Hesabım
  Vikingler Efsanesi Thor
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,0
  Yetersiz
  Vikingler Efsanesi Thor

  Çocuklara dahi çekici gelmeyen bir film...

  Yazar: Funda Sularöz
  Son zamanlarda animasyonlar, Hollywood'un tekelinden çıkar oldu. Pixar ve Dreamworks harikalar yaratmaya devam ederken, başka ülkelerin sinemalarından da örnekler görür olduk. Tabii bu noktada bir Hayao Miyazaki aşığı olarak Studio Ghibli'nin işlerini başka bir yere koymak gerekiyor.

  Yine İskandinav ülkelerinden Norveç'in ilk animasyon filmi Özgür Jimmy'i (2006) izleme şansı bulduğumda, Kuzey için oldukça sevindirici bir gelişme olarak görmüştüm.  Hedef kitlesi yetişkinler olan bu film, tekniğiyle, yaratılan dünya ve senaryosuyla yüksek bütçeli Hollywood filmlerine kafa tutan cinsten. Fakat İzlanda'nın ilk uzun metraj animasyon filmi Vikingler Efsanesi Thor (Legends of Valhalla - Thor) için aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

  Daha geçen sene İskandinav mitinin en büyük tanrısı Thor'un Hollywood yapımı filmini izlemiştik. Şimdi ise mitin sahiplerinin prodüksiyonuyla çocuklara yönelik bir animasyon olarak karşımıza çıktı.

  Bir İskandinav köyünde demircilik yapan genç Thor'un başka planları vardır. Tanrıların Kralı Odin'in oğlu olan Thor bir savaşçı olmak istemektedir. Babası Odin'se, dünyanın üzerinde bulunan Valhalla'daki krallığında insanların adaklarını yiyip içip gününü gün etmekte ve başka hiçbir şeyi umursamamaktadır. Ta ki Yeraltı Kraliçesi Hel hem öteki dünyayı hem de dünyayı ele geçirecek bir plan yapana kadar. Devlerin kralı Thrym ile güçlerini birleştiren Hel, önce dünyaya, ardından Valhalla'ya saldıracaktır. Ölünce Valhalla'ya giden askerler ise güçsüzdür.
  Babasına adak adayan Thor'un duvaları, biraz kader biraz da şans eseri karşılık bulur ve dünyanın en güçlü silahı Ezici Çekiç eline geçer.  Hel'in savaşı başlatmasıyla, olması gerekenden fazla güven sahibi Thor, en iyi arkadaşı Edda'yı kaçıran devlerin peşine düşer.

  Bugüne kadar kısa metrajlı animasyonlar ortaya çıkaran CAOZ'un ilk uzun metrajlı filmi, animasyon tekniği olarak ortalama bir çizgide ilerlerken, birçok açıdan vasat. Thor efsanesinden bazı öğeleri korumakla birlikte film, hedefin çocukların hoşuna gitmesi olan komik karakterlerle süslenmiş. Hatta Ezici Çekiç bile konuşan bir hayvan figürüyle insanlaştırılmış. Fakat espriler  çocuklara dahi pek çekici gelmeyecek türden. Nitekim farklı yaş gruplarından çocuklarla izlememe rağmen kahkahalarına şahit olamadım, hatta nispeten yaşı büyük çocuklardan gelen sıkılma inlemeleri, kulak ardı edilemeyecek kadar yüksekti. Bununla birlikte filmde oluşturulan karakterlerin sayısı oldukça azdı. Tanrılar'dan sadece Odin ve bereket, sağlık, aşk, güzellik, sihir, kehanet, savaş, çarpışma ve ölüm tanrıçası Freyja yer alırken, örneğin devler ülkesinde yirmi kişi yaşamıyor olsa gerek.

  Sonuç olarak, Valhalla ile dünya arasında köprü kurulması gibi kimi sahneleri oldukça çekici olsa da, genel olarak sıkıcı olan, teknik anlamda güçlü olmayan bu film, bu kadar emeğe yazık dedirtiyor.

  Twitter: fundasuo
  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top