Hesabım
  Oda
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Oda

  Odaların gücü adına!

  Banu Bozdemir

  Oda / Room, gizemli eve taşınan ve başlarına gelmedik kalmayan çift / aile filmlerinden ayrılan, biraz mistik hatta fantastik öğeler barındıran ve insanoğlunun tatmin olma duygusunu sınayan bir film. Matt ve Kate biraz maddi problemleri olan ve insanlardan uzak, gizemli evde kalmayı seçen bir çift. Film boyunca da insanlardan uzak kalmayı başarıyorlar, çünkü onlara vaat edilmiş cenneti sunan bir odaları var. Ne dilersen dile benden odası Kate ve Matt için sorun üretmeye başlayana kadar mükemmel bir yer! Kate çocuk istediği halde düşük yapan bir kadın ve odadan bir çocuk istiyor, oda tüm cömertliğiyle Kate’in kucağına bir çocuk veriyor ve oda ürünü Shane de hikayeye dahil oluyor. Sonra evde daha önce yaşayan John Doe var ki, o da odanın sırrına erişen ve sonrasında aklını yitiren bir adam… Tabii bir de odanın kendisi ve evin her tarafını saran kablolar var. Yani odanın yönetimi birilerinin elinde!

  Film aslında sonuna kadar bir gizem yumağı olmayı ve zor hikayesiyle kafa karıştırmayı başarıyor. Odanın verdiklerinin sadece evin içinde var olması ve evin dışına çıkıldığı anda yok olması odanın aslında aktif kalmak için evde hakimiyet kuracağı birilerinin olmasını istediğini düşündürüyor. Yıllarca kapalı kalmış, hatta görünmesin diye iyice kapatılmış olması da, evde yaşayanların canını yaktığını ya da evden çıkamasınlar diye çeşitli engeller koyduğunu… Nitekim filmin ikinci yarısı hızlıca büyüyen oğul Shane’in akışa müdahale ettiğini görüyoruz. Anneye olan düşkünlüğü, babaya olan düşmanlığı ve kalıcı olabilmek için Matt’in bedeninde ortalıklarda dolanması…

  Odanın bir yöneticisi olduğu kesin ama bu kim sorusu film boyunca kafa kurcalıyor. Her tarafın kablolarla dolu olması bir bilgisayar oyunu hissi bile veriyor. Acaba Kate ve Matt bir oyunun içindeler mi ya da bir hayalin? Ama kimin hayali? Ya da odaya geçtiklerinde başka bir aleme mi giriş yapıyorlar? Sipariş ettikleri her şey nasıl ve nereden geliyor? Tabii her istenilenin nereden elde edildiğine dair bir ipucu barındırmıyor film ama bir elde tutma ve elden kaçırmama hikayesi olduğu kesin!

  John Doe kısmına bir kez daha eğilirsek, akıl hastanesinde olması ve evle ilgili her şeyi bilmesi acaba ipler onun elinde mi dedirtmiyor değil! Ama kendisinin de ev mağduru bir tarafı var!  Bir yandan da Kate ve Matt eve taşındıkları gece yukarıda bir ses duyuyorlar. Sanki evde birisi varmış gibi. Ama o birisi hiç ortaya çıkmıyor? Belki de oğul Shane’in bedeninde yer alarak, sonrasında Matt’in bedenine sıçrayarak varoluşunu kutsamaya çalışan bir ruh o sesin sahibi!

  Film bittiğinde, Matt ve Kate yorucu bir kaçma kovalamaca eyleminden çıkmayı başardıklarında bile taşlar yerli yerine oturmuyor. O yüzden filmi izlerken bir yandan da bulmacayı çözmeye ve tezler üretmeye devam ediyorsunuz. Detayları atlamamamızı sağlayan, bazen yorucu olabilen ve tekrarlara düşen bir film karşımızdaki!

   

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top