Hesabım
  Sahipsiz
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,5
  İyi
  Sahipsiz

  Eski Tarz Hikâyelere Modern, Twisti Bol Bir Dönüş…

  Yazar: Gizem Şimşek Kaya

  Avustralya yapımı Surrogate, Türkiye’de gösterime girdiği adıyla Sahipsiz filminin yönetmen koltuğunda ilk uzun metrajıyla David Willing oturuyor. Senaryosunu yönetmen Willing ile Beth King’in birlikte kaleme aldıkları filmin görüntü yönetmenliğini Ben Luck üstlenmiş. Müzikleri Mark Buys'ın imzası taşıyan filmin oyuncu kadrosunda ise Kestie Morassi, Jane Badler, Taysha Farrugia, Louise Siversen, Darcy Kent, Ellie Stewart, Matthew Crosby, Ellie Tevelis, Kate Cole, Jennifer Vuletic gibi isimler bulunuyor.

  Filmin konusunu, hemşirelik yapan bekar bir anne olan Natalie’nin gizemli bir şekilde hastalanması sonrası gelişen olaylar oluşturuyor. Natalie bir gece çalışmakta olduğu hastaneden çıkıp eve giderken hasta bir kadınla karşılaşır. Kadının kimyasal içerek kendini öldürme girişimi sonrası onu hayata döndürme çabaları başarısız olur. Ertesi gece kanama ile uyandığında hastaneye kaldırılır. Doktorlar hamile olduğunu ve bebeğin nerede olduğunu sorarlar. Uzun zamandır cinsel hayatı olmayan kadın bu duruma anlam veremez. Açıklanamaz olayların yanı sıra Aile Bakanlığı’ndan bir görevli de Natalie’nin peşini bırakmayacaktır.

  .

  Çekimleri oldukça başarılı olan filmin olay örgüsü de filmin sonuna dek izleyicinin merak ve gerilim duygusunun sönmeksizin artarak ilerlemesini sağlıyor. Çok fazla korku sahnesi içermemesine karşın, kullanılan korku sahneleri klişelerden uzak olarak tasarlanmış. Eski tarz bir hikâyeyi modern bir biçimde anlatırken, ses yükseltme gibi ucuz korku numaralarına başvurmaksızın izleyiciyi kendine kilitlemeyi başarıyor. Öykünün kuvvetli olmasını sağlayan en büyük etmen; birden fazla çatışma barındırarak inşa edilmiş bir senaryoya sahip olması. Dikkatli izleyiciler için fona bırakılan ipuçları, cevapsız kalmayan boşluksuz diyaloglar filmin akıcı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor.

  Anne Natalie’yi canlandıran Kestie Morassi başta olmak üzere tüm oyuncuların gerçekçi performansları inandırıcılığı da arttırıyor. Özellikle son dönemde çocuk oyuncuların performansları nedeniyle filmlerin sekteye uğramasına inat, Taysha Farrugia ile Ellie Stewart oldukça başarılı performanslar sergiliyorlar. Alışılmış medyum kalıbını, Türk halk inançlarında yer aldığı gibi kız çocuğu kullanarak yıkmaları da filmin seyir keyfini arttırıyor. Ava adlı kız çocuğun gerçekleştirdiği seans sahnesi oldukça gerçekçi ve ürkütücü olmakla birlikte film bittikten sonra da izleyiciyle kalacak etkileyici sahnelerden biri olmayı başarıyor.

  Sonuç olarak Surrogate; ana akım sinema dışından çıkmış, özgün senaryosu ve oyuncularının başarılı performanslarıyla başarılı bir film.

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top