla

Oyuncular ve Rolleri Hakkında
Nuh: Büyük Tufan ile ilgili enterasan bilgiler

Nuh: Büyük Tufan, başrollerde yer alan Russell Crowe ve Jennifer Connelly'nin birlikte rol aldığı üçüncü sinema projesi. İkiliyi daha önce 'A Beautiful Mind' ve 'Winter's Tale' filmlerinde izlemiştik. Ayrıca A Beautiful Mind'da bu filmde de olduğu gibi bir çifti canlandırmışlardı.

6 başlık

Son haberler Nuh: Büyük Tufan

Bu film hakkında 39 haber var

Bu filmi seviyorsanız, ayrıca bu filmi de sevebilirsiniz:

Yorumlar

 • gcb1903

  Emma Watson varsa zaten gider sinemada izlerim öyle torrente düşmesini beklemem.

 • Muhammed ?.

  sinemadada alt yazılı mı olacak ?

 • Tar?k K.

  Film tam bir hayal krıklığı. Yarım akıllı br insanın ataist olma sebebi. Madde kalmış zihinlerin, yine madde üzerinden ilhamı yorumlama meselesi.
  Saçma. Bir nevi film inancına göre haşa Allah insanlara kötü davrandıkları için değil, Nuh A.S. davetine katılmadıkları için vede sapkınlığa devam ettiği için Tufan ile azap edilmiştir.
  Dini eğitimi okulda ki Dİnkültürü dersiyle sınırlı olan kişilerin aklını daha da karıştırmak ve Allah (töbe töbe) amcamızın oğlu kıvamın da ki yapıya indirebilmek ve de İnsan ve insan = Allah kuramını yerleştirmek üzere yapılmış bir film.
  Demek istediğim bu dinsel düzen ağacını iyi düşünmek gereklidir. Hedef aslında bu.
  Bu filmi IMAX 3D için izledim. Ve binbir bin iki pişman oldum diyebilirim.
  Arkadaşlar inanç ne olursa olsun kutsaliyete ihtiyacı olduğu igib saygıya da ihtiyacı var.

  Anlatılandan öte bilinç altı mesaj: Allah işine geleni yapar işine gelmeyeni görmemezlikten gelir, ki aciz olduğu durumlar da vardır... demektedir.

 • Mehmet Emin K.

  FİM BERBAT ÖTESİ İDİ HZ. NUH BİR PEYGAMBER OLDUĞU HALDE PEYGAMBERDEN ÇOK BİR CAQNAVAR GİBİ RESMEDİLMİŞTİ FİLMDE VE SENARYODA ACAYİP SIKICI İDİ

 • dilek D.

  keşke bizim ülkemizde de yasaklansaydı... bazı islam ülkelerinde neden yasaklandığını filmi izledikten sonra daha iyi anladım... ben filme gittiğimde tamamen ilahi boyutta işleneceğini ve orjinalinden saptırılmayacağını düşürek gitmiştim oysa....verdiğim paranın dışında girdiğimin günahın haddi hesabı kalmadı. bilseydim böyle bir film tamamen islamdan yoksun tevrat ve incile dayanan bir film olduğunu bilseydim kesinlikle gitmezdim. tamamen çarpıtılmış.... tema yaradan gaddar ve acımasızdır ve peygamberlerinin de ondan farkı yoktur... benim çıkardığım tek sonuç bu oldu... yazık....

 • volkanick

  En beğendiğim yönetmenlerden biri olan Darren Aronofsky'nin tüm uzun metraj filmlerini izlemiş biri olarak en beğenmediğim filmi olduğunu söyleyebilirim.

 • celal t.

  Daha kötü olamazdı izleyip pişmanlık duyduğum tek film..

 • a.k???kali

  hakikaten kötüydü ve sıkıcı. Nuh peygamber ile alakası yok. 3 boyutluda olmasa daha berbat olurdu.

 • Buse K.

  adamlar yalan dolan film yapıyorlar

 • Ali Ulusoy

  hani öncelikle şunu kaçırmamak gerekiyor "adamlar belgesel yapmıyorlar" ki görünen yüz de peygamberin yüzü değil aktörün yüzü. filme gelirsek ilk başlarda ilginç başlıyor fena gelişmiyor. ancak sonlara doğru baymaya da başlıyor. 3 boyutluluğu başarılı. Nuh'un insan neslinin sonlandırılması inancı ve kendi soyunu sonlandırmak zorunda kalaması da kendi içinde ayrıca dram sayılırdı. genel olarak da en sıkıcı bulduğum bölümler de teknede geçen bu kısımlardı. tabi doğru dürüst filmin olmadığı bu dönemde izlenebilir bir alternatif.

 • ?ehnaz

  bunun yerine Rio 2 ye gitseymişim daha iyiymiş

 • cagatayhan b.

  hiç beğenmedim bu filmi, sıkıcı geldi ama zamanı olanlar izleyebilir.

En İyi Filmler (Kullanıcı Puanlarına Göre)
Sevimli Tehlikeli
  4,2

Yönetmen: Özcan Deniz
Oyuncular: Şükrü Özyıldız, Ayça Ayşin Turan
Romantik
Fragman

Mucize
  4,1

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Talat Bulut, Mert Turak
Dram
Fragman

Her Şeyin Teorisi
  3,7

Yönetmen: James Marsh
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones
Biyografik
Fragman

Vizyondaki tüm en iyi filmler
En Popüler Fragmanlar
Bana Adını Sor - Fragman
135.453 gösterim
Beyazperdede Bu Hafta (20 - 26 Şubat)
4.231 gösterim
Lazarus Etkisi - Türkçe Altyazılı Fragman
2.301 gösterim
Kuralsız - Orijinal Fragman (3)
930 gösterim
İşimiz İş - Orijinal Fragman
234 gösterim
Sonsuz Savaş : Aşk - Türkçe Altyazılı Fragman
492 gösterim
Tüm fragmanları görüntüle
Tüm Sinema Haberleri
Rosamund Pike ve Christian Bale aynı filmde!
Rosamund Pike ve Christian Bale aynı filmde!
Tweet  
 
Fantastik Dörtlü'den Dört Yeni Fotoğraf!
Fantastik Dörtlü'den Dört Yeni Fotoğraf!
Tweet  
 
Bir Varmış Bir Yokmuş'un Kamera Arkası Görüntüleri Yayınlandı!
Bir Varmış Bir Yokmuş'un Kamera Arkası Görüntüleri Yayınlandı!
Tweet  
 
Hulk Ezicek!
Hulk Ezicek!
Tweet  
 
Cehennem, İstanbul'a Gelecek
Cehennem, İstanbul'a Gelecek
Tweet  
 
Vizyonda Bu Hafta!
Vizyonda Bu Hafta!
Tweet  
 
Tüm sinema haberleri