Beyazperdem
İnatçı Bir Adam
"İnatçı Bir Adam" filmine benzer 20 film var.
 • Bir Ayrılık

  Bir Ayrılık

  1 Temmuz 2011 / 2s 3dk / Dram
  Yönetmen Asghar Farhadi
  Oyuncular: Leila Hatami, Peyman Moaadi, Shahab Hosseini
  Bir Ayrılık'ta boşanmak üzere olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşüp kadıdan yardım istemektedir. Bir çok festivalden büyük övgüler alarak ayrılan film, özellikle başrol oyuncularının başarılı performanslarına sırtına dayıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh’le birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.300.000 dolarlık bütçeye sahip olan film ülkesi İran'da yaptığı 3.300.000 dolarlık hasılatla bütçesini 10'a katladı.
  Basın
  4,0
  Üyeler
  4,1
  Beyazperde
  5,0
 • Gergedan Mevsimi

  Gergedan Mevsimi

  26 Ekim 2012 / 1s 33dk / Dram, Romantik
  Yönetmen Bahman Ghobadi
  Oyuncular: Behrouz Vossoughi, Monica Bellucci, Beren Saat
  İranlı şair Sahel Farzan, 30 yıllık mahkumiyet hayatından sonra serbest bırakılır. Fakat ailesini yaşadığı halde onun öldüğü haberini almış, sonrasında da ülkeyi terk ederek Türkiye'ye İstanbul'a yerleşmişlerdir. Bunun haberi alan Farzan, ne yapıp edip ailesini bulmak için İstanbul'un yolunu tutar. İkisi de hayatı allak bullak olmuş Sahel ve eşini bir araya getirmeye aşk yetecek midir? İran'da şahın devrilmesiyle başlayan İslami rejim devriminin hemen öncesinde başlayan hikaye, bu politik değişimler ekseninde sancılı bir aşk öyküsünü beyazperdeye taşıyor. Başroldeki Monica Belluci'nin yanı sıra Türk oyunculardan Beren Saat, Belçim Bilgin, Yılmaz Erdoğan, Caner Cindoruk’un rol aldığı film, İranlı ve Türk oyuncuları bir araya getiriyor. Caner Cindoruk, Behrouz Vossoughi'nin canlandırdığı Farzan karakterinin gençliğini oynarken Beren Saat'i ise Bellucci'nin kızı rolünde beyazperdede...
  Basın
  2,8
  Üyeler
  2,9
  Beyazperde
  2,0
 • Sarhoş Atlar Zamanı

  Sarhoş Atlar Zamanı

  2 Mart 2001 / 1s 20dk / Dram
  Yönetmen Bahman Ghobadi
  Oyuncular: Ayoub Ahmadi, Madi Ekhtiar-Dini
  İran'da yaşayan, Kürt bir aileye mensup insanlar, babalarını kaybettikten sonra bir uçuruma doğru sürüklenmektedirler. Aralarından bir tanesinin acilen hayati bir ameliyata tabi tutulması gerekmektedir. Henüz on iki yaşında olan Eyüp ise, cinsiyeti nedeniyle, ailenin yeni lideri olmak zorundadır ve bu sorumluluğu almak için henüz çok genç bir yaştadır. Abbas Kiarostami'nin eski asistanı olan Bahman Ghobadi'nin büyük gürültü koparak ilk yapıtı olan Sarhoş Atlar Zamanı, zor bir coğrafyanın zor öyküsünü anlatmaya koyuluyor sinema seyircisi için.
  Üyeler
  3,9
 • Kara Tahta

  Kara Tahta

  21 Eylül 2001 / 1s 25dk / Dram, Savaş filmi
  Yönetmen Samira Makhmalbaf
  Oyuncular: Bahman Ghobadi, Behnaz Jafari, Said Mohamadi
  Öğretmenler, bir savaş sonrası yıkımının yaşandığı bir toplumda, sırtlarına yükledikleri kara tahtalarla eğitim için seyahat etmektedirler. Bu tahtalar sadece savaş çocuklarına bir şeyler katmak için değil; onları bir şeylerden korumak için de öğretmenlerin sırtlarında duruyorlar. Bir tarafta karmaşanın yarattığı dev bir enkaz dururken, diğer tarafta bilinmeyeni öğrenmenin ve öğretmenin gururu yaşanıyor.Ünlü yönetmen Bahman Ghobadi'nin de oyuncu olarak karşımıza çıktığı film İran kırsalını belgeselvari bir tonda ele alıyor.
  Üyeler
  3,5
 • Elly Hakkında

