Hesabım
  Önümüzdeki Aylarda İzleyeceğimiz Kitap Uyarlaması Film ve Diziler!

  2024, edebiyattan sinemaya ve televizyona aktarılan yapımlar için iyi bir yıl olmaya devam ediyor.

  Prime Video / Warner Bros.

  2024 yılı roman ve öykülerden uyarlanan film ve diziler açısından son derece verimli bir yıl olmaya devam ediyor.

  Henüz yılın ilk yarısını tamamlamadan, Frank Herbert'in bilim kurgu klasiği "Dune"dan uyarlanan "Dune: Part Two", Liu Cixin'in bilim kurgu üçlemesi "The Three-Body Problem"den uyarlanan "3 Cisim Problemi", Janice Y.K. Lee'nin "The Expatriates" romanından uyarlanan "Expats" gibi pek çok beğenilen yapım izleyicilerle buluştu.

  Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın aynı adlı eserinden uyarlanan gerilim filmi "Cadı" da beğenilen ve farklı bir yerli uyarlama örneği olarak bu listeye eklendi.

  Yapım şirketleri, halihazırda bir hayran kitlesine ve uyarlanacak ayrıntılı bir hikayeye sahip, çok satan kitaplara sıklıkla başvuruyor. Bu yöntemi uygulayan en büyük stüdyolardan biri olan Netflix, popüler kitapların film haklarını satın alıyor ve ardından bunları uyarlamak için yaratıcı bir ekip görevlendiriyor. Bu yıl da halihazırda var olan edebiyat uyarlaması "Bridgerton" ve "The Sandman" gibi dizilerine yeni sezonlar ekleyecekler.

  Ayrıca hem diğer platformlarda hem de sinemalarda kitap uyarlamalarını görmeye devam edeceğiz. İşte önümüzdeki aylarda izleyeceğimiz kitap uyarlamaları...

  Gözcüler (The Watchers)

  Warner Bros.

  Gerilim sinemasının ünlü ismi M. Night Shyamalan'ın kızı Ishana Shyamalan'ın ilk filmi "Gözcüler" A.M. Shine'ın aynı adlı gotik korku romanından uyarlanıyor. Film 7 Haziran'da sinemalarda!

  İrlanda'nın Batı Kıyısı kırsalında geçen doğaüstü korku hikayesinde, Mina (Dakota Fanning) adında bir kadın, arabası bozulduktan sonra mahsur kalınca ormana gider ve kendisine bir sığınağın içinde güvenli bir yere gitmesini söyleyen panik içindeki bir kadınla karşılaşır. İçeri girdiğinde kendini camlarla kaplı bir odada yabancıların arasında sıkışıp kalmış halde bulur...

  Kübra 2. Sezon

  Netflix

  Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlanan Netflix dizisi "Kübra", ikinci sezonuyla 6 Haziran'da geri dönüyor.

  Başrolünde Çağatay Ulusoy'un yer aldığı, Yağmur ve Durul Taylan imzalı "Kübra" yapay zeka ve insan ilişkileri arasındaki ince çizgiyi etkileyici bir hikayeyle anlatıyor. İkinci sezonda Aslıhan Malbora, Ahsen Eroğlu, Onur Ünsal, Cihan Talay, Aytek Şayan, Deniz Işın, Nazan Kesal ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimler rollerine geri dönüyorlar.

  Bridgerton 3. Sezon

  Netflix

  Julia Quinn'in romanlarından uyarlanan "Bridgerton"ın 3. sezonu "Romancing Mister Bridgerton" kitabındaki olaylardan uyarlandı. Yeni sezonun ilk dört bölümü 16 Mayıs'ta platforma eklenirken, kalan dört bölüm 13 Haziran'da gelecek.

  Serideki kitapların her biri farklı bir Bridgerton kardeşinin aşkı bulmasını ve evlenmesini konu alıyor. İlk iki sezon serinin birinci ve ikinci kitaplarını takip ettikten sonra, Netflix dizisi üçüncü kitabı atlayarak Colin'in ve Penelope'nin hikayesine odaklandı.

  House of the Dragon

  HBO

  2. sezonuyla 16 Haziran'da geri dönmeye hazırlanan "Game of Thrones" spin-off dizisi "House of the Dragon" George R.R. Martin'in "Ateş ve Kan" kitabından uyarlanıyor. Targaryen hanesini konu alan bu kitap, Taht Oyunları başlamadan 300 sene öncesini konu alıyor ve bir dönemin güçlü hükümdar ailesinin parçalanışını, "Ejderhaların Dansı" olarak adlandırılan iç savaşı konu alıyor.

