Hesabım
  Amman Hocam 1
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Amman Hocam 1

  Absürd ve çılgın!

  Burçin Aygün
  Komedi yapmak, güldürmek zor iştir. Hem her telden çalabilmek, hem de ince dokunuşlar ile “gıdıklayabilmek” gerektirir. Bu konuda özellikle de Hollywood sineması olmak üzere, gerçek anlamda başarılı film sayısı pek fazla değil. Adını sinema tarihine, komedi filmlerinin o özel dünyasına yazdırmış nice proje olsa da, geride ağırlıklı olarak sulu ve yavan yapımlar kalıveriyor. Bu hafta vizyon şansı bulan 2013 tarihli Amman Hocam 1 adlı film ise bu iki ucun tam ortasında duran, keyifli bir seyirlik olarak bizlerin beğenisine sunuluyor.

  Dünyanın neresinde olursanız olun, eğitim konusunda ciddi problemler olduğunu inkar edemezsiniz. İster dünyanın en güçlü ülkesi olun, isterseniz en iyi eğitim kadrolarına sahip olun, hiç bir şey öğrencilerin tam olarak başarılı olmasını sağlayamaz. Zira işin özü bir parça da olsun öğrencilerin kendisinde yatar. Amman Hocam 1 filmi de, bu durumun bilincinde olan, gerçekleri parodi tadında, köklerine de sadık kalmaya çalışarak paylaşıyor.

  Les Profs adlı bir çizgi bant serisinden sinemaya uyarlanan aynı adlı film, Fransa’nın en kötü okulunda geçiyor. Koca ülkenin içerisindeki en başarısız, amaçsız ve de ümitsiz okul olan Jules Ferry Lisesi, sadece yüzde 12’lik bir başarı oranına sahip ve eğitim müfettişleri arasında bu durum acı verici olarak “tanımlanıyor.” Herkes bir çözüm ararken müfettiş danışmanından ilginç bir tavsiye geliyor: ülkenin en rezil okuluna, Fransa’nın en kötü öğretmenlerini yollayalım, çivi çiviyi söksün!

  Asteriks ve Oburiks: Görevimiz Kleopatra ve İntihar Dükkanı gibi filmlerin tanınmış Fransız oyuncusu Pierre-François Martin-Laval’in yönetmenlik koltuğuna oturduğu Amman Hocam 1, gücünü bir parça da olsun absürd komediden alıyor, karşımıza daha çok karikatürize tiplemeler çıkartıyor. Sınıfta hamak kurup dinlenen, iç gıcıklayıcı, seksi kıyafetlerle ders veren, elektrikli testere ile kendini ifade edebilen öğretmenler, bu absürd akışın içine kusursuz şekilde oturuyorlar.

  Filmin parlayan yanı ise genellikle öğretmenleri canlandıran oyuncular oluyor. Hele ki tüm ekibin önüne çıkmayı başaran, şaşırtıcı performansı ile sürekli olarak yüzleri tebessüm ettiren Christian Clavier’in karşısında şapka çıkartmamak olmaz. Isabelle Nanty ise İngilizce öğretmeni olarak, senaryonun da dayatmasıyla, abartılı ancak ilgiyi üzerinde tutmayı başaran bir performans sunuyor. Bu arada küçük bir de not; filmin tarih öğretmeni rolünde, yönetmenimiz Pierre-François Martin-Laval’in ta kendisi var!

  Amman Hocam 1 filmi, özellikle de gençleri hedef alan, komik, sürükleyici ve bir hayli de neşeli bir film. Orta yaş izleyici kitlesinin de kendinden bir şeyler bulması olası olan yapım, haftanın eğlencelik örneklerinden bir tanesi olarak bizleri bekliyor.

  Not: Devam filmi Amman Hocam 2 ise hemen takiben, 26 Şubat 2016’da vizyonda olacak. burcinaygun@gmail.com
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top