Hesabım
  Düşündüğünüzden Çok Daha Fazla Filme Sahip Olan 10 Büyük Seri

  Pek çok tanınmış film serisinde, genellikle unutulan veya genel izleyici kitlesi tarafından bilinmeyen filmler bulunur...

  .

  Gişede başarılı olan filmlerin devam filmlerinin çıkmasının neredeyse bir kural haline geldiği, seyirci ilgisinin azaldığı noktada ise devam filmlerinin durdurulup serinin yeniden başlatıldığı bir sinema dünyasında, birçok insanın muhtemelen unuttuğu veya varlığından bile haberdar olmadığı filmlerin yer aldığı devasa film serilerinin olması şaşırtıcı değil.

  Günümüzde çok filmli seriler arasında 37 film ve diziden oluşan Marvel Sinematik Evreni başı çekiyor. 2008'de çıkan Iron Man'den bu yana yeni karakterlerin tanıtıldığı, farklı karakterlerin bir araya geldiği filmler birbiri ardına geldi ve "sinematik evren" tanımının içini tam olarak doldurdu.

  Ancak listemizdekiler gibi, bu kadar planlı programlı ilerlemeyen, yine de ilk etapta akla gelenden çok daha fazla filmi barındıran farklı seriler de mevcut. Bazıları devam filmleriyle ve spin-off'larla sürekli büyürken, bazıları belirli zamanlarda yeniden çekilerek ya da yeniden başlatılarak süren bu serileri takip etmek kolay olmadığından gözden kaçan filmlerin olması da çok doğal.

  İşte düşündüğünüzden çok daha fazla filme sahip olan 10 büyük film serisi...

  Aslan Kral

  Disney

  Aslan Kral filmleri, 1994 tarihli klasik Disney animasyonu ve 2019 yapımı canlı aksiyon uyarlamanın çok daha ötesine uzanıyor.

  İlk "Aslan Kral" filminden sonra, 1998'de ve 2004'te video formatındaki devam filmleri "Aslan Kral 2: Simba'nın Onuru" ile "Aslan Kral 3: Hakuna Matata" yayınlandı. Bunların dışında; Disney Chanel'da yayınlanan "The Lion Guard" dizisi ve dizinin pilot bölümü olarak yayınlanan 44 dakikalık film "The Lion Guard: Return of the Roar"da seriye dahil. 2015 tarihli bu kısa TV filmi, diğer devam filmlerinin aksine yeni bir hikayeyi, Simba ve Nala'nın ikinci çocukları Kion'u takip ediyordu.

  Geçtiğimiz aylarda çıkan bir habere göre Disney, Aslan Kral hikaye evrenini tıpkı Star Wars gibi büyütmek istiyor. Bu amaçla hazırlıkları süren ilk film, Barry Jenkins'in (Moonlight) yöneteceği "Mufasa: The Lion King" olacak.

  Jack Ryan

  .

  Tom Clancy'nin Jack Ryan romanları, son dönemde Prime Video'nun John Krasinski başrollü dizisiyle gündemde olsa da aslında ilk film uyarlaması olan "The Hunt For Red October" 1990'da geldi. Bu filmde Jack Ryan rolünü Alec Baldwin üstlenmişti. 1992 tarihli "Patriot Games" ve 1994 tarihli "Clear and Present Danger" devam filmlerindeyse rolü Harrison Ford devraldı.

  Ben Affleck'in Jack Ryan olduğu 2002 yapımı "The Sum of All Fears"ın ardından, 2014'te, seri Chris Pine'ın başrolde olduğu "Jack Ryan: Shadow Recruit" ile yeniden başlatılmak istendi ancak karışık eleştirilerin ardından devam filmleri gelmedi. Dördüncü sezonu ile bu yaz sona eren "Tom Clancy's Jack Ryan" adlı dizi uyarlaması ise son üç filmin aksine olumlu yorumlar almayı başardı.

  Death Wish

  .

  Yine roman uyarlaması olan "Death Wish" film serisi, Charles Bronson'un canlandırdığı, İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı sırasında savaş doktorluğu yapmış bir mimar olan Paul Kersey'i konu alıyor. 1974 tarihli ilk film ortalamanın biraz üzerinde eleştiriler alırken, sonrasında gelen dört devam filminin her biri (Death Wish II, Death Wish 3, Death Wish 4: The Crackdown, Death Wish V: The Face of Death) bir öncekinden daha kötü performans gösterdi.

