Hesabım
  13. Cuma Özel: En Korkunç Çocukların Işığında Korku Filmleri!

  Korku filmlerinin olmazsa olmazı olan çocukların geniş bir yelpazesini sunuyoruz!

  .

  Korku filmlerinin vazgeçilmez öğelerinden biri de çocuklardır. Algılarının açıklığı ve masumiyetleri, onların yaptığı her kötülüğü çok daha çarpıcı kılar. Yetişkinlerin etik ahlak duygularından yoksunlukları da onların tahmin edilemez olmalarını sağlar.

  Ekim ayının ikinci Cuma'sının ayın 13'üne gelmesiyle birlikte, 13. Cuma efsanesini ve unutulmaz korku filmlerini bir kez daha hatırlıyoruz. Bu galerimizde de korku filmlerinin en korkunç çocuklarını derledik!

  13. Cuma'nın neden uğursuz kabul edildiği konusuna gelirsek... Söylenilenlere göre bu batıl inanç, İsa'nın son akşam yemeğine dayanıyor. Hz. İsa ve müritlerinin son akşam yemeği, İsa'nın çarmıha gerilmesinden bir önceki güne denk geliyor. Aynı zamanda 13 rakamı, İsa'ya ihanet eden Judas'ı simgeler.

  Bu konuyla ilgili bir başka olay da Fransa'da gerçekleşir. 1307 yılında dönemin papası, Haçlı birliğini eşcinsellikle suçlar. Bu durum da Kral Phillip'in işine gelir ve sırf günahlarının bedelini ödemek istediği için birçok şövalyeyi, Paris'in ortasında yaktırır. Bu olay 13 Ekim Cuma gününe denk gelir. Bugüne kadar 13. Cuma gününde birçok uğursuz olayın meydana geldiği söylentileri gezmektedir...

  Doris Zander

  .

  Ölüm Alfabesi: Kötülüğün Başlangıcı (Ouija: Origin Of Evil)

  Oujia adlı korku filminin devamı niteliğinde çekilen filmin yönetmen koltuğuna oturan Mike Flanagan aynı zamanda Jeff Howard ile birlikte filmin senaristliğini üstleniyor. Film teknolojik gereçleri kullanarak sahte ruh çağırma seansları düzenleyen bir aileyi konu alıyor. Bekar anne ve 2 kızı bu şekilde hayatlarını idame ettirirken tezgahlarını geliştirmek için aldıkları ruh çağırma tahtası en küçük kızı etkisi altına alır...

  Samara Morgan

  .

  Halka(The Ring)

  Japon korku filmi "Ringu"dan uyarlanan "Halka"da bir kaset, seyreden insanların yedi gün sonra ölümüne neden olmaktadır. Dört genç, sırf bu kasetleri izledikleri için şüpheli bir biçimde ölmüşlerdir... Siyah uzun saçlarıyla Samara Morgan korku filmlerinin efsane simgelerinden biri haline geldi.

  Gage Creed

  .

  Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

  Louis ve Rachel Creed, iki küçük çocukları ile birlikte kırsal kesimde doğa ile iç içe olan bir eve yerleşir. Kocaman bahçesi olan ev özellikle çocuklar için büyük bir nimettir. Ancak evin hemen yakınında bulunan hayli işlek bir otoban evin mükemmelliğine gölge düşürür... Stephen King'in aynı adlı eserinden uyarlanan filmdeki Gage Creed sinemanın en korkunç çocuklarından biri olarak hafızalarda.

  Cody

  .

  Kabustan Gelen(Before I Wake)

  Mike Flanagan'ın yazıp yönettiği filmde, kendi oğulları genç yaşta ölen yaslı bir aile bir çocuk evlat edinir. Ancak çok geçmeden dünyalar tatlısı bir çocuk olan Cody'nin sakladığı sır açığa çıkar: gördüğü rüyalar gerçek olmaktadır ve çocuk kabuslar görmeye başlayınca ailenin hayatı da kabusa döner...

  Midwich Çocukları

  .