  Elly Hakkında

  22 Eylül 2017 / 1s 59dk / Dram
  Yönetmen Asghar Farhadi
  Oyuncular: Taraneh Alidoosti, Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini
  Almanya’da yaşayan Ahmat, bir süre sonra İran’ı ziyarete gider. Orada onu eski arkadaşları karşılayacaklardır. Birlikte bir tatil planı yaparlar. Hazar Gölü kıyısında üç gün birlikte eğleneceklerdir. Tatili düzenleyen Sepideh, bu tatile Elly’ı da çağırır. Ahmad Elly’ı tanımamaktadır ama Sepideh’in amacı biraz da onları yakınlaştırmaktır. Tatil güzel geçmektedir, ta ki ikinci gün Elly kaybolana dek… O günün sabahında Tahran’a dönmesi gerektiğini söylemiş olan Elly, nasıl yok olmuştur? Bu andan itibaren bazı yalanlar ortaya çıkar ve yalanın tüm olayların seyrini nasıl değiştirebildiği gözler önüne serilir.
  Basın
  4,0
  Üyeler
  3,3
  Beyazperde
  4,0
 • Kirazın Tadı

  Kirazın Tadı

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 39dk / Dram
  Yönetmen Abbas Kiarostami
  Oyuncular: Homayoun Ershadi, Ahdolrahman Bagheri, Afshin Khorshid Bakhtari
  Bay Badii arabasıyla bir yola çıkmıştır. Bu yolculuğun amacı bellidir. Badii, kendisini öldürmek için ikna edeceği bir adam bulacaktır ve bu iş için ona para verecektir. Önce bir Kürt asker bulur, daha sonra Afgan asıllı bir öğretmen ve en sonunda da ihtiyar bir Türk... En sonunda aralarından birine teklifini kabul ettirecektir. Ancak tüm bu boşvermişliğine rağmen halen öğrenmesi gereken çok şey vardır.Kiarostami filmografisinin en değerli yapıtlarından biri olan Kirazın Tadı, gösterildiği birçok festivalden ödüllerle dönmüştü.
  Üyeler
  3,9
 • Cennetin Çocukları

  Cennetin Çocukları

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 29dk / Komedi, Dram
  Yönetmen Majid Majidi
  Oyuncular: Amir Farrokh Hashemian, Bahare Seddiqi, Mohammad Amir Naji
  Cennetin Çocukları, kız kardeşinin ayakkabılarını kaybeden bir çocuğunun onları bulmak için verdiği mücadeleyi ele alıyor. İran sinemasının dikkat çekici yönetmenlerinden Majid Majidi'nin eserinde, yoksul bir aileye sahip iki kardeşin aynı çift ayakkabıyı paylaşmasının öyküsü anlatılıyor. Film, 1999 yılı En İyi Yabancı Film Oscar'ı ve Montreal Film Festivali Fipresci ve Kiliseler Birliği Jüri ödüllerinin sahibi.
  Üyeler
  3,9
 • Baran

  Baran

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 36dk / Dram
  Yönetmen Majid Majidi
  Oyuncular: Hossein Abedini, Zahra Bahrami, Hossein Mahjoub
  Tahran'da kış mevsimi gelmiştir. 17 yaşındaki genç Lateef, bir firmanın inşaatında kendi halinde çalışmaktadır. İnşaatta çalışan işçilere çay dağıtmak ya da yemek hazırlamak gibi küçük bir işi olan Lateef, bu halinden son derece mutlu ve de memnundur. Ancak bu güzel zamanlar kısa bir süre sonra sona erer. İranlı insanlardan ve Afganistan'daki savaştan kaçan mültecilerden oluşan işçilere bir yenisi eklenir. Rahman isimli Afgan da bunlardan biridir. Lateef'in işi artık Rahman'ındır ve bu durum Lateef'i fazlasıyla rahatsız etmektedir. Eski kolay işini kaybetmeyi kendine yediremeyen Lateef, Rahman isimli genci rahatsız etmeye ve ona zulmetmeye başlar. Ta ki Rahman'ın küçük sırrı ortaya çıkana dek... İran'ın ünlü yönetmenlerinden Majid Majidi'nin yazıp yönettiği film gösterildiği sene çeşitli festivallerde onlarca ödüle layık görülmüştü.
  Üyeler
  3,7
 • 11 Eylül