  İlk sezonun aksine zaman atlamalarının olmayacağı yeni sezonda Emma D'Arcy, Matt Smith, Olivia Cooke, Rhys Ifans, Eve Best, Steve Toussaint, Ewan Mitchell ve Fabien Frankel ilk sezondaki rollerine geri dönüyorlar.

  Lady in the Lake

  Apple TV+

  Natalie Portman ve Moses Ingram'ın başrollerini paylaştığı mini dizi "Lady in the Lake" Laura Lippman'ın aynı adlı 2019 tarihli romanından uyarlandı. Dizi 19 Temmuz'da Apple TV+'ta başlıyor.

  1960'lar Amerika'sındaki ırkçılık ve kadın düşmanlığı temasını işleyen kitap, 1969'da Baltimore'da yaşanan iki ölüme dayanıyor; ilki 11 yaşındaki bir kızın öldürülmesi, ikincisi ise 33 yaşındaki Siyah bir kadının gizemli ölümü. Yahudi bir ev kadını, bu ölümlerin peşinden giderken araştırmacı bir muhabire dönüşür.

  Those About To Die

  Prime Video

  Rolland Emmerich imzalı, usta oyuncu Anthony Hopkins'li gladyatör dizisi "Those About To Die" 19 Temmuz'da Prime Video'da yayınlanacak. Dizi, Daniel P. Mannix'in aynı adlı kurgusal olmayan kitabından uyarlandı.

  Kitap Antik Roma'ya hakim olan 'ekmek ve sirk siyaseti'ni konu alıyor. M.S. 79 yılında Roma İmparatorluğu'nun merkezinde araba yarışları ve gladyatör dövüşleri halkı kontrol altında tutmanın en önemli yoludur. Halkın eğlencelere ilgisi azalınca ve şiddete duydukları istek arttıkça, gladyatör dövüşleri için özel olarak tasarlanmış bir stadyum olan Kolezyum'un inşatına başlanır. Tribünlerin altında binlerce insan çalışır ve yaşar; fakat bunların arasında binlercesi, bu oyunlar için ölecek olanlardır.

  Harold ve Mor Tebeşir (Harold and The Purple Crayon)

  Sony Pictures

  2 Ağustos'ta vizyona girecek olan "Harold ve Mor Tebeşir", Crockett Johnson'ın 1955 tarihli resimli çocuk kitabından uyarlandı. Hikaye, çizdiği her şeyi hayata geçirebilecek mor bir boya kalemi bulan dört yaşındaki Harold'ı konu alıyor.

  Kitabın 2001'de HBO'da yayınlanan dizisi Primetime Emmy Ödülü'nü kazandı. Zooey Deschanel ve Zachary Levi başrollü filmde ise Levi, çocukluğundan beri sihirli kaleme sahip olan yetişkin Harold'a hayat veriyor.

  Bizimle Başladı Bizimle Bitti (It Ends With Us)

  .

  16 Ağustos'ta vizyona girecek olan romantik dram "Bizimle Başladı Bizimle Bitti" Collen Hoover'ın aynı adlı romanından uyarlandı. Hoover'ın 2016'da yazdığı roman, 2021'de #BokTok'ta trend olmaya başlayınca yeniden canlandı ve 2022'de New York Times'ın en çok satanlar listesinde bir numaraya yükseldi.

  Hikaye, babasının annesine kötü muamele etmesini izleyerek büyüyen Lily Bloom'u (Blake Lively) konu alıyor. Lily'in hâlâ düşündüğü bir çocukluk aşkı vardır ama başarılı bir doktor olan Ryle ile evlenerek annesinin kaderini yaşamaya başlar... Justin Baldoni film uyarlamasını yönetirken aynı zamanda Ryle rolünü üstleniyor.

  Üç Silahşörler: Milady (Les Trois Mousquetaires: Milady)

  .

  Fransız yazar Alexandre Dumas’ın 1844 tarihli klasik macera romanı "Üç Silahşörler" bir kez daha sinemaya uyarlandı. Martin Bourboulon’un yönettiği Fransız yapımı iki filmlik yeni serinin ilk filmi "Üç Silahşörler: D'Artagnan" 17 Mayıs'ta vizyona girdi. Romanın ikinci yarısını konu alan "Üç Silahşörler: Milady" ise 16 Ağustos'ta sinemalarda!

  Seride üç silahşörlerden Athos'u Vincent Cassel, Milady karakterini ise Eva Green canlandırıyor. Kadroda ayrıca ayrıca François Civil, Romain Duris, Pio Marmai ve Vicky Krieps gibi isimler yer alıyor.

  Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri

  Prime Video

  Amazon Prime Video'nun dev bütçeli "The Rings of Power" dizisi, doğrudan belirli bir eserin uyarlaması değil, ancak J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi, Silmarillon gibi romanlarının arka planında anlatılan hikayelere ve ek kısımlarında aktarılan anekdotlara dayanıyor.