  Village of the Damned

  1960'ta Wolf Rilla tarafından çekilen bilim kurgu - korku filmi, John Wyndham’ın The Midwich Cuckoos romanından uyarlandı. Aynı roman 1995 yılında da John Carpenter tarafından uyarlandı. İki verisyondan hangisini izlerseniz izleyin ürpertici çocuklara maruz kalacaksınız çünkü hikaye, insan gibi görünen ama şeytani güçlere sahip çocuklar doğuran kadınların yaşadığı bir kasabayı konu alıyor.

  Ashley

  .

  Lanet (Sinister)

  Scott Derrickson imzalı filmde olaylar, yeni romanına malzeme toplamak isteyen bir yazarın, eşi ve iki çocuğuyla birlikte, tüm hane halkının öldürüldüğü bir eve taşınmasıyla başlıyor. Yazarın tavan arasında bulduğu gizemli kutudaki kasetler, daha önce burada yaşayan ailelerinin işkence ve ölümlerini kayda alındığı filmlerdir. Kanı donan yazar cinayetlerin ardında yatan gerçekleri ortaya çıkarmaya karar verir...

  Grady Kardeşler

  .

  Cinnet(The Shining)

  Stanley Kubrick dehasının benzersiz bir örneği olan "Cinnet"in ürpertici ikiz kızları o kada rikonik ki bir çok korku filminde ya da parodide onların benzerlerine rastlamak mümkün. Stephen King'in eserinden uyarlanan film, yazar Jack Torrance'ın ailesiyle birlikte, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli'in bakımını üstlenmesini ve burada yaşananları anlatıyor.

  Damien

  .

  The Omen

  Amerikan Elçisi Robert Thorn’un eşi hüsranla sonuçlanan bir doğum yapar. Adam karısının acı gerçeği öğrenmesini engeller ve başka bir bebeği sahiplenir. Fakat çocuk büyümeye başladıkça bazı tuhaf olaylar gerçekleşmeye başlayacaktır...

  Brahms

  .

  Lanetli Çocuk (The Boy)

  Greta, yaşlı İngiliz bir çiftin evine dadı olarak işe başlar ama dadılık yapacağı çocuğun gerçek boyutlarda bir oyuncak bebek olduğunu anladığında şok olur. Genç kadının asıl kabusu ise çocuğun gerçek olmasından şüphelenmesiyle başlar...

  Rhoda Penmark

  .

  Canavar Tohumu (The Bad Seed)

  Christine Penmark'ın hayatı, dışarıdan bakıldığında mükemmel görünür: sıcak bir yuva, sevecen bir eş ve dünyanın en mükemmel kız evladı. Ancak zamanlar, kızının yalanları, hırsızlıkları ve daha da kötücül hareketleri Christine'nin sinirlerini bozar. Onun hakkındaki esas gerçeği ise sadece babası bilmektedir...

  Alessa/Sharon

  .

  Sessiz Tepe (Silent Hill)

  Kızının uyurgezerliğine ve ruhsal sıkıntılarına çare bulamayan bir anne, sonunda onu rüyalarında gördüğünü söylediği Silent Hill'e götürme kararı alır. Ancak oraya gitmek pek de kolay bir iş değildir. Bölgeye yaklaştıkça tuhaf olaylarla karşı karşıya kalırlar. Anne kızını kaybedip peşine düştüğünde ne tür tehlikeler ve gizemlerle kuşatılmış olduğunun farkında bile değildir.

  Regan MacNeil

  .

  Şeytan (The Exorcist)

  William Friedkin'in yönettiği 1973 tarihli unutulmaz filmde, bir çocuk oyuncu olan Regan tuhaf davranışlar sergilemeye başlar. Annesi onu kontrol ettirmek için doktorlara götürse de kızın esas sorunu hastalık değil içine şeytan girmesidir!

  Isaac

  .

  Children of Corn

  Stephen King'in eserinden uyarlanan "Children of the Corn"daki Isaac, bir çocuk vaizdir ve Nebreska'da Gatlin adındaki bir kasabaya giderek tüm çocukları yetişkinleri öldürmeye teşvik eder!

