Hesabım
  Baharı Bekleyen Kumrular Gibi: Baharı Karşılamak İçin Harika Filmler!

  İlkbaharın sıcak ve renkli günlerine kavuşunca, ruhumuza çiçekler açtıran bahar filmlerini derledik!

  .

  Kışın kasvetli havasından kurutulup, kendimizi sıcak güneşin ve uyanan doğanın kollarına atarken ruhumuz da benzer uyanışları deneyimliyor. İlkbaharın getirdiği yenilenme hissini, romantizmin canlanışını ve tüm bahar duygularını kucaklamanın en güzel yollarından biri de onları baharı anımsatan filmlerle beslemek!

  Listemizdeki ilkbahar esintili filmlerin kimi gerçekten ilkbaharda geçtiği için, kimi ilkbaharın rengarenk ve çiçekli coşkusunu taşıdığı için, kimi yeniden uyanışı ve aşkı, kimi de ilkbaharla birlikte gelen mezuniyet telaşı gibi olmazsa olmaz dönemleri yansıttığı için buradalar.

  Hadi bir film seçin ve hayata sinemanın merceğinden bakarak bu büyülü mevsimin sunduğu neşeyi, umudu ve merakı kucaklamaya hazırlanın!

  İyi seyirler!

  Eat, Pray, Love (2010)

  .

  "Ye Dua Et Sev" izleyicileri ilkbahar mevsimi gibi dönüştürücü bir yolculuğa davet ediyor. Julia Roberts'ın canlandırdığı Elizabeth Gilbert; İtalya, Hindistan ve Bali'de kendini keşfetme arayışına çıkarken, yeni keşfedilen aşkın sıcaklığını, doğanın yeniden doğuşuna benzeyen ruhsal uyanışı ve kendi iç bahçesinin çiçek açmasını kucaklıyor.

  Big Fish (2003)

  .

  "Büyük Balık"ta baharın canlılığı, fantastik öykülerde yankılanıyor ve Edward Bloom'un (Albert Finney/Ewan McGregor) sınırsız hayal gücünü yansıtıyor. Edward'ın hikayeleri nesiller arasında köprü kurarak yaşamın sonsuz döngüsünü ve aile sevgisinin kalıcı gücünü gösteriyor. Sarı çiçekler içindeki unutulmaz sahnesiyle de "Büyük Balık" tam bir bahar filmi!

  Emma (1996)

  .

  Jane Austen'in aynı adlı romanından uyarlanan, romantik ve neşeli doğasıyla baharın özünü yakalayan "Emma"da, Emma adındaki son derece zeki ve meraklı genç kadının çöpçatanlık planları, büyüleyici İngiliz kırsalının cazibesinde ortaya çıkıyor. Emma romantik karmaşıklıklar arasında yolunu bulurken, sonunda baharın filizlenen güzelliğinin ortasında aşkın gerçek özünü keşfediyor.

  La La Land (2016)

  .

  Canlı renkleri ve canlandırıcı müzikleriyle "La La Land", Los Angeles'ın güneşli sokaklarında filizlenen romantizmin sarhoş edici enerjisini yakalıyor. Değişen mevsimler gibi, Mia (Emma Stone) ve Sebastian'ın (Ryan Gosling) aşkı da gelişiyor ve her karşılaşma, bahar romantizminin geçici ama büyüleyici doğasını hatırlatıyor.

  Palm Springs (2020)

  .

  "Palm Springs", çölün ortasında zamanın durduğu ve sonsuza kadar uzayacakmış gibi görünen bir tatilde geçiyor. Bir düğün için aynı otelde buluşan Nyles (Andy Samberg) ve Sarah (Cristin Milioti), aralarında gelişen romantizmden sonra aynı günü tekrar tekrar yaşamaya başlar. Bu gerçeküstü manzarada, aşk beklenmedik bir şekilde çiçek açar...

  Marie Antoinette (2006)

  .

  Versailles'ın cömert bahçelerindeki çiçekler arasında geçen "Marie Antoinette", saray yaşamının savurganlığını yansıtırken, çöküşün ortasındaki Fransız Kraliçe'sinin (Kirsten Dunst), aşkın kırılganlığını ve gücün, bahar çiçeklerinin geçici güzelliğine benzeyen geçici doğasını keşfetmesini anlatıyor.

  A Bug's Life (1998)

  Pixar

  İlkbahar denildiğinde aklımıza tek gelen rengarenk çiçekler değil elbette. Doğanın uyanışıyla birlikte karıncalar, arılar ve böcekler de uyanmaya başlıyor. Karınca Flik'in kolonisini kurtarmak için giriştiği mücadeleyi anlatan, erken dönem Pixar filmi "Bir Böceğin Yaşamı" tüm ailenin sinema keyfi için ideal bir doğa filmi!

  Peter Rabbit (2018)

  .

  Boş bir kır evini sahiplenen yaramaz tavşan Peter ve arkadaşlarının hikayesini anlatan "Peter Rabbit" de ailece sinema keyfi için eğlenceli bir tercih olacaktır. Nergislerin yanında bahar yaramazlıklarının da yeşerdiği İngiliz kırsalında geçen filmde, Peter'ın maceraları, gençliğin şakacı ruhunu ve açık havada yapılan bahar kaçamaklarının zamansız cazibesini hatırlatıyor.

  Pride and Prejudice (2005)

  .

  Yine bir Jane Austen uyarlaması olan "Aşk ve Gurur"da da yemyeşil İngiliz kırsalı romantizmin gücünü yükseltiyor. Uzun doğa yürüyüşlerini seven Elizabeth Bennet (Keira Knightley) ile Bay Darcy (Matthew Macfadyen) arasında gelişen beklenmedik aşkı Elizabeth'in baharı anımsatan canlılığı başlatırken, ikili sonunda toplumsal engelleri de aşmayı başarıyor.

