Hesabım
  Oscar Radarına Giren 13 Kadın Yönetmen
  Yazar: Gamze Kırşavoğlu — 25 Nis 2021 - 17:24

  Son yıllara damga vuran kadın yönetmenler..

  Chloe Zhao
  1. Chloe Zhao +

  Chloe Zhao

  Son filmi: Nomadland - 2020

  Fotoğraf: Theo Wargo / Getty Images

  Devamı...
  Akademi Ödülleri tarihinde ilk kez iki kadın birden en iyi yönetmen adayı oldu. Ödüllerin 93 yıllık döneminde, en iyi film için bir kadın yönetmen tarafından yönetilen bir düzineden fazla film aday gösterilmesine rağmen, kendi kategorilerinde yalnızca beş kadın aday olabildi. Chloe Zhao (“Nomadland”) ve Emerald Fennell (“Promising Young Woman”) bu listeye en son eklenenler ve içlerinden birinin ödülü eve götürme ihtimali çok yüksek.

  Zhao, Hollywood Yabancı Basın Derneği, İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi ve Amerikan Yönetmenler Birliği’nden ödülleri kazandı ve bu yıl için bir adım önde bulunuyor. Zhao, eve bir galibiyet getirirse, yaklaşık 100 yıl içinde bunu yapan ikinci kadın olacak. İlki, 2010 yılında “The Hurt Locker” filmiyle Oscar kazanan Kathryn Bigelow olmuştu. Lina Wertmuller (“Seven Beauties”), Jane Campion (“The Piano”), Sofia Coppola (“Lost in Translation”) ve Greta Gerwig (“Lady Bird”) diğer adaylık kazanan yönetmenler.

  İki kadın yönetmenin tarihi adaylığı, Hollywood’un değişmekte olduğuna işaret ediyor. Kadınlar sadece sektörde daha fazla fırsat elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda yeni nesil kadın film yapımcılarının da kapısını açıyor. Fandango muhabiri Nikki Novak, “Kadın film yapımcılarının düzenli olarak aday gösterildikleri ve büyük ödül törenlerinde iz bıraktıkları bir zamanın tadını çıkarıyoruz.” dedi. Bir rapora göre, 2020′de en çok hasılat yapan 100 filmin % 16′sı kadınlar tarafından yönetildi. Bu pay, 2019′da % 12, 2018′de ise % 4 olmuştu. Peki, önümüzdeki yıllara damga vurma ihtimali olan ve Oscar radarına giren kadın yönetmenler hangileri. Bu sorunun cevabı listemizde mevcut. 
  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top