  11 Eylül

  5 Eylül 2003 / 2s 10dk / Dram
  Yönetmen Youssef Chahine, Amos Gitaï, Alejandro González Iñárritu
  Oyuncular: Keren Mor, Liron Levo, Vladimir Vega
  11 Eylül saldırısının etkileri, dünyanın farklı bölgelerinden yönetmenler aracılığı ile farklı bakış açıları ile perdeye aktarılmış. 11 ayrı ülkeden yönetmen, kısa dokunuşlarla olayları yansıtıyor. Örneğin, İran’da bir köy öğretmeni, genç öğrencilerinin yaşadıklarından söz ediyor. Manhattan’daki sağır bir Fransız öğretmen, o sabah Dünya Ticaret Merkezine doğru yolan çıkan bir adamın ardından mektup yazıyor. Bir annenin, oğlunun ölümüne ağıtı ve dinmek bilmeyen matem. Elbette diğerleri… Her hikaye bir diğerini çağırıyor. Her ülkeden farklı olaylar aracılığı ile trajedi ve ölümün dayanılmaz sancısı vurgulanıyor. Gösterildiği festivallerde yankı yaratan bu filmin yaratımına destek veren yönetmenler Mısır'dan Youssef Chahine, İsrail'den Amos Gitai, Meksika'dan Alejandro Gonzales Innaritu, Japonya'dan Shohei Imamura, Fransa'dan Claude Lelouch, İngiltere'den Ken Loach, İran'dan Samira Makhmalbaf, Hindistan'dan Mira Nair, Burkina Faso'dan Idrissa Ouedraogo, Amerika'dan Sean Penn ve Bosna-Hersek'ten DanisTanovic.
  Üyeler
  3,4
 • Kandahar’a Yolculuk

  Kandahar’a Yolculuk

  7 Aralık 2001 / 1s 25dk / Dram
  Yönetmen Mohsen Makhmalbaf
  Oyuncular: Niloufar Pazira, Hassan Tantai, Sadou Teymouri
  Taliban'ın sebebiyet verdiği iç savaş, Afganistan'ı kasıp kavurmaktadır. Nafas ise bu savaşın acıları sebebiyle ülkesinden kaçmak zorunda kalan bir kadın habercidir. Başvurduğu Kanada'da daha rahat ama üzgün bir yaşam sürmektedir. Bir gün ülkede kalan kız kardeşinden bir mektup alır. Mektupta, kızın kendini öldürme kararı aldığı yazmaktadır. Nafas'ın bir şekilde geriye dönmesi gerekmektedir. Tek şansı İran üzerinden Afganistan'a girmektir. Bu da pek kolay olmayacaktır.
  Üyeler
  3,5
 • Utanç

  Utanç

  20 Haziran 2008 / 1s 21dk / Dram
  Yönetmen Hana Makhmalbaf
  Oyuncular: Nikbakht Noruz, Abdolali Hoseinali, Abbas Alijome
  San Sebastian'da Jüri Özel Ödülü, Roma'da ise Unicef Özel Mansiyonu'na lâyık görülen, amatör oyuncularla çekilen film Bamyan'da geçiyor ve altı yaşındaki Baktay'ı takip ediyor. Baktay'ın tek isteği okula gitmektir, ancak bu yolda, yoksulluk ve savaş oyunları oynayan oğlanlar gibi çok güçlü engelleri aşması gerekecektir.
  Üyeler
  3,8
  Beyazperde
  3,5
 • Seks ve Felsefe

  Seks ve Felsefe

  3 Şubat 2006 / 1s 45dk / Dram, Romantik
  Yönetmen Mohsen Makhmalbaf
  Oyuncular: Daler Nazarov, Farzona Beknazarova, Mariam Gaibova
  Seks ve Felsefe, Doktor Kinsey'in deyişiyle "her insan bir gezegendir" tesbitine göndermelerle dolu bir film olarak benzerlerinden ayrılıyor. 2006 yılında Tacikistan'ın Oscar adayı olan yapım hayata, aşka ve kadınlara dair coşkun soruların cevaplarının peşinden koşuyor. "İnsan hayatının kaç dakikası gerçekten mutlu geçer?", "40 yaşına gelmiş bir adam, kendi hayatına sahip çıkabilmek için başkalarını kırma hakkına sahip midir?" gibi sıra dışı sorular kahramanımız Jan'ın zihninde sürekli kendine yer tutmaktadır. Jan kendini aşk adamı olarak tanımlayan bir dans öğretmenidir. 40. yaşını kutladığı doğumgününde hayatında büyük bir devrim yapma kararı alır. Birbirlerinden haberdar olmayan dört sevgilisine de aynı saatte randevu verir. Herbir aşığını kaybetmeyi göze alsa da onlara teker teker aşkın hangi yüzünü hangisiyle yaşadığını açıklayacaktır. Ancak devrim bayrağı sadece Jan'ın kalesinde dalgalanmamaktadır. İran sinemasının usta isimlerinden Mohsen Makhmalbaf'tan aşkın doğasına dair felsefi bir deneme Seks ve Felsefe.
  Üyeler
  2,7
 • Koşul