  The Sound of Music (1965)

  .

  Unutulmaz bir klasik olan "Neşeli Günler"de, Maria (Julie Andrews), von Trapp ailesinin evine sıcaklık ve neşe getirirken yemyeşil tepeler baharın melodisiyle canlanıyor. Maria ve Kaptan von Trapp'ın (Christopher Plummer) Avusturya'nın muhteşem manzaraları eşliğindeki aşk hikayesi, doğanın ahenginin ortasında yeşeriyor.

  Ferris Bueller's Day Off (1986)

  .

  Hangimiz güzel bir bahar gününde okuldan kaçmanın cazibesine kapılmadık ki? "Ferris Bueller’le Bir Gün"de Ferris ve arkadaşları Chicago sokaklarında muzip bir maceraya atılırken baharın asi ruhunu kutluyor. 17 yaşında, kaçırdıkları kırmızı Ferrari ile şehri turlayan ekibin çılgın macerası, gençliğin dizginlenemez coşkusunu taşıyor.

  Spring Breakers (2012)

  .

  Selena Gomez, Vanessa Hudgens ve James Franco'nun rol aldığı "Bahar Tatili"nde güneşli plajların ve çılgın partilerin hayali, bir grup arkadaşı tehlikeye sürüklüyor. Uçuk tatil planlarını gerçekleştirebilmek için soygun yapan ekip sonunda kendilerini tehlikeli bir dünyanın içinde hayatta kalmaya çalışırken bulur.

  10 Things I Hate About You (1999)

  .

  Heath Ledger ve Julia Stiles'ın başrollerde olduğu, Shakespeare'den ilham alan romantik komedi "Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi" sıcacık bir ilkbahar mevsiminde; lise koridorlarında, spor antrenmanlarında ve çılgın partilerde geçen hikayesiyle bazen nefret ettiğimiz şeylerin aslında değer verdiğimiz şeyler olduğunu gösteriyor.

  Hope Springs (2012)

  .

  Meryl Streep ve Tommy Lee Jones başrollü "Aşk Yeniden", orta yaşlı bir çiftin evliliklerini yeniden alevlendirmek için çıktığı yolculuğa aşk ve yenilenmenin hassas karmaşıklıklarını ele alıyor. Maine'deki sakin bir sahil kasabasının arka planında, korkuları ve güvensizlikleriyle yüzleşiyorlar, affetmenin ve ikinci şansların dönüştürücü gücünü benimsiyorlar; tıpkı kışın yerini baharın sıcaklığına bırakması gibi.

  Booksmart (2019)

  .

  "Booksmart" eğitim hayatları boyunca sadece derslerine eğilmeyi tercih eden iki yakın arkadaşın, liseden mezun olmadan önce, yaşıtlarının gerisinde kalmamak için dört yıllık eğlenceyi tek geceye sığdırmasını konu alıyor. Canlı bir şehir manzarasının fonunda, gençliğin kendiliğindenliğini ve mevsimin sınırsız olanaklarını kucaklayarak korkuları ve güvensizlikleriyle yüzleşiyorlar.

  Prom (2011)

  .

  Bahar demek aynı zamanda okul döneminin sonuna yaklaşmak demek. Eğlenceli ve hafif bir gençlik filmi olan "Mezuniyet Balosu", gösterişli elbiseler ve dans pistlerinin telaşı arasında aşk ve dostluğun iç içe geçtiği lise bahar şenliklerinin heyecanını ve beklentisini yansıtıyor. Karakterler aşkın karmaşıklıklarında geziniyor ve yol boyunca kabullenme ve özgünlük hakkında değerli dersler alıyor.

  Notting Hill (1999)

  .

  Kasvetli ve yağmurlu havasıyla ünlü Londra'nın güneşli bahar havasıyla oldukça çekici göründüğü "Notting Hill", bir kitapçı (Hugh Grant) ile bir Hollywood yıldızı (Julia Roberts) arasında başlayan aşkı anlatıyor. Alışılmadık çift, kalabalık pazar tezgahları, yemyeşil parklar, açmış çiçekler arasında aşkın sınır tanımadığını, farklılıkları aştığını ve beklentilere meydan okuduğunu keşfediyor.

  Encanto (2021)

  Disney

  Herkesin benzersiz bir sihirli yeteneğe sahip olduğu Madrigal ailesinin, sihirli güçleri olmayan tek üyesi olan genç Mirabel'in hikayesinin anlatıldığı "Enkanto: Sihirli Dünya" rengarenk çiçekleri ve hareketli şarkılarıyla içinize baharın coşkusunu getirecek.

  The Secret Garden (1993)

  .

  2020'de bir yeniden çevrimi de çekilen "Gizli Bahçe", ebeveynlerinin ölümü üzerine Hindistan'dan İngiltere'ye giden bir genç kızın, amcasının malikanesinde gizli bir bahçe keşfetmesini anlatıyor. Dostluğun gücü ve doğanın büyüsü sayesinde Mary, ihmal edilen bahçeyi canlı bir sığınağa dönüştürerek baharın hem toprağa hem de ruha getirdiği yenilenmeyi ve büyümeyi simgeliyor.

  Spring, Summer, Fall, Winter ... And Spring (2003)

  .

  "İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... ve İlkbahar", sakin bir göl üzerinde yüzen uzak bir Budist tapınağının nefes kesen fonunda, yaşamın döngüsel doğası üzerine sakin bir meditasyon gibi gelişiyor. Genç bir kesiş, değişen mevsimler boyunca, aşk, kayıp ve aydınlanma hakkında değerli dersler alarak, bahar yenilenmesinin ebedi gel-gitleri gibi varoluşun geçiciliğini benimser.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Back to Top