Hesabım
  Zombi Ekspresi'ni Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

  Siz de mi zombilerin dünyayı ele geçirdiği, insanlığın sonu temalı filmleri istemsizce seviyorsunuz?

  Güney Kore sinemasında korku kültürünün beyaz perdeye aktarımının zaman zaman Amerika ve Avrupa sinemasından daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Biz de bazen öyle düşünüyoruz. Bunun en iyi örneklerinden biri de Train to Busan (Zombi Ekspresi). Son zamanların en etkileyici post-apokaliptik zombi filmlerinden Train to Busan'dan etkilenmemek elde değil. Train to Busan'ı seviyorsanız, zombi filmlerinde yalnızca gerilim ve korkuya değil, hikayenin akışına da kendinizi bırakmak istiyorsunuzdur muhtemelen. O zaman sizin için seçtiğimiz post-apokaliptik film seçkisini gözden geçirme vakti!

  Ben Efsaneyim (2008)

  Dünyanın sonu temalı filmler denilince akla ilk gelen film, şüphesiz "Ben Efsaneyim" ve Will Smith'in efsane performansı olacaktır. Dünya üzerinde kalan son canlılar siz ve köpeğiniz olsa bile, umut hala vardır!

  Tüm Sırların Sahibi Kız (2016)

  Tüm Sırların Sahibi Kız'ı normal bir zombi filmi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kez zombileri, öldürülmesi gereken yaratıklar olarak görmeyi bırakıp onlara karşı sempati duymaya başlayacaksınız!

  Cloverfield Yolu No: 10

  Bir anda gözlerinizi bir yeraltı sığınağında açsanız ve yanınızda size kimyasal bir salgın olduğu için kapıdan dışarı adım atamayacağınızı söyleyen iki adam olsaydı ne yapardınız? Büyük bir ihtimalle, Cloverfield Yolu No: 10'daki Michelle (Elizabeth Winstead) ne yapıyorsa onu yapardınız.

  Zombilerin Şafağı (2004)

  İngiliz komedisi, korku ögeleriyle buluşursa ortaya eğlenceli ve bir o kadar şaşırtıcı olan Zombilerin Şafağı ortaya çıkar! Başka filmlere gönderme yapma ve onları tiye alma konusunda biraz daha ileri gitseydi, Zombilerin Şafağı'na parodi bile diyebilirdik! Simon Pegg ve Nick Frost'un başarısı ise kesinlikle göz ardı edilemez.

  Dünya Savaşı Z (2013)

  World War Z'deki zombiler bildiğimiz zombilere pek benzemiyor. Mutant olarak nitelenebilecek zombilerimiz yavaş ya da zayıf değiller. En yüksek bütçeli zombi filmi olarak nitelendirilen World War Z'yi izlerken dünyanın yok oluşundan garip bir keyif almanız kaçınılmaz!

  28 Gün Sonra (2003)

  Jim (Cillian Murphy), kendini yalnız zannediyor; ama değil. Kimler yüzünden yalnız olmadığını tahmin etmek ise hiç de zor değil. 28 Gün Sonra, hiç de sevimli olmayan varlıklarla karşılaşma anımızdan itibaren, ilginç bir post-apokaliptik hayatta kalma savaşına dönüşüyor.

  Ölülerin Şafağı (1978)

  Tam "Dünyanın sonu geldi, erzak kalmayacak" derken, hayatta kalanların alışveriş merkezine konuşlanması hayat kurtarıcı olabilir. Korku kültüründe zombi temasının babalarından sayılan Ölülerin Şafağı, 2004 yılında Zack Snyder tarafından yeniden çekilse de eskisi kadar iyi olmayı başaramadı.

  Zombieland (2009)

  Shaun of the Dead'in ardından zombiler yeniden korku-komedi ögesine Zombieland ile dönüşüyor. Zombieland belki mükemmel bir film değil, ama eğlenceli yönüyle filme doğru çekilmemeniz de elde değil.

  Snowpiercer (2013)

  Geleceğimizin küresel ısınmayla değişeceğini biliyoruz. Ama ya her şey ısınmak yerine soğursa? Snowpiercer'ın buzla kaplı bir dünyasında sınırlı sayıda hayatta kalan insanın tek sığınma yeri, dünyayı gezen bir trendir. Tüm bunların üzerine o trende bir de hiyerarşi düzeni hakimse "Geçmiş gelecekten iyidir" demekten başka çareniz kalmadan filmi izlersiniz.

  Son Umut (2006)

  İnsan soyu durmadan katlanarak çoğalıyormuş gibi görünüyor, ama önünde sonunda yok olma aşamasına geçeceğini biliyoruz. Alfonso Cuaron'un karanlık hayal gücüyle Son Umut'ta o aşamaya geçilmiş bile. Dünya üzerinde doğumların gerçekleşmediği bu post-apokaliptik dünyada son bir umut var mıdır?

  Kutsal Motorlar (2013)

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top