Hesabım
  Karakterlerin Saçma Kararlar Verdiği 10 Klasik Bilim Kurgu Filmi

  Dönemlerine göre harika özel efektleri ve zorlayıcı hikayeleriyle gönlümüzü çelen bilim kurgu klasikleri aynı zamanda aptalca kararlar veren karakterlerle dolu...

  .

  En iyi yönetmenler tarafından çekilmiş, en son teknolojiyle donatılmış, harika oyunculara ve oyunun kurallarını değiştiren görsel efektlere sahip olan, gişe rekorları kıran pek çok klasik bilim kurgu filminde karakterlerin aptalca kararlar verdiğine defalarca şahit olduk.

  Evet, bu kararlar olmasaydı karşımızda izlediğimiz film olmazdı, kabul ediyoruz. Hatalı kararlar veren karakterler olay örgüsünü yönlendirmek için büyük bir güç ancak yine de bariz hatalar yapan, saçma kararlar veren karakterleri izlemek sabrın sınırlarını zorlayabiliyor.

  Yine de çoğu zaman, karakterlerin hayatını tehlikeye atan bu aptalca kararlar çatışmayı ve gerilimi yüksek tutarak heyecanlı bir izleme deneyimi sunuyorlar. İşte karakterlerin gülünç derecede mantıksız kararlar verdiği 10 klasik bilim kurgu filmi...

  Jurassic Park (1993)

  .

  Jurassic Park

  Jurassic Park 30 yıldır aksiyon, macera ve özel efektlerin mükemmel bir karışımı olarak izleyicileri büyülüyor ancak filmde aptalca kararlar veren çok sayıda karakter var. InGen, dinozorları biyomlarına nasıl uyum sağlayacaklarını bilmeden yeni bir çağa sokuyor, uç yırtıcıları agresif bir şekilde savunacakları bir alana getiriyor, güvenlik önlemleri tam olarak devreye girmeden ziyaretçileri parkı gezmeye davet ediyor ve son olarak, Nedry'ye sistemlerin bakımını yapması için gerekeni ödemiyor. Hikâyenin merkezindeki insanlara kibir hakim olmasaydı, tema parkındaki felaket tamamen önlenebilirdi.

  The Thing (1982)

  .

  The Thing (Şey)

  The Thing'in tüyler ürpertici ölüm sahneleri ve şok edici görsel efektleri, ilk çıktığında eleştirmenlerin onu göz ardı etmesine neden oldu, ancak film o zamandan beri bir bilim kurgu kült klasiği ve yaratık özellikleri için bir ölçüt haline geldi. Herhangi birine dönüşebilen bir uzaylı yaşam formu, bir Arktik araştırma tesisinde başıboş kaldığında, ortalık cehenneme döner ve aptalca kararlar birbirini kovalar. Araştırma ekibi çok geç olana kadar herkesi karantinaya almayı başaramaz, bazı üyeler kimliklerini uygun şekilde göstermeseler bile birbirlerine güvenir ve en büyük günahı işlerler: birlikte kalmaları gerektiği halde ayrılır ve içlerinden birinin ele geçirilmesini garantilerler.

  Aliens (1986)

  .

  Aliens (Yaratık 2)

  "Aliens" orijinal filmden onlarca yıl sonra, Teğmen Ellen Ripley'nin bir terörden kaçıp diğeriyle karşılaşmasını konu alıyor. Ripley, LV-426'da yeni bir koloni olan Hadley's Hope'ta büyük serpintilere yol açan bir Xenomorph istilasına karşı bir uzay askerleri ekibine rehberlik etmek için tam zamanında kriyojenik uykusundan uyanır. Hiç kimse onun, her bir uzaylının yok edildiğinden emin olmak için siteyi yörüngeden bombalama önerisini dinlemez ve aynı zamanda görevin başına deneyimsiz bir subay koyarlar. Müfreze geldiğinde ise kozalanmış sömürgecinin ilk işaretinden sonra yeniden toplanmak kovanı kızdırıp büyük kayıplar verirler.

  Blade Runner (1984)

  .

  Blade Runner (Bıçak Sırtı)

  Ridley Scott'ın Blade Runner'ı ile siberpunk şık hale geldi, ancak havalı LED şemsiyesleri taşıyan karakterleri bile aptalca seçimler yapmaktan muaf değildi. Deckard, Kopyaları yakalamakla görevli bir "blade runner" olmasına rağmen, sürekli olarak onların yeteneklerini hafife alıyor. Deckard'ın bir Kopya olduğundan şüphelendiği Rachael, Deckard'ın emsallerini "emekliye çekmesini" izlemesine rağmen onunla bir ilişki kuruyor ve Tyrell, insan üstlerini kolayca öldürebileceklerini bilmelerine rağmen (filmi başlatan) Roy Batty gibi Kopyalar yaratıyor.

