Hesabım
  Recep İvedik 6
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  1,0
  Çok Kötü
  Recep İvedik 6

  "serinin sonunu getirebilecek kadar kötü"

  Yazar: Murat Tolga Şen

  Recep İvedik filmleri hakkında konuşurken dikkatli olmakta fayda var. Ölçülebilir sinema tarihimizde, 5 filmle 25 milyon seyirci toplayan başka bir seri daha yok. Serinin 5. filmi ise tüm zamanların gişe şampiyonu. Hal böyle olunca da Recep İvedik karakteri basit bir komedi figürü olmanın ötesine geçerek, sinema yazarları tarafından anlaşılmak zorunda olan birine dönüştü. 

  2008 yılında gösterime giren ilk filmin ardından, Recep İvedik'in aslında iyi kurgulanmış bir sosyal intikamcı olduğunu yazmıştım. Bu filmler orta üst sınıf için değil, onların yemek yediği restorandaki bulaşıkçı için yapılıyor ve beyaz Türklerden öç alma duygusu ihtiva ediyordu. Recep, otel müdürüne, rehbere, yoga hocasına, kütüphaneciye, iyi eğitimi almış şirket sahibi akrabasına ve hatta üniversitede bir profesöre had bildiriyor, bu çocuksu kabalığıyla seviliyor, el üstünde tutuluyordu. Recep'i bu kadar değerli ve popüler yapan şey, komedisi değil de ait olduğu sınıfa ait bilinçsiz isyanıydı sanki. Recep adeta yerli bir Hulk gibi üst sınıfa ve onun sahip olduğu her şeye saldırarak parçaladı. Tam da o sıralarda bağımsız sinemacılarımız sonu gelmez varoluş sancıları çeken karakterlerini camdan dışarı bakarken sigara içtirmeyi marifet sandıklarından bu sınıf çatışması fikri kaba bir durum komedisini bile olduğundan daha kıymetli hale getirdi.

  Recep İvedik 6'da, sınıf çatışması fikrinden tamamen vazgeçilmiş. Joker, Parasite, Ready or Not... Batının gişe sineması tam da bu yola girmişken Recep yoldan çıkıyor. Belki de bu yüzden (onlarca sebep varken) Recep'in kendisini ırkçı bir üst kültür temsilcisine dönüştüren bu filmi hiç sevmedim. Recep İvedik'in Amerika kıtasına gidip Azteklerin sonunu getiren kolonici Cortes edasıyla dolandığı, kendisini siyahi kabilenin tanrısı ilan ettiği bu macera, serinin geri kalanındaki ezilmiş, itilmiş olanın öç alması fikriyle çatışıyor. Recep bu kez patakladığı karakterlerin yerine geçiyor ve film boyunca sürekli o konuştuğu için iyi bir köteği hakediyor. Gerçekten de filmin ses kuşağı baştan aşağı Recep İvedik bağırışlarından ibaret. Bu haliyle de en baş ağrıtıcı film unvanını Transformers'lardan alıyor! Geriye ne kaldı;  surata tükürme ya da nah çekme seviyesindeki espriler. Aman ne komik! Bu filmi sonuna kadar izlemek büyük bir başarı! 

  Peki, Gökbakar kardeşlerin aklına bu "aşırı orijinal" fikir nereden geldi acaba? Çünkü Türkler daha önce de Afrika'ya gitti (ya da gidiyormuş gibi yaptı). Sadri Alışık'ın başrolünde oynadığı Turist Ömer Yamyamlar Arasında (1970) ya da Türkler Çıldırmış Olmalı (2009) filmleri mesela... Şunu da yazmak durumundayım, bu iki film de son Recep filminden daha eğlenceli. 

  Osman Pazarlama ya da Kayhan tutmadı ama yine de Şahan'ın başka karakterler denemesi gerekiyor. Yanına iyi oyuncular alması da şart, çünkü 110 dakika boyunca Recep İvedik izlemek ızdırap verici. Bana kalırsa en iyi reçete önceki filmlerinden biri olan, Ezgi Mola ve Gökçen Gökçebağ'a alan açtığı, bu sayede de çok iyi bir romantik komedi olarak hatırladığım Celal ile Ceren'den geliyor. 

  "Recep İvedik filmlerini milyonlar izliyor, sen çok mu biliyorsun" da diyebilirsiniz ancak bu da filmin iyiliği kötülüğünden çok gösterime girme strajesiyle açıklanmalı. Meseleyi daha iyi bilmek için tarihten bir örnek vereceğim. 1959 yılında Joseph E. Levine’in Embassy Pictures adlı şirketi, başrolünde Amerikalı bir vücut geliştirici olan Steve Reeves’in oynadığı İtalyan filmi Hercules’ün tüm dünya dağıtım haklarını aldı. Maliyeti $125,000 olan bu filmin tanıtım ve reklamı için Levine $1.5 milyon dolar harcadı. Levine elindeki tüm gücü kullanarak filmin açılışını 600 salonda birden yaptı. Film inanılmaz bir başarı elde etti. 

  Recep İvedik filmleri de gişeye bu şekilde saldırıyor. İzleyeceğiniz bu film ülkemiz genelinde  418 sinema ve 1500 salonda gösterilecek. Her şey filmin ilk üç gün hasılatı için ki bu seriye genel bir ilgi olduğundan gideni çok olacaktır ancak sonrası Recep İvedik için pek hayırlı olmayabilir. Geçtiğimiz yıla göre daha fazla film gösterilmesine rağmen, Recep'in Afrika macerasının yerli filmlerin gişesindeki 8 milyonluk açığı kapatacak bir film olduğunu düşünmüyorum.

