Hesabım
  Aşkopat
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  1,0
  Çok Kötü
  Aşkopat

  Olmaya niyeti de olmayan, hiç olmamış bir film!

  Yazar: Burçin Aygün

  Bazı filmler vardır, merakla izlenir, sıcaktır, gerçekçidir, hiç olmadıysa çabaladığı belli olan ve bir şekilde seyircinin takdiri için ufak ufak adımlar atan. İşte,Aşkopat böyle bir film değil, hem de hiç değil! Önyargı ile yaklaşmak her ne kadar acı bir hata olarak görülse de, sadece kadrosuna bakarak yargıda bulunacağınız, bundan ötürü de sonuna kadar haklı çıkacağınız bir proje Aşkopat. Gerekliliği tartışılır, varlığı üzüntü verir, seyri sebebiyle izleyeni pişmanlıklara sürükleyen bir hikaye Aşkopat!

  Samimi mi? Değil. Sürükleyici mi? O da değil. Peki ya sinemaseverler için ufacık da olsa heyecan uyandıracak bir yöne sahip mi? Kesinlikle hayır!

  Belki sert bir giriş oldu lakin Haydar Işık'ın yönetmenliğini yaptığı ve evlere şenlik oyuncu kadrosuyla salona girmeden önce tedirgin eden Aşkopat filmi, iddia ettiği gibi ne komedi, ne de bir dram serüveni. Her ikisini birden olmaya çalışan, sakil espirileri ile rahatsızlık uyandıran ve sözde dramatik kurgusu ile sizi yakalamaya çalışan yapım, kaba bir tabirle baştan sona kadar "olmamış" bir örnek.

  Türk sinemasının son yıllarda evrildiği, daha doğrusu geriye doğru ilerlediği(!) süreci düşünecek olursak, bu ve benzeri filmlerin varlığı karşısında pek şaşırmamamız gerekiyor. Yine de içinizde küçük bir ümit kırıntısı ile izliyorsunuz Aşkopat ve benzerlerini.

  Acı verici, sıkıntılara gark eden, amaçsız ve baştan sona kadar karmaşa ile dolu bir hikaye. Geçmişlerine dair verilen kırıntılar ile kabullenmeye çalıştığınız romantik-komik-sert kahramanlar, hikayesine üzülmemiz gereken bir genç kız ve filmde ne aradığını anlamadığınız "teyze". Yavanlıktan mide kaldıran küfür ve benzeri içerikten söz etmek dahi istemiyorum.

  Müzik piyasasının "bilinen" ismi Doğuş, gerçek adı ile Orhan Baltacı, bir dönemin küçükler için TV sunuculuğu yapan ve daha sonra dizi serüveniyle kendini izleten, hemen ardından atıldığı müzik piyasası macerası ile büyük bir yenilgi yaşayan Yıldız Asyalı, projede neden yer aldığına bir türlü anlam veremediğiniz radyo sunucusu, sektörün tanınan isimlerinden Afrikalı Ali (ve teyze). Oyuncuların da senaryo ile neler yaptığını bilmediği açık saçık belli olan akışıyla da koltuğunuzda rahatsız etmenizi sağlayan bir karmaşa!

  Olabildiğince klişe bir hikayeyle sizi yakalamaya çalışan ancak bu konuda da başarılı olamayan Aşkopat, şayet sinemaya dair bir tecrübe istiyorsanız uzak durmanız gereken bir film.

  Bıyık bırakarak oyunculuk dersi veren isimlerden kurulu bir kadro ile ne derece eğlenirsiniz, siz tahmin edin.

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top