  Armageddon (1998)

  .

  Armageddon

  Dev bir asteroit dünyayı yok etmek üzere hızla yaklaşırken uzmanlar çarpışmadan önce onu havaya uçurmaya karar verirler. Peki bunun için ne mi yaparlar? Uzay konusunda hiçbir deneyimi olmayan petrol sondajcılarını çok kısıtlı sürede astronot olmaları için eğitirler ve onları uzaya gönderirler ve ekip burada asteroitin çekirdeğine kadar tünel kazarak patlayıcı bir cihaz yerleştirir... Sadece bu değil, aynı zamanda komutanlar ve görev kontrolü bariz bir şekilde görmezden gelinir çünkü petrol sondajcıları, işi insanları uzaya göndermek olan uzmanlardan daha iyi biliyor (!)...

  Predator (1987)

  .

  Predator (Av)

  Bir paralı asker ekibi, bir uzaylı tehdidiyle karşılaştığında, eğitimleri ve içgüdüleri galaksinin en ölümcül avcısıyla boy ölçüşemez. Ancak aralarında bilinmeyen bir düşman olduğunu bilmelerine rağmen birçok kez ayrıldılar, yüzülmüş bedenleri görmezden geldiler ve Yautja'nın taktiklerine uyum sağlayamadılar. Hayatta kalan tek kişi olan Dutch'ın onu alaşağı edebilecek tuzaklar kurabilmesi için nihayet hareketlerinde bir model görmesi ve bağlantı kurması yani aynı eski yaklaşıma güvenmeyi bırakması gerekti.

  Independence Day (1996)

  .

  Independence Day (Kurtuluş Günü)

  Uzaylılar Dünya'ya indiğinde, gezegenin büyük bir bölümü, niyetlerinin düşmanca olup olmadığını belirlemeden onları kollarını açarak karşılamaya karar verir. Askeri uçaklar ana gemiye çok yakın uçuyor ve ABD İstihbaratı çok şey öğrenebilecekleri "mükemmel organizma"lardan etkilenip uzaylıları tedbir almadan incelemeyi seçiyor. İncelemeden sonra şiddetli bir şekilde misilleme yaptıklarında da gerçekten şaşırıyorlar. Filmde insan ırkı, bir çatışma kaçınılmaz olana kadar onları kızdırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

  Alien: Covenant (2016)

  .

  Alien: Covenant (Yaratık: Covenant)

  İnsanlar karşılaştıkları Xenomorph'ların etrafında mantıklı veya uygun şekilde davransaydı, Alien serisi var olmazdı, ancak Alien: Covenant gerçekten sabrı zorlayan anlar içeriyor. Mürettebatın yabancı bir gezegene vardıklarında kasklarını çıkarması, kendilerine ne yapabileceğini bilmedikleri gizemli siyah sıvıya dokunması ve enfekte olmuş insanları gemilerine geri getirmesi gibi... Biraz korkuya kayan çoğu bilim kurgu filmi gibi, filmde herhangi bir şekilde analitik davranan biri olsaydı, olay örgüsü olmazdı.

  Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back

  Lucasfilm

  Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları: İmparator)

  Birçok hayran tarafından bugüne kadarki en iyi Star Wars filmi olarak görülmesine rağmen "Empire Strikes Back"aptalca kararlar veren karakterlerle dolu. Amiral Ozzel, İmparatorluk Filosunu ışık hızından Hoth sistemine çok yaklaştırarak, Asileri saldırılarına karşı uyararak ve onlara tahliye için zaman tanıyarak işleri başlatır. Luke Skywalker, Cloud City'deki arkadaşlarını kurtarmak için Dagobah'taki Jedi eğitimini yarıda bırakır, Darth Vader'la daha hazır olmadan çok erken yüzleşir ve bu süreçte bir elini ve Han'ı kaybeder.

  War Of The Worlds (2005)

  .

  War Of The Worlds (Dünyalar Savaşı)

  60'ların klasiğinin yeniden yapımı olan film, güncellenmiş özel efektler içeriyor, ancak ana karakterleri aynı mantıksız kararları vermeye devam ediyor. Ray Ferrier uzaylılar geldiğinde uygulanan tahliyeyi görmezden gelir ve çocuklarını evde tutmaya karar verir, bu da onları işgalci uzaylılarla doğrudan çatışmaya sokar. En küçük çocuğunu bir mahzene ve son derece dengesiz hayatta kalanların yanında riske sokan diğer yerlere saklaması için gönderir. Aynı zamanda, hiçbir eğitim almamış olan büyük oğlu, kaçmaya ve Amerikan Ordusu'nun yanında uzaylılarla savaşmaya karar verir.

  Kaynak: ScreenRant

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top