  Lilith Sullivan

  .

  39. Dosya (Case 39)

  Aile hizmetleri dairesinin memuru Emily Jenkins, pek çok şey görmüş geçirmiş olduğunu düşündüğü sırada, 10 yaşındaki Lilith Sullivan onun en yeni ve en gizemli vakası haline gelir. Anne-babası Lilith'i öldürmeye çalıştığında, Emily'nin en çok korktuğu şey doğrulanmış olur. Emily, Lilith'i kurtarır ve uygun bir bakıcı aile denk gelene kadar onu yanına almaya karar verir.

  Ikuko Matsubara

  .

  Karanlık Sular (Dark Water)

  Boşanan bir kadın, küçük kızıyla birlikte yeni bir daireye yerleşir ve yaşamında yeni bir başlangıç yapar. Taşındıkları apartman başlangıçta sorunsuz gözükür, fakat zamanla garip bir takım olaylar baş gösterir. Küçük kız genelde boş gözüken, tekinsiz apartmanda sık sık kaybolmaya başlar. Ayrıca çevrelerinde bir hayaletin dolaştığına dair ipuçları almışlardır... Hideo Nakata'nın filmi, 2005 yılında "Dark Water" adıyla Hollywood tarafından da uyarlandı.

  Tomás

  .

  Yetimhane (El Orfanato)

  Çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçiren Laura, 30 yıl sonra kocası Carlos ve oğlı simon ile buraya geri döner. Çok geçmeden oğlu, görünmez yeni bir arkadaşıyla iletişim kurmaya başlar.

  Carol Anne Freeling

  .

  Kötü Ruh (Poltergeist)

  Freeling ailesi, bilinmez varlıklar tarafından rahatsız edilmeye başladığında, oturdukları evin eski bir mezarlığın üzerine inşa edildiğini fark eder. Küçük kızlarının başka bir boyuta kaçırılmasıyla anne ve baba onu kurtarmak için ellerinden geleni yaparlar ama onun kaçırılmasının bir amacı vardır...

  Dalton Lambert

  .

  Ruhlar Bölgesi (Insidious)

  "Ruhlar Bölgesi"nde olaylar Josh ve Renai'nin, üç çocuklarıyla birlikte yeni bir eve taşınmasıyla başlıyor. Evde yaşanan tuhaf olaylar, Renai’ye evin hayaletli olduğunu düşündürür ve genç kadın kocasını taşınmaya zorlar. Bu sırada oğulları Dalton doktorların anlam veremediği bir komaya girer; tüm vücut fonksiyonları yerindedir ama uyanamaz. James Wan imzalı Ruhlar Bölgesi, sonrasında uzun soluklu bir seriye dönüşerek hikayesini devam ettirdi.

  Eli

  .

  Gir Kanıma (Let the Right One In)

  Stockholm'ün varoşlarında annesiyle birlikte yaşayan küçük Oskar, sık sık şehir dışında yaşayan babasını ziyarete gitmektedir. Arkadaşları tarafından aşağılanan ve sürekli alay edilen bir çocuk olan Oskar öc alacağı günlerin hayalleriyle yaşamaktadır. Bir gece soluk benizli Eli adında bir kızla tanışır. Oskar bu "değişik" kızla çok yakın arkadaş olur ama Eli'nin çok büyük bir sırrı vardır...

  Samuel

  .

  Karabasan (The Babadook)

  Kocasını 6 yıl önce kaybeden ve oğlu Samuel'ı yalnız büyüten Amelia, bir gün oğlunun kitapları arasında Mister Babadook adlı esrarengiz bir masal kitabı bulur. Kitabı okuduktan sonra, Samuel rüyasında Badabook canavarını gördüğünü söyler ve esrarengiz şeyler yaşanmaya başlar. Amelia kitabı yok ettikçe gizemli kitap bir şekilde yeniden belirir... Hem Amelia'nın hem de Samuel'ın kabuslarını süslemeye başlayan gizemli Badadook gerçek olabilir mi?

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top