Hesabım
  Benden Ne Olur?
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Benden Ne Olur?

  "Bizden romantik komedi olur"

  Yazar: Hande Kara

  Aslı T. Kızmaz’ın aynı isimli kitabından uyarlanan romantik komedi Benden Ne Olur?, bu hafta vizyona giriyor. Başrollerini Hazal Kaya ve Onur Tuna’nın canlandırdığı Benden Ne Olur? genç bir kadının kendini ararken aşkı bulma hikayesi. Kitabı okumasam da filme girmeden önce Pucca’nın kitabından uyarlanan bir “Hadi İnşallah” tadı bekliyordum, hemen hemen öyle de oldu. Zaten filmin içerisinde de Hadi İnşallah’a ve diğer romantik komedilere göndermeler var.


  Ablası ile birlikte yaşayan Sertab, bugüne kadar hayatta herhangi bir sorumluluk almamış, işi olmayan genç bir kadındır. Eğlenceli kişiliği ve sürprizleri ile meşhur olan Sertab, ablasının doğum gününde yapmak istediği sürprizle evi yakar ve ablası tarafından beş parasız olarak evden atılır. O andan itibaren artık hayatta yalnızdır ve kendine “benden ne olur?” sorusunu sormaya başlar.  


  Romantik komedilerin genel geçer kuralları uyguladığı bazı formüller vardır. Bu kurallara sadık kalan bir hikayeniz varsa, diyaloglara daha fazla önem vermeli ve filmin komedi dozunu buradan ayarlamalısınız. Kitap uyarlamalarında bu bir nebze daha kolay olsa da, yine de diyalog yazımı özellikle yerli komedilerin başını en çok ağrıtan konu bence. Benden Ne Olur? bu aşamada çok da zorlanmıyor. 


  Filmin yönetmeni Murat Şenöy, daha önce Tehlikeyle Flört ve Şeytan Tüyü ile suç komedileri çekmiş, Bir Aile Hikayesi isimli uyarlama dizinin yönetmenliğini üstlenmiş, şu sıralar da Anne With An A uyarlaması olan Yeşil Vadinin Kızı isimli dizi için çalışıyor. Aynı zamanda reklam kökenli bir isim olan Murat Şenöy’ün tarzı, Benden Ne Olur’da da dinamik sahneler ile kendini gösteriyor.
  Benden Ne Olur? Onur Tuna Hazal Kaya  Başrolde yer alan Hazal Kaya, Sertab Bal karakterini başarıyla canlandırıyor. Cool oyuncu Soner’i oynayan Onur Tuna da, canlandırdığı karakterde sırıtmıyor. Sertab’ın ablasını canladıran Nur Fettahoğlu, arkadaşlarını oynayan Selin Şekerci ve Elçin Afacan da uyumlu bir kast. Ancak burada Elçin Afacan’a özel bir parantez açmak istiyorum, çünkü Afacan’ın oyunculuğunu çok doğal ve başarılı buluyorum. Bu filmde de kendini gösteriyor. Sertab’ın hayali arkadaşı rolünde kendisini canlandıran Enis Arıkan, filmde olmasaydı bir şey değişir miydi diye sordum kendime izlerken, bence olmazdı. Filmde ayrıca Aslı Kızmaz’ın kendisini program yapımcısı olarak görürken, eşi İlker Kızmaz’ı da taksici rolünde izliyoruz. Aslı Kızmaz her ne kadar Sertab Bal ben değilim dese de, hikaye ile eşi İlker Kızmaz ile yaşadığı ilişki arasında benzerlikler yok değil. 


  Benden Ne Olur? maalesef yerli dizilerimizin düştüğü tuzağa düşüyor ve aşırı müzik kullanımı yer yer rahatsız ediyor. Hem hikaye gereği dinlediğimiz şarkılar, hem de yerli yersiz her sahnenin altından yükselen müzik, filmin esas şarkısı olan Cem Belevi’nin seslendirdiği Olaysız Dağılmayalım’ı gölgede bırakıyor.


  Sonuç olarak karşımızda romantik komedi filmlerinin formüllerini uygulayan, yer yer kendi hikayesiyle "bu ancak filmlerde olur" diye dalga geçmeyi de bilen eğlenceli bir seyirlik var. Eminim Hazal Kaya hayranları, salonları boş bırakmayacaktır.

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top