  Koşul

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 45dk / Dram
  Yönetmen Maryam Keshavarz
  Oyuncular: Nikohl Boosheri, Sarah Kazemy, Reza Sixo Safai
  Rejim baskısıyla özgürlükleri kısıtlanan, kendilerini istedikleri gibi ifade edemeyenlerin farklı bir hikayesi "Koşul".Atıfe ve Şirin'in bir yanda Tahran yeraltı sanat dünyasını, bir yandan da kendi cinselliklerini keşfettikleri bir süreci anlatan film, rejim baskısını kaldıramayanların, sessiz çığlık atanların bir hikayesi. Klasik bir dinin kişisel özgürlüklere müdahalesi temel konusu etrafında dikkatli kurgulanmış başarılı hikayesi ve güzel bir görsellik sunan sahneleri, Maryam Kashavarz'ın ilk filminde ona Sundance'ten ödül ile dönmesini sağladı.Koşul, !f İstanbul 2012'de Gökkuşağı Filmleri bölümünde.
  Üyeler
  3,0
 • Hoşça Kal

  Hoşça Kal

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 40dk / Dram
  Yönetmen Mohammad Rasoulof
  Oyuncular: Leyla Zareh, Hassan Pourshirazi, Benhame Tashakor
  İran'da ev hapsinde bulunan ve 20 yıl boyunca sinema ile uğraşması yasaklanan yönetmenlerden biri olan Muhammed Rasulof'un yeni filmi Hoşça Kal, kendi hikayesi ile benzerlik taşıyan bir film. Rasulof, "İran hükümetine karşı işlediği suçlardan ötürü" Cafer Panahi ile birlikte hapse mahkum edildi. Hoşça Kal, Tahran'da yaşayan ve ülkeden ayrılmak için vize aramakta olan genç bir avukatın hikayesini anlatıyor. Kadının avukatlık izni, hükümet karşıtı söylemleri nedeni ile iptal edilmiştir. Kocası ise siyaset muhabirliği işi sebebiyle çöle gönderilmiştir. Yapayalnız ve umutsuz bir şekilde ortada kalan kadın, son çare olarak hamileliğini sonlandırmayı düşünmektedir. Bu şekilde ülkeden ayrılabilecektir.2011 Cannes'da Belirli Bir Bakış Bölümü'nde En İyi Yönetmen ödülünü Muhammed Rasulof'a getiren Hoşça Kal, 31. İstanbul Film Festivali Sinemada İnsan Hakları Yarışmasında.
  Üyeler
  3,0
 • Rüzgar Bizi Götürecek

  Rüzgar Bizi Götürecek

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 55dk / Dramatik komedi, Dram
  Yönetmen Abbas Kiarostami
  Oyuncular: Noghre Asadi, Roushan Karam Elmi, Bahman Ghobadi
  Bir yönetmen olan Behzad, film çekimleri için İran’da bir kırsala gelir. Bölgenin yaşlılarından biri ölüm döşeğindedir. Onun yanında gece nöbetine kalacaktır. Bu vesile ile film, kendisinin yerel topluluğa uyum sağlamak için harcadığı çabayı ve bunun sonucunda da kendi davranışlarını nasıl değiştirdiğini anlatır. Bu sırada bölgede telefonu çekmediği için çalan telefonlara cevap veremez. Sonunda Behzad, bir tepeye doğru yol alır. Bu tepede de bir adam hazine aramaktadır. Behzad hazine için çukur kazan adamla iletişim kurmak istemesine karşın adam çukurdan çıkmaz. Seyirci tarafından merak edilen bu adam bir türlü kamera karşısına çıkmaz. Ödüllü olan bu film, İran sinemasının son derece etkileyici bir yapımıdır.
  Üyeler
  3,6
 • Nun va Goldoon

  Nun va Goldoon

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 18dk / Komedi, Dram
  Yönetmen Mohsen Makhmalbaf
  Oyuncular: Mirhadi Tayebi, Mohsen Makhmalbaf, Ali Bakhsi
  İran sinemasının büyük ismi Mohsen Makhmalbaf, ?Nun va Goldoon? adlı filminde yıllar önce ünlü yönetmenden kendisini bir filminde oynatacağına dair söz alan bir polis memurunun hikayesini anlatıyor. Yönetmenin evine kadar gelen ve ona verdiği sözü hatırlatan polisin davranışı karşısında duygulanan Makhmalbaf filmi çekmeye karar verir. Filmin konusu da aslında filmin çekilme sebebinin kendisi yani onu bu sözü vermeye iten olaylar dizisi olacaktır.
  Üyeler
  3,1
 • Yakın Plan

