Hesabım
  Uçaklar: Söndür ve Kurtar
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Uçaklar: Söndür ve Kurtar

  Uçak olup itfaiyecilik yapası gelir insanın...

  Yazar: Funda Sularöz

  Uçaklar serisinin ikincisi bu hafta vizyona girdi. İlk filmini de çok sevmiştik ama ikinci filmin aksiyon tonunun artırılmış hali, daha ilgi çekiciydi.

  Dusty’nin ilk filmde dünya şampiyonu olduğunu izledikten sonra, bu sefer onun ormanları ve hayatları kurtaran bir itfaiyeci olma yolundaki hikayesine tanık oluyoruz. İlk filmde, bir tarım uçağı olarak türlü zorlukları aşıp dünya çapındaki yarışlara katılmış ve başarıya ulaşmıştı. Şimdi ise şanzımanı bozuk olan Dusty, ihtiyacı olan aletler tüm dünyada aranırken; yaşlı itfaiyeci  Mayday’e yardımcı olmak için itfaiyecilik sertifikası almaya karar verir. Çünkü yaşadıkları yerde bir yangın çıkmış ve Mayday artık eskisi gibi yeterli olmadığı için ortalık karışmış, itfaiyecilik için başka birini bulana kadar da geçici olarak pisti kapamışlardır. Dusty de başta kolay gibi gözüken itfaiyeciliği öğrenmek için türlü maceralara atılır.

  Dusty bunu bağırmaktan hoşlanmasa da yarışçı olmasıyla gurur duyan bir uçak. Ki tarım uçağı olarak başardıklarını göz önünde tutarsak haklı da... Hem fiziksel yapısı yarışa izin vermediği için, hem de zorunda kaldığı için itfaiyeciliğe soyunuyor ve bunu yapmak onun için kolay hedef. Nitekim eğitimine başladığında, bu işin ne kadar zorlu olduğunu keşfediyor. Bununla birlikte ekip olarak hareket etmenin önemini, hayatın sadece başarılar kazanmaktan daha fazlası olduğunu, en önemlisi de hayat kurtarmak gibi önemli bir görevin şöhretten çok daha önemli olduğunu keşfediyor.

  Hedef kitlesi çocuklar olan filmde bu mesajlar değer kazanırken, filmin aksiyon unsuru biz büyükler için de film boyunca hop oturup hop kalkmamıza sebep oluyor. Üç boyutlu film, bir Disney yapımı olarak oldukça güçlü bir animasyon olarak karşımıza çıkıyor. Hele söz konusu uçaklar ve gökte özgürce süzülmekse, hikaye üç boyuta tam oturuyor. Nitekim çoğunluğun çocuk olduğu salonda minik izleyiciler de hikayenin macerasına kendini kaptırdı. Hatta ara olduğu zaman hayıflanacak kadar...

  Filmde karakterler de güçlü bir şekilde vücut bulmuşken filmin tek zayıf yanı mizahıydı. Diyalogların İngilizce'den Türkçe’ye çevrildiğinin fazlasıyla hissedildiğini de işin içine katarsak, bunun da etkisi olduğunu düşünebiliriz.

  Sonuç olarak, animasyonun güzel örneklerinden olarak kabul edeceğimiz Uçaklar: Söndür ve Kurtar izlenilesi bir film. Hatta hikayesi ve maceracı tarafından o kadar etkilendim ki, uçak olup itfaiyecilik yapasım geldi.

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top