Hesabım
  Estetik Açıdan Hayranlık Uyandıran 10 Romantik Film

  Görsel stilleriyle gözlerimize, romantik hikayesiyle kalplerimize hitap eden filmler...

  .

  Birbirine aşık iki kişiyi merkezine alan ve onların hikayesini anlatan filmlerin çoğu, büyük oranda oyuncuların performanslarına ve birlikte oluşturdukları kimyaya odaklandığından sinematografi genellikle romantik filmlerde biraz arka planda kalır. Fakat sinema tarihi yine de görsel stiliyle estetik duygularımıza hitap eden romantik filmlerle dolu.

  Luca Guadagnino'nun İtalyan kırsalını eşsiz bir şekilde önümüze seren "Call Me By Your Name"inden, Richard Linklater'in Viyana sokaklarını arşınlayan iki aşığın muhabbetlerini takip ettiğimiz "Before Sunrise"ına kadar pek çok film, romantik hikayelerini kartpostal gibi görüntülerle izleyiciye sunuyor. İşte sinematografisiyle gözlerimize, romantik hikayesiyle kalplerimize hitap eden 10 film...

  Call Me By Your Name

  .

  Call Me By Your Name / Beni Adınla Çağır

  Bol güneşli yaz günlerinde, İtalya kırsalında geçen "Beni Adınla Çağır"in estetiği, izleyicileri Avrupa'nın romantik atmosferine davet ediyor. 1980'lerde Kuzey İtalya'da geçen iç açıcı bir aşk hikayesi olan film, genç yıldız Timothée Chalamet'in çıkış filmiydi. Film, En İyi Film ve Chalamet için En İyi Erkek Oyuncu da dahil olmak üzere dört Oscar adaylığı aldı ve En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde ödülü kucakladı. Görüntü yönetmeni Sayombhu Mukdeeprom'un hayranlık uyandıran çalışmasının En İyi Sinematografi dalında aday gösterilmemesi ise herkesi şaşırttı.

  In the Mood For Love

  .

  In The Mood For Love / Aşk Zamanı

  1960'larda geçen "Aşk Zamanı" eşlerinin gizli bir ilişki yaşadığını öğrendikten sonra birbirlerine karşı hisler geliştiren iki yalnız evli insanın etrafında dönüyor. Aşk dilinin evrenselliği ve yalnızlık üzerine derinden dokunaklı bir hikaye sunan filmde, iki görüntü yönetmeninin - Christopher Doyle ve Mark Lee Ping-Bing - çalışmaları, Wong'un ince uzun çekimleri ve doygun renkleri vizyoner kullanımı bir araya gelerek filmin duygusunu ve görüntülerini kusursuz bir şekilde tamamlıyor.

  If Beale Street Could Talk

  .

  If Beale Street Could Talk

  James Baldwin'in romanından uyarlanan şiirsel "If Beale Street Could Talk"ta KiKi Layne, çocuğunu doğurmadan önce erkek arkadaşının (Stephan James) haksız suçlamalardan aklanmasını sağlamaya çalışan genç bir kadın olarak rol alıyor. New York'ta geçen film kusursuz görüntüleriyle etkileyici bir hikaye anlatırken, yönetmen Barry Jenkins, bir önceki Oscar'lı filmi "Moonlight"ta olduğu gibi aynı derinliği ve insanlığı filmine yansıtıyor.

  Moonrise Kingdom

  .

  Moonrise Kingdom

  Wes Anderson'ın romantik büyüme hikayesi "Moonrise Kingdom"da Jared Gilman ve Kara Hayward birlikte olmak için biri yaz kampından, diğeri ise ailesinden kaçan 12 yaşındaki sorunlu iki çocuğu canlandırıyor. Filmin sıcak renkleri ve güneşli kompozisyonları, "Call Me By Your Name" ile benzer şekilde nostaljik bir his yaratıyor. Anderson'ın ünlü trajedi ve komedi karışımını çağrıştıran film, gerçek bir aşk hikayesinden ziyade saf bir çocukluk aşkını merkezine almasıyla benzersiz.

  When Harry Met Sally

  .

