Hesabım
  Gözcüler
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Gözcüler

  Shyamalanvari Bir Folklorik Korku

  Yazar: Hande Kara

  M. Night Shyamalan’ın kızı Ishana Shyamalan’ın ilk uzun metraj denemesi, bir kitap uyarlaması olan The Watchers (Gözcüler) bu hafta vizyondaki yerini aldı. Daha önce Servant dizisindeki bölüm yönetmenliği ile sektörde ismini duyduğumuz Ishana, babasının izini takip ederek gerilim sinemasına tekinsiz bir giriş yapıyor.

  Dakota Fanning’in canlandırdığı Mina karakteri İrlanda’da yalnız yaşayan ve bir pet shopta çalışan genç bir kadın. Patronunun ricasıyla özel bir papağanı yerine ulaştırmak için Belfast’a doğru yola çıkıyor. Arabası bozulan genç kadın civarda yardım bulabilme umuduyla bir ormana daldığında, filmin devamında artık Mina’nın oradan kurtulma macerasını izleyeceğimiz kesinleşiyor.

  Film, İrlanda ormanlarında yarattığı tekinsiz atmosferle umut vaat ediyor, ancak kendini ve folkloru çok ciddiye alması en büyük problemi olabilir. Hem Kelt mitolojisindeki korku hikayelerinden beslenen, hem de modern bir korku olmaya çalışan The Watchers, iki türün arasında sıkışıp kalırken izleyiciye iki taraf için de tam bir tatmin sunamıyor. Ancak yine de filmin garip bir şekilde kendisinin izlettiğini itiraf etmeliyim.

  The Watchers giriş ve gelişmenin ardından bir son sunmak yerine izleyiciye uzun iki son sunuyor. Ve üçüncü bölümde üstümüze boca edilen bilgilerle ne yapacağımızı bilemiyoruz. Tüm çözülmeyi finale saklamak, elbette bir korku filmi için en iyi tercih. Ancak karakterlerle empati kuramadığımızda, kimin kurtulup kurtulamayacağı da pek umurumuzda olmuyor. Madeline karakterinin kelt mitolojisindeki ölüm perisi Banshee’den esinlendiğini (en azından fiziksel olarak) söylemek mümkün. Ancak esas kız Mina olmak üzere, diğer karakterlerin hepsinin altı boş.

  Ishana Shyamalan bu ilk filmiyle umut vaat eden bir isim. Yarattığı atmosfer de, görüntü yönetiminin yardımıyla iyi bir taban oluşturuyor, ancak bu ilk uzun metrajında kafasının biraz karışık olduğu ve oyuncu yönetiminin de zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Film o iki sondan birini tercih edip, bizi daha erken azat etmeliydi.

  Hande Kara

  Gözcüler
  Gözcüler
  Vizyon tarihi 7 Haziran 2024 | 1s 42dk
  Yönetmen Ishana Shyamalan
  beraberinde Dakota Fanning, Georgina Campbell, Olwen Fouéré
  Basın
  2,5
  Üyeler
  3,2
  Beyazperde
  2,5
  Seanslar! (51)

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top