Hesabım
  Yeniden Çevrim Olduğunu Öğrendiğinizde, Şaşıracağınız 14 Film!
  Yazar: Ekin Limoncu — 1 Eki 2015 - 13:34

  Adını iyi bildiğimiz yeniden çevirimler furyası hız kaybetmezken, aslında yeniden çevrim olan ama seyircilerin orijinalmiş gibi seyrettiği, yeniden uyarlamalara şöyle bir göz attık!

  Etrafımız her ay yeniden çevrilen filmlerle dolup taşıyor! Biz de bunu fırsat bilip aslında remake olduğunu farketmediğimiz yeniden çevrim filmleri derledik!

  Scarface

  İlk Scarface 1932 yılında Armitage Trail’s isimli romandan beyazperdeye uyarlandı. Hepimizin bildiği ikinci versiyonda ise başrolde Al Pacino yer alıyordu.

  Airplane!

  1980 yapımı Airplane! felaket filmleriyle dalga geçen bir komedi. İlginç olan ise Airplane! aslında dramatik bir uçak kazasının anlatıldığı Zero Hour!'un yeniden çevrimi, tabii komedi olarak...

  3:10 to Yuma

  2007 yapımı başrollerinde iki büyük oyuncu Russell Crowe ve Christian Bale'in yer aldığı 3:10 to Yuma, 1957 yılında vizyona girmiş aynı isimli filmin yeniden çevrimi.

  Geçmişi Olmayan Adam

  Matt Damon'dan önce bir Jason Bourne zaten varmış! Richard Chamberlain'in başrolde oynadığı The Bourne Identity ilk olarak 1988 yılında televizyon filmi olarak çekildi.

  Oz Büyücüsü

  1939 yapımı şimdilerin ünlü The Wizard of Oz'u aslında L. Frank Baum’un 1900 yılında yazdığı romanın 4. adaptasyonu! İlk adaptasyon ise aynı isimle 1910'da beyazperdeye uyarlanmış.

  Big

  2 Oscar adaylığı bulunan Tom Hanks'in başrolünde oynadığı Big filmi aslında 1987 yapımı İtalyan komedi Da Grande filminden esinlenilmiş. Filmin ironik bir şekilde En İyi Orijinal Senaryo adaylığı var.

  Köstebek

  Büyük oyuncu kadrosuyla tadı damakta bırakan bir Martin Scorsese klasiği The Departed, 2002 yılında çekilen Hong Kong yapımı Infernal Affairs'tan uyarlandı. Hatırlatmakta fayda var, Martin Scorsese The Departed ile ilk Oscar'ını kazanmıştı.

  60 Saniye

  Başrollerinde Nicolas Cage ve Angelina Jolie'nin oynadığı ve araba hırsızlarının anlatıldığı 2000 yapımı Gone in 60 Seconds'ın ilk filmi 1974 yapımı ve isimleri aynı.

  Ben Efsaneyim

  2007 yapımı Will Smith'in başrolünde yer aldığı Ben Efsaneyim 1954'te yazılmış bir korku romanından adapte edildi. Bu romandan beyazperdeye uyarlanmış 2 film daha var: The Last Man on Earth ve The Omega Man.

  Insomnia

  Aslen 1997 İsveç yapımı olan Insomnia daha sonra 2002'de Al Pacino ve Robin Williams ile tekrar çekildi. Amerikan versiyonunun yönetmeni Christopher Nolan.

  Şüphe

  Şimdilerin çılgın çocuğu Shia LaBeouf'ün başrolünde yer aldığı Disturbia yeniden çevrim değil ancak esinlenilmiş bir film. Klasiklerin arasında yerini almış Alfred Hitchcock'un Rear Window'u Disturbia'ya esin kaynağı olmuş.

  Mumya Evi

  2005 yılında ses getiren teen slash filmi Mumya Evi daha öncesinde iki kez daha beyazperdede yer aldı. İlki 1933 yılında Mystery of the Wax Museum adıyla, ikincisi 1953 yılında The House of Wax adıyla çekilmişti.

  Carrie - Günah Tohumu

  Stephen King'in ünlü korku romanı Carrie şimdiye kadar 3 kez beyazperdeye uyarlandı. 1976, 2002 ve 2013'de izleme fırsatı bulduğumuz Carrie'nin ilk versiyonu her zaman en iyisi olacak gibi duruyor.

  Mezarına Tüküreceğim

  Bol kan ve vahşet içeren I Spit on Your Grave'in ilk versiyonu 1978'de Meir Zarchi tarafından yazılıp yönetilmişti. Film daha sonra 2010 yılında tekrar çekildi. Tekrar çevrimi dikkat çekince devam filmi I Spit on Your Grave 2 geldi. Hatta hızını alamayan yapımcılar üçüncü film için bu yıl kolları sıvadı.

  Oldboy

  Chan-wook Park'ın ikinci defa izlemesi yürek isteyen 2003 yapımı psikolojik gerilim filmi Oldboy 2013 yılında Spike Lee tarafından tekrar çekildi ancak beklenen başarıyı yakalayamadı.

  Ejderha Dövmeli Kız

  İsveçli yazar Stieg Larsson'ın çok satan romanı The Girl with the Dragon Tattoo hem İsveç hem Amerikan yapımı olarak 2 yıl arayla beyazperdeye uyarlandı. İki versiyonu da eleştirmenler tarafından tam not aldı.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top