  Orta Dünya sakinlerini kandırmasına yardımcı olacak yeni bir görünüme bürünen Sauron rolünde Charlie Vickers'ın geri döndüğü 2. sezon 29 Ağustos'ta Prime Video'da yayınlanmaya başlayacak. Galadriel rolünde Morfydd Clark, Elrond rolünde Robert Aramayo, Prens Durin IV rolünde Owain Arthur, Arondir rolünde Ismael Cruz Cordova ve Celebrimbor rolünde Charles Edwards yeni sezonda geri dönüyor.

  Heartstopper 3. Sezon

  Netflix

  Netflix'in "Heartstopper" dizisi Alice Oseman'ın yazdığı aynı adlı grafik romanda uyarlanıyor. Serinin şu ana kadar yedi bölümden oluşan beş cildi var ve altıncısı hikayeyi sonlandıracak.

  Başrollerde Kit Connor ve Joe Locke'la, aşk ve dostluk içinde ilerleyen Netflix uyarlaması çeşitli geçmişlere ve yönelimlere sahip genç yetişkinlerin hayatlarını konu alıyor. Ekim'de yayınlanacak olan 3. sezon, serinin ikinci cildini takip edecek ve Nick'in, Charlie ile ilişkisini halka açık hale getirme konusunda kendine olan güvenini geliştirdiğini göreceğiz.

  Wicked

  .

  Gregory Maguire'ın Wicked romanları, Frank L. Baum'un Oz Büyücüsü kitabını yeniden canlandırıyor. Batı'nın Kötü Cadısı olarak bilinen Elthaba'yı konu alan ilk kitap, onu, sonunda Büyücü tarafından manipüle edilen ve sürgüne gönderilen, masum bir genç cadı olarak yeniden resmediyor.

  Hikaye 2003 yılında bir müzikale uyarlandı ve o zamandan beri Broadway ve West End'de sürekli sergileniyor. İki bölümlük bir film olarak geliştirilen sinema uyarlamasının ilk filmi "Wicked" ise 29 Kasım'da vizyona girecek. Elphaba rolünde Cyntia Erivo, kardeşi Galinda rolünde Ariana Grande oynuyor.

  The Lord Of The Rings: The War Of Rohirrim

  .

  13 Aralık'ta vizyona girecek olan animasyon film "The Lord Of The Rings: The War Of Rohirrim", Tolkien'in ikinci Yüzüklerin Efendisi kitabı olan "Yüzüklerin Efendisi: İki Kule"de anlatılan Rohirrim savaşını konu alıyor.

  Orijinal üçlemedeki olaylardan 183 yıl öncesinde geçen filmin merkezinde, Brian Cox'un seslendirdiği Helm Hammerhand yer alacak. Peter Jackson'ın üçlemesindeki görsel dünyadan ilham alan film için klasik iki boyutlu animasyon stili kullanılacak. Kenji Kamiyama tarafında yönetilen filmde Miranda Otto, hikayeyi anlatan Éowyn'in sesi olarak geri dönüyor.

  The Sandman 2. Sezon

  Netflix

  Netflix'in Neil Gaiman'ın çizgi roman serisinden uyarladığı, Tom Sturridge liderliğindeki fantastik dizisi "The Sandman" 2. sezonuyla bu yıl içinde, ancak henüz kesin olarak belli olmayan bir tarihte geri dönecek.

  Gaiman'ın çizgi romanları birkaç ciltten oluşuyor ve ikinci sezonun genel olarak ikinci ciltte yaşanan olayları takip etmesi bekleniyor. Bu sezonda Morpheus'un Lucifer'la yüzleşmek için cehenneme dönüşünü göreceğiz. Dream'in cehenneme gönderdiği eski sevgilisi Kraliçe Nada'nın hikayesiyle bu cildin bir kısmı ilk sezonda anlatılmıştı.

  The Electric State

  .

  Russo Kardeşlerin yönettiği, başrollerinde Millie Boby Brown ve Chris Pratt'ın yer aldığı "The Electric State", Simon Stålenhag tarafından 2018 yılında yazılan distopik bir çizgi romandan uyarlandı. Netflix'te yayınalancak filmin yayın tarihi henüz belli değil.

  Hikaye, 1997'de Amerika Birleşik Devletleri'nin yok edildiği ve genç bir kızın robotuyla Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde yolculuk yaptığı alternatif bir gerçeklikte geçiyor. Bu dünyada ABD, Sentre adlı yeni VR teknolojisi sayesinde devasa savaşlara ve ülkeyi kirleten çöplere yol açtı. İnsanlar sanal bir dünyaya bağlıyken Michelle amacını gerçekleştirmek için gerçek dünyada ülkeyi boydan boya dolaşır.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top