Hesabım
  Kaplan ve Ejderha
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,5
  Muhteşem
  Kaplan ve Ejderha

  Kaplan Ve Ejderha

  Yazar: Burak Hatipoğlu
  "Wo Hu Zang Long - Crouching Tiger, Hidden Dragon - Kaplan Ve Ejderha" daha önce Çin sinemasından kopup gelmiş olan eserlere yabancı olan insanları rahatsız edecek bir film.

  Rahatsız edecek çünkü filmi anlayamayacak ve yaptıkları yorumlar "Efektler Matrix'ten daha iyiydi", "İnsanlar havada ve suda yürüyemez, ne saçma film"'den öteye gidemeyecektir.

  Çin, ya da ağırlıklı olarak bizlerin bildiği gibi Hong Kong sinemasıyla ister Jackie Chan'ın maymunluklarını sergilediği "Ging Chaat Goo Si - Police Story" ( 1988 ) ile tanışmış olun, ister John Woo'nun "Lashou Shentan - Hard Boiled" ( 1992 )'unu izleyin ( ki Nisan ayında CNBC-e'de yayınlanacak ) ya da isterseniz artık bir klasik olan "Sinnui Yauman - A Chinese Ghost Story" ( 1987 ) olsun izlediğiniz . Filmleri birer kung-fu filmi veya şiddet yapıtı olarak algılamayın.

  Hong Kong sineması kardeşlik, bağlılık, aşk, ihanet ve moral üzerine kuruludur. Aynen "Kaplan Ve Ejderha" 'da olduğu gibi.

  Çılgın dövüş sahneleri "Mission İmpossible 2 - Görevimiz Tehlike 2" ( 2000 ), "The Matrix" ( 1999 ) veya en basitinden "Charlie's Angels - Charlie'nin Melekleri" ( 2000 )'nde nasıl bir görsel unsursa ve tek amacı eğlendirmekse, burada duyguların dışa vurumu için bir araç, bir simge, bir şiir, bir bale. Li Mui Bai ( Chow Yun-Fat ) ve Jen ( Ziyi Zhang )'ın ağaçların tepesinde gerçekleştirdikleri dövüş, nefis müziğin de etkisiyle benim için unutulmazlar arasına girdi.

  Az çok meditasyon ve arınma kavramları üzerine fikri olan insanlar bu dövüş sahnelerini daha kolay kabul edebileceklerdir. Bu sahneler inanılmaz değil, aksine vücut ve ruh birliğinin sizi nereye götürebileceğinin ( bıraz abartılı ) bir göstergesi sadece.

  "Kaplan Ve Ejderha" ne Ang Lee'nin, ne de Chow-Yun Fat en iyi filmi değil, ama çok önemli bir misyonu üstlendiği kesin. Nasıl geçen sezonlarda "The Matrix" geniş kitleleri siber-alem kavramıyla tanıştırdıysa, bu film de aynı imkanı fantastik sinema için sunuyor.

  Filmin olağanüstü müziklerinden, kurgusundan, sarı - yeşil - gri - mavi arasında gidip gelen kamerasından övgüyle bahsetmekte fayda var. Gerçekten etkileyici.

  Filmle bağlantılı kişiler hakkında söyleyecek fazla birşey yok.

  Yönetmen Ang Lee ile ilgili ayrıntılı yazımı arşivden bulabilirsiniz. Chow Yun-Fat yaşayan en büyük aktörlerden biri. Genç Jen rölündeki Ziyi Zhang'i iyi bir Hollywood kariyeri bekliyor. Zaten sıradaki filmi Jackie Chan ile birlikte "Rush Hour 2 - Bitirim İkili 2" .

  Tüm pozitif yanlarına rağmen "Wo Hu Zang Long - Crouching Tiger, Hidden Dragon - Kaplan Ve Ejderha" bir başyapıt değil, ama çok iyi bir film. Çok dar görüşlü değilseniz izlemekte kesinlikle fayda var.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top