  Yakın Plan

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 34dk / Dram
  Yönetmen Abbas Kiarostami
  Oyuncular: Mohsen Makhmalbaf, Abolfazl Ahankhah, Mehrdad Ahankhah
  Bazen ortak ilgi alanları insanları umulmadık yerlerde ve biçimlerde kesiştirir. Hele ki bu bir sanatsa. Bir yönetmenin hayranlarından olan Ali, onun filmleştirdiği eserini bir yolculuk sırasında okurken, bunu fark edip aşırı derecede ilgi gösteren bir yolcu ile tanışır. Yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın hayranı olan bu kadın, aynı duyguları paylaştığını tahmin ettiği bu kişi ile sohbet etmek ister. Bu ilgiden hoşlanan Ali, kendini yönetmenin adı ile tanıtır. Hatta yeni film çalışmalarından söz eder. İran’ın en zengin ve tanınmış ailelerinden birine mensup olan kadının hayatına süzülerek kendi filmini yapmak için bir kapı arar. Elbette ki yalan, eninde sonunda ortaya çıkacaktır.
  Üyeler
  3,5
 • İnek

  İnek

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 45dk / Dram
  Yönetmen Dariush Mehrjui
  Oyuncular: Ezzatollah Entezami, Ali Nassirian, Mahin Shahabi
  Masht Hassan ıssız bir köydeki tek ineğe sahip olan bir adamdır. İneğine sanki çocuğuymuş gibi davranan Hassan, bir gün köyün dışına çıkar ve o gün de ineği ölür. Diğer köylüler Hassan’ın ineğine olan bağlılığını bildikleri için cesedi saklarlar. Hassan geri geldiğinde ise ona ineğinin kaçtığını söylerler. Bu haberle adeta dağılan Hassan, tüm vaktini eskiden ineğinin kaldığı ahırda geçirmeye başlar. Ve yavaş yavaş da kendisinin inek olduğuna inanmaya başlar...
  Üyeler
  3,3
 • Ayna

  Ayna

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 34dk / Dram
  Yönetmen Jafar Panahi
  Oyuncular: Mina Mohammad Khani, Kazem Mojdehi, Naser Omouni
  Son yıllarda dünya sinemasında iki farklı ekol ön plana çıktı. Ortadoğu'da İran ekolü ve Uzakdoğu'da Kore sineması... İşte Ayna da, yanıbaşımızdaki sorunlu komşumuzdan iyi bir örnek olarak kendini gösteren filmlerden. Yönetmenlik koltuğunda Jafar Panahi oturmakta ve bu film, kolu alçılı ve başı örtülü olan İranlı küçük bir kız çocuğun dünyasını mercek altına alıyor. Küçük kız, okul çıkışı annesiyle buluşmak için beklemektedir. Ancak kızın annesi gelmez ve kız evine tek başına dönmeye çalışır. Evinin adresini hatırlamadığı için de eve dönüşü kolay olmayacaktır. Küçük kızın okuldan çıkışıyla başlayan film, bir yerden sonra aniden belgesel türüne geçer ve küçük kızı canlandıran Mina Mohammad Khani’nin hikayesine döner.
  Üyeler
  3,3
 • Erkeksiz Kadınlar

  Erkeksiz Kadınlar

  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 35dk / Tarihi, Dram
  Yönetmen Shirin Neshat, Shoja Azari
  Oyuncular: Pegah Ferydoni, Orsolya Tóth, Mehdi Moinzadeh
  Günümüzün en önemli kadın sanatçılarından İranlı Şirin Neşat’ın ilk uzun metrajlı filmi Erkeksiz Kadınlar, Ioncinema tarafından 2009 Toronto Film Festivali’nin 'görselliği en iyi filmi' olarak övülmüştü. Çalışmalarında sıklıkla İslam ve kadın konularını ele alan Neşat, İran’da 1953’te şahı yeniden iktidara getiren CIA destekli darbe sürerken farklı kesimlerden gelen dört kadının hayatlarını gözler önüne seriyor. Bağımsızlığı, teselliyi ve dostluğu bir meyve bahçesinde bulan dört kadın...
  Üyeler
  3,1
Back to Top