Beyazperdem
  Creed II: Efsane Yükseliyor
  Ortalama puan
  3,1
  6 yayın
  • T24
  • Evrensel
  • Habertürk
  • Hurriyet
  • Milliyet
  • Sabah

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  6 Basın Eleştirisi

  T24

  Atilla Dorsay

  Yine de büyük bir profesyonellikle kotarılmış ve aile kavramını da en etkileyici biçimde kullanan bir film bu. Günümüzün en gözde siyahi sanatçılarından olan Michael B. Jordan yine döktürüyor. Hayli yaşlanmış bir Sylvester Stallone, içburucu bir gösteri sunuyor. Geçen filmden gelen Tessa Thompson, şarkıcı eş rolüyle filme dokunaklı bir müzikal fon sağlıyor. Boks bölümleri kadar iyi çekilmiş konser sahneleriyle... Ve eski Rocky filmlerinden gelen Dolph Lundgren, Brigitte Nielsen gibi yüzleri bulmak da hoş bir sürpriz oluyor.

  Eleştirinin tamamı için: T24

  Evrensel

  Şenay Aydemir

  Filmin yönetmen koltuğuna oturan Steven Caple Jr.’ın da ilk filmi yönettikten sonra “Kara Panter”i de çeken Ryan Coogler’ın düzeyini yakalamakta zorlandığının altını çizelim. Coogler özellikle de Philadelphia’nın alt kültürünün dokusunu filmin içine ustaca yedirmiş, boks sahnelerinde de oldukça maharetli bir iş çıkarmıştı. Steven Caple ise daha düz bir anlatıyı tercih ediyor. İki film arasındaki fark biraz da “Rocky 1” ve “Rocky 4” arasındaki farka da benzetilebilir. 50 milyon dolara mal olan filmin şimdiden üç katı gişe geliri elde ettiği düşünülürse devamlarının gelmemesi için bir neden yok. İvan ve Viktor’un ‘yola devam’ mealindeki son görüntüsü yeni bir karşılaşmaya bağlanır mı? Creed ile Viktor “Akılsız babaların cezasını çeken çocuklar” olarak Apollo ve Rocky gibi iyi birer dost olurlar mı bilinmez. Ama belli ki Philadelphia’da restoran işleten ihtiyar ölmeden, sinemadaki Rock mitolojisi bitmeyecek!

  Eleştirinin tamamı için: Evrensel

  Habertürk

  Mehmet Açar

  Yönetmen Steven Caple Jr. ringdeki boks sahnelerinde varolan bütün klişeleri kullanıyor. Yumrukların etkilerini daha çok ses efekti ve ağır çekimlerle hissettiriyor bize. Gerçekçi bir dövüşten ziyade seyirciyi etkilemeye yönelik, koreografisi iyi hesaplanmış stilize çekimler yapıyor... Anlatımı profesyonelce ve işlevsel buldum ama Steven Caple Jr.'ın ilk filmdeki Ryan Coogler gibi seriye kendine özgü bir hava katabildiğini söyleyemem. Oyunculara gelirsek, Michael B. Jordan ve senaryo yazarı olarak kendi karakterine biraz kıyak çektiği belli olan Sylvester Stallone iyiler... Tessa Thompson'ın senaryo aşamasında biraz geride kaldığı ve kendini fazla gösteremediğini düşünüyorum. Asıl sürpriz ise fazla diyalog içermeyen kısıtlı rollerinde Dolph Lundgren ve Florin Muntenau'nun etkileyici performansları...

  Eleştirinin tamamı için: Habertürk

  Hurriyet

  Uğur Vardan

  Öne çıkan kimi altı çizilmesi gereken ayrıntılara gelince: Çöldeki hazırlık safhası ilginçti mesela, Amerikalı bir eleştirmenin de vurguladığı gibi bu bölümlerde ‘Mad Max: Fury Road’ tadı yakalıyoruz. Brigitte Nielsen’i kadroya dahil etmek de ‘şık bir hareket’ olmuş. Boks sahnelerine gelince; özellikle de Rusya’da maç görsel açıdan son derece iyi çekilmiş. Lakin filmin belli noktalarda rahatsız edici yanları var; o da ‘Soğuk Savaş’ zamanının izlerini sürmesi. Bilhassa Rusya’da destan yazmaya niyetli Amerikalı formülü, demode kalıyor. Ama Trump-Putin denklemi ve içinden geçtiğimiz dönemin arkaik reflekslere olan ilgisi düşünüldüğünde pek de şaşırtıcı durmuyor.

  Eleştirinin tamamı için: Hurriyet

  Milliyet

  Nil Kural

  Film, 2015 yapımı “Creed”in kurduğu inandırıcı karakter portrelerini seriden aldığı referans noktalarıyla bir adım ileri taşıyor. Stallone ve neslinin yetenekli aktörlerinden Michael B. Jordan arasındaki kimya ilk filmdeki gibi bu filmde de yerli yerinde. Seride ilk kez yönetmen koltuğuna oturan Steven Caple Jr., duygusal dramı da boksun gerilimini de eksiksiz olarak işleyebiliyor.

  Eleştirinin tamamı için: Milliyet

  Sabah

  Olkan Özyurt

  Yönetmen Steven Caple Jr. ilk Creed filminin yönetmeni Ryan Coogler kadar başarılı değil. Özellikle maç sahnelerinde seyirciyi maçın heyecanına tam tekmil ortak etme konusunda sıkıntıları var. Ki bu tür sahneler Rocky filmlerinde her yönetmen için büyük sınavdır. Steven Caple Jr.'ın bu sınavdan yüksek notla geçtiği söylenemez. Ama adı Creed olsa da bu bir Rocky filmi. Rocky serisinin, yıllar içinde katmerleşen büyüsü Creed II: Efsane Yükseliyor'un içinden geçiyor ve yine Rocky Balboa'yı ringin kenarında olsa bile yüceltiyor. Dolayısıyla sinemada bir mit olan Rocky iyi yaşlandı duygusu veriyor.

  Eleştirinin tamamı için: Sabah
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top