Hesabım
  Gerçeğe Çağrı
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  5,0
  Kusursuz!
  Gerçeğe Çağrı

  Bilinen Yüzler Unutulan İsimler ? Bölüm 1

  Yazar: Burak Hatipoğlu
  Hani bazı oyuncular vardır sayısız filmde karşınıza çıkarlar. Yüzü çok tanıdıktır ama bir Tom Cruise'nin, bir Mel Gibson'un, bir Julia Roberts'ın yanında çoğu zaman kaybolup giderler, unutulurlar. Bir sonraki filmde yine karşınıza çıktıklarında "Aaaa ... Bu bilmem ne filminde Brad Pitt'in yardımcısı olan adam değil miydi ya, adı neydi ?" diyene kadar. Bu şahsiyetler zaman zaman video filmlerinde, küçük bütçeli filmlerde, "B-movie"'lerde karşımıza başrol oyuncusu olarak da çıkarlar.

  Haklarında hazırlanmış yüzlerce web sitesi yoktur. Bazen inanılmaz bir oyunculuk sergileyip dikkatinizi çekerler. Filmografisine baktığınız zaman sevdiğiniz sayısız filmde rol almış olduğunu görürsünüz.

  Gelin bu şahsiyetlerin birkaç tanesine yakından bakalım :

  Michael İronside :  Kendisi şimdiye kadar 100'ün üzerinde filmde yer aldı. Televizyonda sayısız defa karşımıza çıktı. 51 yaşında tecrübeli bir oyuncu ama birçok kişi onu sadece Paul Verhoeven imzalı "Total Recall - Gerçeğe Çağrı" ( 1990 )'da Arnold Schwarzenegger'a Mars'ı dar eden ve sonunda kolları kopartılarak asansörden aşağı atılan kişi olarak hatırlar. Birkaç kişide onun yine Verhoeven imzalı "Starship Troopers - Yıldız Gemisi Askerleri" ( 1997 )'ndeki Komutan Jean Rasczak rolünü saygıyla anar. Orada da böcekler tarafından parçalandığını belirtmeme bile gerek yok sanırım. Genelde düşük bütçeli filmlerde kötü adamları veya askerleri canlandırıyor.

  Ben kendisini Türkiye ekranlarında da gösterilmiş olan "V - Visitors" adlı diziden hatırlıyorum.

  En sevdiğim filmleri ise "Total Recall - Gerçeğe Çağrı" ve bir paralı askeri canlandırdığı "Extreme Prejudice" ( 1987 )

  Bakın kendisi kariyeri konusunda ne demiş : "Kötü adamı oynamayı seviyorum. İyi adam film boyunca durmadan dayak yer. Kötü adam ise sadece bir defa. O da filmin sonunda"

  Lance Henriksen :  "Aliens" ( 1986 ) filmindeki android Bishop karakterini hatırlamayan kaç kişi var ? Peki oyuncunun adını kaç kişi biliyor ? İşte o Lance Henriksen ...

  Bunun yanında dikkatimi çektiği ilk filmler "The Terminator - Yok Edici" ( 1984 ) ve gerçekten çok sevdiğim bir film olan, bir çeşit "vampir - yol filmi" sayılabilecek "Near Dark" ( 1987 ).

  Lumet, Spielberg, Cameron, Kaufman, Bigelow, Hill, Fincher, Woo, Raimi, Craven gibi A-sınıfı yönetmenlerle çalıştı, genelde kötü adamları canlandırma konusunda vazgeçilmez oldu.

  En sevdiğim filmleri ( yani içinde makul bir süre göründüğü filmler baz alınırsa ) yukarıda sayılanların dışında "Johnny Handsome - Yakışıklı Johnny" ( 1989 ) ve "Hard Target - Zor Hedef" ( 1993 ).

  Kevin Pollak :  1995 yılında "The Usual Suspects - Olağan Süpheliler" 'den biriydi.

  "L.A.Story - Los Angeles Hikayesi" ( 1991 ) 'nde Steve Martin, "Ricochet" ( 1991 )'de Denzel Washington, "A Few Good Man - Birkaç İyi Adam" 'da Jack Nicholson, Tom Cruise ve Demi Moore , "Grumpy Old Men" ( 1993 - 1995 ) ve devam filminde Jack Lemmon - Walter Matthau, "Casino" ( 1995 ) filmimde Robert De Niro ve Sharon Stone, 1999 yılında ise "End Of Days" 'de Arnold Schwarzenegger eşlik ettiği oyunculardan sadece birkaçı.

  Onu avukattan askere, suçludan aile babasına kadar çeşitli rollerde gördük ve gözümüz alıştı.

  Konu hakkında fırsat buldukça yazmaya devam edeceğim ...
  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top