  Devam filmlerinin kötü gidişatı seriyi canlandırmak için geriye tek bir seçenek bıraktı: yeniden çevrim. 2028 tarihli "Death Wish"te başrolü üstlenen Bruce Willis oldu. Paul Kersey karakteri bu kez bir travma cerrahıydı ve yine intikam arayışıyla bir ölüm makinesine dönüşüyordu ancak filme gelen kötü eleştirilerden sonra seri devam etmedi.

  The Exorcist / Şeytan

  .

  Korku türünün devam filmlerini ve ön filmleri sevdiğini kanıtlayan "The Exorcist", biri tamamlanmamış bir üçleme, diğeri ise iki bölümlük bir seri olarak her ikisini de izleyicilere sundu.

  1973'te başlayan orijinal üçleme, 1990'a kadar sürdü (Exorcist II: The Heretic, The Exorcist 3) . Bundan 14 yıl sonra, 2004'te ise öncül (prequel) filmler "Exorcist: The Beginning" ve "Dominion: Prequel to the Exorcist" başladı. Şimdi seriye bir devam üçlemesi daha geliyor. "The Exorcist: Believer" adlı ilk film 13 Ekim'de vizyona girecek. 2. film "The Exorcist: Deceiver" 2025 Nisan'ında, henüz ismi belli olmayan 3. film ise daha sonraki bir tarihte izleyicilerle buluşacak.

  Shrek

  .

  Sevilen animasyon serisi Shrek'in de bir ya da iki filmi gözünüzden kaçmış olabilir. 2001'de çıkan ve Oscar ödüllü bir klasiğe dönüşen ilk "Shrek" filminin ana serisinde dört, yan serisinde ise iki filmi var.

  "Shrek"in ardından "Shrek 2", "Shrek 3", "Shrek Sonsuza Kadar Mutlu" filmleri ana karakterlerin hikayelerini devam ettirdi. Seriye ikinci filmle birlikte dahil olan Çizmeli Kedi'ye odaklanan ilk spin-off filmi "Çizmeli Kedi" 2011'de, ilk filme göre daha büyük beğeni alan devam halkası "Çizmeli Kedi: Son Dilek" ise 2022 yılında izleyicilerle buluştu. Çizmeli Kedi devam filminin başarısının ardından hem bu serinin devamı, hem 5. Shrek filmi hem de Eşek karakterine odaklanan yeni bir spin-off filmi için çalışmaların başlandığı biliniyor.

  Resident Evil / Ölümcül Deney

  .

  Popüler video oyununa dayanan Resident Evil film serisi, ilk oyunun piyasaya sürülmesinden altı yıl sonra, 2002'de çıkan ilk film "Resident Evil"den beri devam ediyor. Bu hayatta kalma-korku serisinde 2002 ile 2017 yılları arasında altı film yayınladı ve "Resident Evil: Apocalypse", "Resident Evil: Extinction", "Resident Evil: Afterlife" ve "Resident Evil: Retribution'ın Kuzey Amerika gişelerinde bir numaradan açılmasına rağmen karışık eleştiriler aldı.

  Oyunun üçüncü bölümünün çıkmasından sadece bir yıl sonra, 2021'de film serisi "Resident Evil: Welcome to Raccoon City" ile yeniden başlatıldı. Seride ayrıca, yakın zamanda çıkan "Resident Evil: Death Island" da dahil olmak üzere dört tane animasyon film bulunuyor ve Resident Evil filmlerinin toplam sayısı on bire yükseliyor.

  Spider-Man / Örümcek-Adam

  .

  Shameik Moore, Tom Holland, Andrew Garfield ve Tobey Maguire'lı serilerden çok önce iki farklı Spider-Man daha olması şaşırtıcı gelebilir. 1977 yılında CBS kanalı "The Amazing Spider-Man" adlı bir pilot filmle birlikte bir Örümcek-Adam dizisi başlattı. Burada rol alan Nicholas Hammond, Spider-Man'in ilk canlı aksiyon versiyonuna hayat vermiş oldu.

  1978'de ise Spider-Man'in Japon versiyonu geldi! Basitçe "Spider-Man" olarak adlandırılan bu filmde karaktere Takuya Yamashiro hayat verdi ve film, aynı adlı dizinin devamıydı. Devamında gelen hikayeyi ise hepimiz çok iyi biliyoruz; Sam Raimi'nin Tobey Maguire'lı üçlemesi, Andrew Garfield'ın iki filmi, Marvel Sinematik Evreni'nin Tom Holland'lı üçlemesinin ardından şimdi, animasyon Spider-Verse üçlemesinin son filmi için geri sayımımız heyecanla devam ediyor... üstelik Tom Holland'ın karakteri canlandırmaya devam edeceği yeni bir MCU üçlemesi için de çalışmalar çoktan başladı.

