Hesabım
  Dikkat Bebek Var
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Dikkat Bebek Var
  Yazar: Ali Ulvi Uyanık

  "Bir canlı yaratmak", insanoğlunun mucizelerinden biri (ya da tek mucizesi)! Karnında yaklaşık dokuz ay bir canlı büyüten ve ruhsal, fiziksel, kimyasal değişimler geçiren kadınlar için gebelik süreci zor; hem de çok zor. Karısının tüm bu değişimlerinden direkt etkilenen ve aileye katılacak yeni canlıya, canından can veren diğer kişi olan erkeklerin de bu dönemde sıkıntılar çektiği aşikâr... Bir de akrabalar, arkadaşlar ve diğer akıl verenlerin çoğaldığı düşünülürse, anne - babalığa giden yolun nasıl engebeli olduğu kestirilebilir. Bu yolu aşmış olanlar zaten deneyim kazandılar. Ancak yeniler için, Heidi Murkoff bir kitap yazdı: "Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler" ? Bu kitaptan uyarlanan Dikkat Bebek Var (What To Expect When You're Expecting)", iş arkadaşları, yakınlar, destek grubundaki babalar / çocuklar gibi yardımcı karakterlerle desteklenen 5 çiftin 'bebek sahibi olma' fikri altında şekillenen günlük maceralarına mizah penceresinden bakıyor.

  Bu 5 çifte gelince: İkisi de medya ünlüsü ve bir dans yarışması programında birlikte olup şimdi bebek bekleyen Jules Cameron Diaz) ile Evan (Matthew Morrison). Başlıca sorun: Her ikisinin de doğacak bebekle ilgili kararlarda baskın karakterlerini öne çıkarmaları...

  Çocuk yapmanın önemini savunan yazar Wendy (Elizabeth Banks) ile eski bir otomobil yarışçısı olan babası Ramsey'le rekabet edemeyen kocası Gary (Ben Falcone). Ünlü sporcu Ramsey (Dennis Quaid), oğlu ve gelini müjdeyi vermeye geldiğinde enfes güzellikteki genç karısı Skyler'ın da (Brooklyn Decker) hamile olduğunu söyleyip günlerini zehir eder. Problem: Zaten zar zor hamile kalan Wendy için, sandığının aksine, berbat hissettiği kâbus dolu günler başlar. İkiz bekleyen Skyler ise tam tersi gayet neşeli, her gözeneğinden sağlık fışkıran bir hamilelik geçirmektedir...

  Fotoğrafçı Holly (Jennifer Lopez) ile müzik danışmanı Alex'in (Rodrigo Santoro) çocukları olamadığından, evlat edinme kararlarını, maddi sıkıntılarını tam aşamadan alırlar. Mesele, Alex'in hazır hissetmemesi, tıbbi olarak problemli olan Holly'nin de suçlu hissetmesidir.

  Açık hava sineması parkında 'hızlı yiyecek' hazırlayıp satan iki rakip, eski lise arkadaşları Rosie (Anna Kendrick) ile Marco (Chace Crawford) bir gece birlikte olurlar. Bu birliktelikten gebe kalan Rosie bebeği düşürür; duygusal olarak uzaklaşırlar, daha doğrusu birbirlerinden uzaklaştıklarını sanırlar...

  Bu çiftlere en az bir düzine komik karakteri de ekleyin; yoğun bir trafik tabii. "Dikkat Bebek Var", kadınların gebelik süreçlerinde daimi değişen vücutlarının makyajlarından, her çiftin iş ve ev yaşamlarının en ince detaylarıyla yaratılmasına uzanan bayağı karışık bir işmiş! Ve belli bir refaha erişmiş çiftlere göre yazılmış metni sorunsuzca çözecek bir yönetmen gerekiyormuş: Kirk Jones.

  1964 doğumlu Jones'u, piyangoda büyük ikramiyeyi kazanan yaşlı – yalnız adamın öldüğünü öğrenen köy halkının paraya konmak için yaptığı planları anlattığı Ned Devine'i Diriltmek (Waking Ned) (1998) adlı komediden, fantastik aile güldürüsü "Sihirli Dadı (Nanny McPhee)"dan (Nanny McPhee) ve yine zarif bir yeniden çevirim olan Herkesin Keyfi Yerinde (Everybody's Fine) filmlerinden tanıyoruz. İngiliz Jones, kendine özgü mizahi dokunuşlarla her anne-babanın ya da adayının duygudaşlık kurabileceği anlara imza atabilmeyi başarmış.

  Jones, özellikle final sahnelerinde küçücük bir insan yavrusunun yazgısının bundan böyle kendi ellerinde olduğunu duyumsayan yeni ebeveynlerin yüreklerine dokunuyor. Örneğin, Etiyopya'ya gidip evlatlığını kucağına alan Holly'nin hissettiklerini, sevgiyi, merhameti, hüznü, seyredene de aynen geçiriyor.

  Belki, tarlada doğurup ertesi gün sırtında bebeği çapa yapmaya devam eden Anadolu kadınına ışık yılı uzaklığında bir film... Ya da açlıktan ölmek üzere olan çocuğunu akbabalar parçalayan Afrikalı anneye... Fakat evlatlara karşı şefkat, hep aynı şefkat işte!

  ali.ulvi.uyanik@gmail.com

  twitter: ali ulvi uyanik

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top