Hesabım
  Hannah Montana: The Movie
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Hannah Montana: The Movie

  Hannah Montana:The Movie

  Yazar: Funda Sularöz

  Dünyanın en genç yıldızı Miley Cyrus'un son filmi Hannah Montana: The Movie vizyonda. Duymuşsunuzdur, Hannah Montana aslında Disneyland'ın bir televizyon dizisi. Hatta Emmy adayı olan bu dizi iki yıl içinde dünya çapında müthiş bir başarıya ulaştı. Rekorlar kıran bu dizinin önce Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour filmi, ardından da bu hafta vizyona giren filmi çekildi. Hannah Montana karakterine çılgın derecede bağlı genç kızlar var. Bu karakterin oyunları var, fan grupları var. Hatta 6-8 yaşındaki kız çocukları dahi Hannah Montana'nın hayranı.

  Miley Stewart sıradan bir kızdır. Fakat onun hayatının öyle bir tarafı vardır ki herkes onun için deliriyordur. Miley Stewart, Hannah Montana ismiyle tanınan dünyaca ünlü bir stardır. Miley, bir taraftan sıradan bir hayat sürerken, diğer taraftan parıltılı hayatı arasındaki dengeyi kurmaya çalışıyordur.

  O iki dünyanın da en iyisi. Ama şimdi bunlardan birisini seçmek zorunda. Ben baştan söyleyeyim, bu cümleyle verilen vaad filmde yok. Hikayenin heyecanını kaçırmamak için burada anlatmayacağım ama senaryo o kadar saçma bir şekilde sonuca bağlanmış ki, akıl alır gibi değil.

  Filmin yönetmenliğini karaktere başka bir boyut getirmesi açısından diziyi takip etmeyen Peter Chelsom'a vermişler. Tamam, absürd filmlerin büyük fanıyım. Hikayenin içinde oturmadığını düşündüğüm noktaların gerçekliği zorlaması da absürd bir film olsaydı sorun olmazdı. Ama bu filmin bütünlüğünde uygun değil. Tom ve Jerry'i seyrederken eğlendiğim bir sahne, (haliyle) bu filmde iğreti duruyor. Fakat yine de belirtmeliyim ki filmde merdivenlerden düşünce bir şekilde başına kabak geçen çocuğun ortalıkta yuvarlanmasına kahkahalarla gülen de oldu.

  Ne bekliyordun Funda demeyin! High School Musical da bu tarz bir film. Evet, basket sahasında herkesin şarkı söylemeye başlaması da mantıklı değildir ama o film kendini müzikal diye tanımlıyor. Ve tabii MTV'den fırlama klip sahnelerinin muhteşemliğini bu yazıda da tekrar hatırlatırım. Hannah Montana'da ise anlamsız kalan bir çok sahne mevcut.

  Senaryonun tüm başarısızlığına rağmen Hannah Montana rolündeki Miley Cyrus'un sıcacık oyunculuğunu da es geçmemek gerekir. Ben de bu diziyi hiç seyretmemiş biriyim ve bir dış göz olarak filmi değerlendirdiğimde bu kız doğal oyunculuğu ve enerjisiyle filmi katlanır kılıyor. Filmin eksik taraflarıyla hayranları zaten ilgilendirmiyordur. Ve hatırlarsanız Milley Cyrus'un daha geçtiğimiz yıl babasının kontrolünde (!) çektirdiği üstsüz pozlar tartışmalara yol açmıştı. Bu filmde cinsellik tabii ki hedef kitlesi gereği masum bir öpücükle sınırlandırılmış. Yani çocukların kahramanı Hannah Montana, üstüne dönen tartışmaların ötesinde tüm masumluğuyla bu filmde de aklanmış bir halde karşımıza çıkıyor.

  Filmde değinilmesi gereken bir diğer özellik ise kareografilerinin eğlenceli olması ve estetik gücü. Filmin koreografilerilerini "Hairspray", "Step Up" ve "Step Up 2: The Streets"ten tanıdığımız Jamal Sims hazırladı ve bu filmde de gayet başarılı.

  Sonuç olarak, anneler, ablalar; kızlarınızla ya da küçüklerinizle bu filmin yolunu tutacağınız şüphesiz. Ama siz de yanınızdaki küçük kız bu filmden zevk alırken onu seyrederek başka bir keyfi tadabilirsiniz, belki.

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top