  Planet of the Apes / Maymunlar Cehennemi

  .

  Maymular Cehennemi film serisinin 1960'larda başlayan ve sekiz yönetmenle devam eden oldukça uzun bir geçmişi var. 1968 tarihli, Charlton Heston başrollü ilk film "Maymunlar Cehennemi" büyük bir kültürel etkinin yanı sıra yıllar boyunca tartışmaları da beraberinde getirdi. Seri, değişen oyuncular ve yönetmenlerle 1973 yılına kadar "Beneath the Planet of the Apes", "Escape from the Planet of the Apes", "Conquest of the Planet of the Apes", "Battle for the Planet of the Apes" filmleriyle sürdü.

  Yine 19702li yıllarda yayınlanan biri canlı aksiyon biri animasyon ki dizinin ardından uzun bir süre ortalarda görünmese de "Maymunlar Cehennemi" 2001'de Tim Burton'ın yönettiği filmle geri geldi. 2011 yılında çıkan "Rise of the Planet of the Apes" seriyi yeniden başlattı ve 2014'te gelen "Dawn of the Planet of the Apes", 2017'de gelen "War for the Planet of the Apes" ile devam etti. Serinin 10. filmi "Kingdom of the Planet of the Apes" 2024'te çıkacak.

  The Mummy / Mumya

  .

  Mumya serisi, tam olarak filmlerden birinde bir antik Mısır mezarında karşılaşılabilecek bir örümcek ağı gibi karmaşık. Macera ve aksiyona odaklanan orijinal film serisi, 1932 ile 1955 yılları arasındaki altı filmle (The Mummy, The Mummy's Hand, The Mummy's Ghost, The Mummy's Curse, Abbott and Costello Meet the Mummy) yeterince basit ilerledi.

  Ancak 1999'dan itibaren gelenler arasında birkaç film gözden kaçabilir. Stephen Sommers'in yazıp yönettiği, Brendan Fraser ve Rachel Weisz başrollü "Mumya" büyük bir çıkış yaparak iki devam filmine yol açtı; 2001 yapımı "Mumya Geri Dönüyor" ve 2008'in hayranları hayal kırıklığına uğratan filmi "Mumya: Ejder İmparatorunun Mezarı". Bu serinin dördüncü filmi iptal edildi ancak bu süreçte bir spin-off serisini de başlatmayı başardı. 2002'de "Akrep Kral" filmiyle başlayan yan seride, dördü doğrudan video olarak piyasaya sürülen beş film bulunuyor.

  Universal Stuidos, tüm bu filmlerin üstüne 2017'de Mumya serisini yeniden başlatmak istedi ve Tom Cruise başrollü "Mumya" filmi izleyicilerle buluştu. Ancak film o kadar kötü eleştiriler aldı ki hem olası devam filmleri hem de Universal'ın yeniden canlandırmayı düşündüğü Canavarlar Evreni'ne dair planlar anında rafa kalktı. Mumya serisinde şimdilik toplam 15 film var ancak Brendan Fraser'ın geçen yılki büyük geri dönüşünden bu yana yeni bir film olabileceğine dair söylentiler devam ediyor. Bu sayının yükselip yükselmeyeceğini hep birlikte göreceğiz...

  Godzilla

  .

  33'ü Japon yapımı olmak üzere toplam 37 filmi olan Godzilla serisi, pek çok kişinin unuttuğu ya da muhtemelen adını bile duymadığı en çok filmi barındıran seri olarak listemizde bir numarada yer alıyor. Serideki orijinal Japon Godzilla filmleri, Shõwa, Heisei, Millennium ve Reiwa gibi farklı canavar filmi dönemlerini sınıflandırmak için kullanılan stillere göre bölünmüştür. Bu açıdan Godzilla filmlerini takip etmek biraz kafa karıştırıcı olabiliyor; örneğin, 1954 tarihli ilk filmin devamı, Heisei döneminin ilk filmi ama serinin 16. filmi olan 1984 yapımı "The Return of Godzilla"dır.

  Neyse ki yakın tarihli popüler Godzilla filmlerini takip etmek çok daha kolay. 2014'te Garet Edwards'ın yönettiği "Godzilla" ile başlayan son seri, 2019'da "Godzilla: King of the Monsters" ve 2021'de "Godzilla vs. Kong" ile devam etti. Bu yeniden başlatmanın dördüncü filmi "Godzilla x Kong: The New Empire" ise 2024'te gelecek.

  Kaynak: ScreenRant

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top