Hesabım
  Striptiz Kulübü
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Striptiz Kulübü

  Kadınlar için Showgirls!

  Yazar: Hande Kara
  Striptiz Kulübü (Magic Mike), fragmanlarında görüp izlemeyi beklediğiniz film değil. Erkek striptizcileri anlatan bir komedi hiç değil. Sonuçta bir Steven Soderbergh filmi ve beklenenden daha gerçekçi bir atmosfer yaratması sebebiyle de guilty pleasure'ınız (suçlu zevk) olmaya aday. Ama bunun ötesine geçebileceğini söylemek zor.

  Mike 30 yaşında hayalindeki işi kurabilmek için para biriktiren, bu yüzden de gündüzleri inşaat işlerinde, geceleri ise bir striptiz kulübünde dans eden yakışıklı bir adam. Bir gün inşaat işinde 19 yaşındaki Adam ile tanışıyor. Adam iş bulursa günde 10 dolara inşaat işlerinde çalışan ve ablasıyla yaşayan genç bir delikanlı. Bu iki adamın yolları Dallas'ın işlettiği Xouisite adlı, sadece erkeklerin, birbirinden seksi danslar sergiledikleri ve kadınların çığlık çığlığa onları izlediği bir revü kulübünde kesişiyor. Adam bu büyülü dünyaya balıklama dalışını ise, dans grubunun en yaşlı üyesi Tarzan'ın o gece sahneye çıkamayacak olması ile bozulan akışı kurtarmak adına yapıyor ve dalış o dalış. Gruba gelen taze kan herkesi memnun ediyor ve başta Mike olmak üzere, işi büyütmeyi ve Tampa'dan Miami'ye atlamayı düşünen Dallas ve diğerleri, Kid (çocuk) diye seslendikleri Adam'a işin inceliklerini öğretmeye başlıyorlar. Adam kısa sürede çıktığı sahnenin hakkını verecek bir dansçı haline gelirken, ablası Brooke, Adam'ın yaptığı işi onaylamasa da hayalini yaşayan, iyi para kazanan ve her gece bir başka kızın yatağında yatan kardeşini durduramayacağını biliyor ve Adam'ı Mike'a emanet ediyor.

  Kurda kuzu emanet etmekten farkı olmayan bu girişin ardından Mike ve Adam adeta kanka oluyor ve alemlerin dibine vuruyorlar. Brooke bu dünyanın çok dışından biri ve belki de kardeşinin çalıştığı yerin varlığından bile o ana kadar haberdar olmamış. Mike ile tanıştıkları andan itibaren aralarında bir şey olmasını bekliyoruz doğal olarak, ancak film bize sadece Brooke'un Mike'ın alması gereken önemli karar anında bir rol oynadığını gösteriyor ama bunu nasıl yaptığına dair mantıklı cevaplar alamıyoruz. Zira Mike ile Brooke arasında olmayan bir çekimi de görmemiz de imkansız zaten. Velhasıl Adam, hayallerini yaşarken bu dejenere dünyanın suyunu çıkarıyor, Mike ise Brooke'a verdiği sözü tutamamanın ezikliğini yaşıyor ve sonunda elini başına koyup düşünüp taşınıp hayatının gidişatı hakkında bir karar vermesi gerekiyor.

  Magic Mike, Çapraz Ateş (Haywire)'in ardından Soderberg ve Tatum'un ikinci buluşması, hatta Soderberg'in bir sonraki filminin başrolü de Tatum'un. Yönetmenle aralarında bir uyum olduğu aşikar. Kaldı ki film zaten Channing Tatum'un hayatından yola çıkılarak yazılmış. Tatum bir oyuncu olmadan önce, tıpkı filmdeki gibi bir striptiz dansçısıymış. Oyuncunun neredeyse kendini oynadığı filmde (neredeyse diyorum çünkü aslında Tatum'un yaşadıkları Adam karakteri ile resmediliyor) dans sahneleri dışında çok da parlak bir performans sergilediğini söyleyemek zor. Performansın yanı sıra, Mike'ın o sözde tutkuyla yapmak istediği iş olan el yapımı mobilyalar için de yanıp tutuştuğunu gösterebileceği pek şansı olmuyor. Filmin parlak bir performansı varsa, o da (benim için şaşırtıcı ama gerçek) kulübün sahibi Dallas rolüyle Matthew McConaughey'den geliyor. McConaughey Magic Mike'daki rolüyle, şimdiye kadar canlandırdığı karakterlerin arasına hatırlanacak bir isim daha eklemeyi başarıyor. Bunun dışında, birçok dizi severin belki de filmi çekici bulma sebebi olabilecek Joe Manganiello (True Blood) ve Matt Bomer'ın (White Collar) filmde neredeyse figüran gibi yer almaları hayal kırıklığı yaratmıyor değil. Adam'ı oynayan Alex Pettyfer o kadar sempatik ki, ne yapsa gözünüze batmıyor. Kadın başrol olan Cody Horn'a ise hiç değinmek istemiyorum. Filmin başından sonuna, aynı kasıntı surat ifadesiyle arz-ı endam eden Horn, bir Soderberg filminde ne işi olduğunu kendi de anlamamış gibiydi.

  Bu olumsuzlukların yanı sıra, dans koreografilerinin, şarkı ve kostüm seçimlerinin oldukça başarılı olduğunu söylemek gerek. Bu pek de bilinmeyen dünyanın kapılarını aralayan Magic Mike, Soderberg'in ayrıntılı gözlemleri ile zenginleşse de senaryoda sınıfta kalıyor ve gösterdiği bol kas ve baştan çıkarıcı dansları ile bir "guilty pleasure" olmaktan öteye gidemiyor.

  Son olarak, filmin ikincisinin çekileceği yönünde duyumlar olduğunu, hatta Channing Tatum'un bu kez yönetmen koltuğunda da oturmak istediğini de söyleyerek, seneye Miami sahillerine uzanabileceğini de ekleyelim. twitter: simulationone
  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top