Hesabım
  Cadılar Bayramı Sona Eriyor
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,0
  Yetersiz
  Cadılar Bayramı Sona Eriyor

  Olmasaydı Sonumuz Böyle

  Yazar: Onur Kırşavoğlu

  Sinema tarihinin en uzun soluklu serilerinden biri olan ve içinden birden fazla ayrı seri de çıkan Halloween (Cadılar Bayramı), son üçlemesini tamamlıyor. David Gordon Green’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2018 yapımı Halloween ve 2021 yapımı Halloween Kills filmlerinin devamı niteliğindeki Halloween Ends (Cadılar Bayramı Sona Eriyor), sinemalardaki yerini aldı. Jamie Lee Curtis, Andi Matichak, Kyle RichardsWill Patton ve genç yetenek Rohan Campbell’ın başrollerde yer aldığı film seriyi sonlandırmakla kalmayıp, Halloween külliyatını da bitirmeyi hedefliyor ama bu yönde açıklamalar yapılsa bile birkaç sene sonra yeni bir Halloween filmi izleyeceğimizden neredeyse emin gibiyiz. Kaldı ki, beyaz perdede ara sıra bir Michael Myers görmek, 40 yıllık bir suçlu zevk unsuruydu. Bu sebeple dahi serinin tamamen sona ermesini istemeyiz.


  David Gordon Green, ilk filmiyle külliyatın en iyi filmlerinden birine imza atmış ve bizi üçleme için oldukça heyecanlandırmıştı. İkinci film bir hayal kırıklığı olsa da bahsettiğim suçlu zevk kontenjanına uyan bir yapıdaydı. Üçüncü filmin ise serinin en zayıf filmlerinden biri olduğunu söyleyemek yanlış olmaz ve Michael Myers’a böyle bir vedayı uygun görmek, kabul edilebilir bir tercih değil. Son filmdeki olayların birkaç sene sonrasında geçen hikaye, ekran süresi olarak Myers’ı en az gördüğümüz bir anlatıya sahip. Böyle bir durumu sadece ilk serinin üçüncü filminde görmüştük. Green, adından da anlaşılacağı üzere bir veda mektubu yazmak istemiş. Bunu yaparken ilk filme olan göndermeler, orijinal jeneriğin kullanılması ve bire bire aynı sahnelerin kotarılması gibi detaylara yer vermiş. Bunlar serinin hayranlarını biraz olsun mutlu edebilir ve klasik piyano tınılarını duymak her zaman keyifli ama yeterli mi? Külliyatta emeği geçen herkese bir saygı duruşu gibi algılayıp, uzun bir iç çekmek mümkün ama o kadar! Serinin hayranlarını cezbedecek başka bir detay bulmak neredeyse zor. Myers’ın süresi az olunca ve film, başka bir katil empatisi de yaratmaya çalışınca dev bir hayal kırıklığına dönüşüyor. Bu duruma ek olarak gülünç sahneler ve serideki en basit diyaloglar eklenince film oldukça zayıf bir noktada sonlanıyor. Bir veda filmi için oldukça sönük ve ihtişamdan uzak...


  Green, izleyiciyi beklenen sona götürmeden önce, Myers’ı güçsüz, köprü altındaki bir sığınakta yaşayan, sıradan bile olmayan bir noktada gösteriyor. Bu tercih, “artık bitmeli” hissiyatı verdirmek için midir bilinmez ama kesinlikle yanlış. Külliyatın geldiği noktada, daha sönük bir son kurgulanamazdı herhalde. Kurtarıcı olarak senaryoda yer alan, Rohan Campbell’ın güzel bir performansla canlandırdığı Corey karakteri ise yine yanlış tercihlerin kurbanı olmuş. Karakter, görece iyi başlayıp kötülüğe yüzünü dönerken, inandırıcılıktan uzak bir şekilde hikayesini tamamlıyor. Oyunculuk performans iyi olmasına rağmen, yazılan senaryo kafası karışık bir yerde durarak Corey için bir şeyler hissetmemizi engelliyor. Sanki, sadece Myers’ın gücünü azalttıktan sonra izleyiciyi oyalamak için filme eklenmiş gibi bir duruma dönüşüyor. Hal böyle olunca da bir yerden sonra inandırıcılıktan uzak ve hikayede önemsiz bir yere evrilen bir karakter kalıyor elimizde. Baş karakterlerden biri de kendisi olunca film daha büyük bir zarar görüyor.


  Film, seri devam etse bile, büyük ihtimalle bir daha herhangi bir Halloween filminde yer almayacak olan Jamie Lee Curtis’e ve dolayısıyla Laurie Strode karakterine de bir veda anlamı taşıyor ve Green, Myers’ı güçsüzleştirdikçe Laurie’yi ön plana alarak 40 yıllık bir hesabı kapatması için ona imkan veriyor. Bütün gidişatı da bu doğrultuda oluşturup, tanıdık bazı yüzleri de ekleyerek hesaplaşmayı bir gövde gösterisine dönüştürüyor ama tüm bunlar bir veda filmine göre senaryonun sönük oluşunu kurtaramıyor. Belki birkaç sahne o ışığı veriyor ama sonuç hanesinde hayal kırıklığı daha ağır basıyor. Son tahlilde, serinin ve Myers hayranlarının hayal kırıklığına uğrayacağı bir filmle karşı karşıya olduğumuzu yinelemek lazım. Green, fırtına gibi başladığı seriyi, her film daha kötüye giderek zayıf bir noktada bitiriyor ama sinemaya genç ve yetenekli bir aktör kazandırarak...


  Not: Sevgili Myers, biliyorum yine görüşeceğiz. Bu seri, böyle bir filmle noktalanamaz ama söylenenler gerçekleşir de görüşemezsek kendi adıma 30 yıllık suçlu zevk ihtiyacımı karşıladığın için sonsuz teşekkürler!

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top