  When Harry Met Sally / Harry ile Sally Tanışınca

  Billy Crystal ve Meg Ryan'ın başrollerde yer aldığı 1989 tarihli unutulmaz romantik komedi "When Harry Met Sally", hikayesini görsel dünyasıyla sağlam bir şekilde destekliyor ve duyguları yansıtmak için renkleri kullanıyor. Central Park'taki sonbahar yapraklarının sıcacık kızıl tonlarından hüzünlü, boş bir apartman dairesinin melankolik mavilerine kadar aşk hikayesi kadar görsel paletine de önem veriyor.

  Before Sunrise

  .

  Before Sunrise / Gün Doğmadan Önce

  Ethan Hawke ve Julie Delpy, "Before Sunrise"da Viyana'da aylak aylak dolaşırken, toplam üç filmi ayakta tutacak kadar sevimli bir dinamik oluşturdular. İkili filmde, birbirlerini bir daha görme niyeti olmadan birlikte bir gün geçirmeye karar veren ve gerçek aşkı çabucak keşfeden turistleri oynuyorlar. Dikkat çekici bir Avrupa ortamında iki muhabbet kuşunu takip eden minimalist bir tarza sahip, nispeten olay örgüsünden yoksun bir film,, karakterlerin konuşmalarını neredeyse belgesel benzeri bir gerçekçilikle yakalıyor.

  Her

  .

  Her / Aşk

  • Yönetmen: Spike Jonze
  • Oyuncular: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams

  Joaquin Phoenix, Spike Jonze'nin bilim kurgu temelli aşk hikayesinde, bir sanal asistana aşık olan, içe dönük bir adamı oynuyor. Alışılmış romantik filmlerin aksine iki kişi arasında geçmese de filmin görsel stili ve canlı renkleri romantik estetiğini pekiştiriyor. Filmde aynı zamanda, yakın gelecekteki muhtemel robotik romantizmi vurgulayan distopik bir unsur var, ancak Jonze'nin ilk solo senaryo yazarlığının ürünü olan ve En İyi Senaryo Oscar'ını kapan filminde tüm duygular çok gerçek.

  Brokeback Mountain

  .

  Brokeback Mountain / Brokeback Dağı

  • Yönetmen: Ang Lee
  • Oyuncular: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal, Michelle Williams

  Annie Proulx'un aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanan filmde Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal, birbirlerine aşık olan ve yirmi yıllık karmaşık bir aşk ilişkisine giren iki Amerikalı kovboyu canlandırıyorlar. Ang Lee'nin Batı Amerika'nın göz kamaştırıcı manzaraları arasında yer alan romantik trajedisi, klasik bir Western filminin büyüleyici manzaralarına sahip. En İyi Film Akademi Ödülü'nü tartışmalı bir şekilde "Crash"e kaptırmasına rağmen, iki film arasında zamanın testinden geçebilen "Brokeback Mountain" oldu.

  Harold and Maude

  .

  Harold and Maude

  Aralarında altmış yaş fark bulunan ve paylaştıkları ölüm saplantıları nedeniyle birbirlerine aşık olan iki yalnız insanın hikayesini anlatan "Harold ve Maude", listemizdeki diğer filmlerden çok daha karanlık bir mizah anlayışına sahipken, karakterlerinin duygularını ve aşklarını da bir o kadar ciddiye alıyor. Aynı zamanda, bir savaş mezarlığında romantik bir randevu gibi tuhaf sahnelerde güzelliği bulan John Alonzo'nun çalışmasıyla muhteşem bir sinematografiye sahip.

  Portrait of a Lady on Fire

  .

  Portrait of a Lady on Fire / Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

  18. yüzyılın sonlarında geçen film, bir ressam ile resmini yapacağı evli aristokrat kadın arasındaki aşkı anlatıyor. Oyuncular Noémie Merlant ve Adèle Haenel, Marianne ve Héloïse'in âşık olan ancak ayrı kalmaya mahkum olan aşklarına yürek burkan bir özgünlük getiriyor. Bir tablonun çizim sürecini ele alan filmin görsel kompozisyonları yağlı boya tabloların zengin renklerini ve doğal ışığını çağrıştırırken, filmin incelikli işçiliği mükemmel oyunculuklarla birleşip unutulmaz bir hikaye ortaya koyuyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top