  Recep İvedik filmleri zayıf prodüksiyonlar ve modası çoktan geçmiş kaba durum komedileri ancak seyirci saydığım nedenlerden ötürü bu karakteri sevdi, bağrına bastı. Recep'in Afrika macerası tüm bu etkiyi tersine çevirecek kadar kötü bir film. Sanki Gökbakar kardeşler bu kez, "nasıl olsa seyirci geliyor, en kötüsünü çekelim o zaman" der gibiler. Göreceğiz.

  Murat Tolga Şen 

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  • deli ettiniz
   sen de laf çakmaya çalışıyorsun ama, 'hala' diyeceğine hayla diyerek kendi dilini bile öğrenemediğini ispatlıyorsun.
  • beyyaaazperde
   Bu filmi öğrenci öğretmen ilişkisi gözünden yazarsak eğer, bu çocuk sınıfta kalırdı. Tesadüfen bugün izlediğim yabancı bir filim olan Ace Ventura, sahnesi tıpa tıp aynı. He iki filimde de yabancı köylerden evlenen bir gelin damat var. Her iki filimde de bu köylere gelen yabancılar ve belirli sınavlardan geçiyorlar. Her ikiside de yanan küller üzerinden yürümeye zorunda kalıyorlar. Köyleri kurtarabilmek ve evlenecek çifti rahat biçimde evlendirebilmek için her iki filimde de bir hayvan getiriyorlar. Brisinde piton diğerinde yarasa. Her iki filimde de ana karakterin yanında bir şişman adam oluyor ve gittikleri köyde onların dilinden anlayan biri oluyor ve o kişi siyahi biri. Her iki fiilimde de ana karakterler zehirli bir okla vuruluyorlar ve hemen bayılmıyorlar. Yani Şahan kusuruma bakmayın ama bu sizin ürettiğiniz son ürün bir çöp. Bir çöp yaratmak için bu kadar milyonlarca dolar ödenir mi diye sorarsan eh sende haklısın, ülkenin genel iq biliyorsun. Bu filimde ana karaktere sıtma iğnesini yapacakları zaman sanki anlamamış gibi 3 defa sorup en son göt dedikten sonra anlayıp ve bunu komik olduğunu düşünüyorsan, göt dediysen eğer filminde, Recep ivedik 8 de aq diyeceğin zaman gülecek bir kitle yaratmış oluyorsun kendine. Tebrikler.
  • beyyaaazperde
   Ace Ventura
  • beyyaaazperde
   senaryo kaynagi Ace Ventura
  • Eyup Sabri Tekin
   ilk 5 filme giden iq su düşüktür kesinlikle orama koma burama ko tarzı esprilere gülen var mı ya cidden. ama size böyle filmler layık
  • Eyup Sabri Tekin
   ilk 5 filme cidden güldüysen bence kendini de bi sorgula derim. insanları aşağılamak mı szin komedi alayışınız
  • HASAN KALAN
   Önceki güzel filmlerin beklentisiyle gittik. Izdırap uzun zamandır yaşamamıştık. Saçmalamakta bi yere kadar, bilim adamları gorille insan ayrımı yapamıyor, eli cebinde ucuz efeklerle savanada yürümeler. Ve standart kabile çekişmesi illaki ve illaki bir kabile reisi oğlu ile kavgalı diğer kabile kızı aşık olmalı. İlllaki ve illaki yarışma düzenlenmeli. Hadi senaryo yok, espiride mi olmaz. Hayatımda izlediğim en kötü 2.türk filmi. (1. Cem yılmaz alibaba ve cüceler)
  • onurcan
   Bende pişman oldum. Seriyi bozmuş. 5.filmin devamı niteliğinde olmuş
  • BURHAN
   AYNEEENNN
  • WOPS
   Kesinlikle çok kötü kimse gitmesin
  • Batuhan Yaşar
   Boşa zaman kaybı gitmeyin
  • wessam TRAVEL
   2 saatime yazık oldu öyle bir pişman olduğum ki Allah belanı versin senin yaptığın filime tükür ben
  • wessam TRAVEL
   Hayatım izlediğim en saçma bir film di
  • REBEL2017
   çok vasat bir film olmuş. seriye yakışmayan bir filmdi. 2 saatime yazık oldu
  • merve
   Aralarda 3-4 tane sahneye çok güldük sondaki halay sahnesi de komikti
  • fghfg
   Milleti kendi görüşünden farklı olduğu için yargıladığın sebebiyle IQ seviyenin ülke ortalamasını düşürdüğünü düşündürdün bana ama kendini hayla diğerlerinden yüksek görmen ilginç.
  • Pelin Yörük
   Kesinlikle katılıyorum berbattı🙁
  • Pelin Yörük
   İlk defa bu serinin 6. sını hiç begenmedim. Öncekilerde çatlayana kadar gülmüştüm. Çok güldüm diyenlerin IQ seviseni merak ettim. Şahanın en kötü filmi bence. Basit bir senaryo bayat espriler. Burda bir arkadaşın dediğine katılıyorum, resmen ilk 5 filmin ekmeğini yiyor şu an. Seri bitsin
  • tasa
   arkadaşlarla gittik. bu kadar gülebileceğimi tahmin etmiyordum. hemen her saniyesinde komedi bombardımanı var. bu filmden sonra komedi nedir öğrendik..yıllarca komedi diye bize saçma sapan şeyler izletmişler..helal sana şahan..şiddetle tavsiye ederim.
  • akınv
   gülmekten karnıma ağrılar girdi. komedi ötesi bir film bu. tekrar bilet bulursam izlemeye gideceğim. yanımda gülmekten adamın biri yer düştü fenalık geçirdi. yok böyle bir film.. sonunda komedi diye gidip güldüğümüz bir film bulabildik. teşekkürler şahan. recep ivedik 7 yi sabırsızlıkla bekliyoıruz.
  Back to Top