Hesabım
  Zack Snyder'dan Quentin Tarantino'ya Kendi Sinematik Evrenini Yaratan 7 Yönetmen

  Bazı yönetmenler doğrudan devam filmleri yapmak yerine, farklı filmleri aynı kurmaca dünyada birleştiriyor.

  Beyazperde

  Yakın tarihli bir röportajda yönetmen Zack Snyder, yeni filmi "Rebel Moon"un 2021 yapımı "Army of the Dead" filmiyle aynı evrende geçtiğini doğruladı ve böylece kendi sinema evrenini yaratan bir avuç yönetmenden biri haline geldi.

  Snyder, daha önce DCEU (DC Genişletilmiş Evreni) olarak bilinen, DC kahramanlarının hikayelerini birbirine bağlayan sinematik evrenin arkasındaki temel yaratıcı ses olduğu için konsepte yabancı değil. Ancak bu kez, mevcut bir markayla ilişkili kaynak materyali uyarlamak yerine orijinal filmlerine dayalı bir evren yaratıyor.

  Pek çok yönetmen, doğrudan devam filmleri yapmayı tercih etseler de Snyder gibi bazı isimler, bambaşka filmler yapıp onları aynı kurmaca dünyada birbirine bağlamayı tercih ediyor. Bir film yapımcısının görünüşte ilgisiz filmleri birbirine bağlaması, popülaritesi giderek artan bir uygulama gibi görünüyor ancak hala çok yaygın değil.

  İşte Zack Snyder gibi kendi sinematik evrenini yaratan 7 yönetmen...

  "Rebel Moon" ve "Army of the Dead" Aynı Evrende Geçiyor

  Richard Linklater

  .

  Before üçlemesinin karakterleri Waking Life'ta...

  18 yılı aşkın bir süre ve üç filmden oluşan Before üçlemesi (Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight) Jesse ve Céline'in tanışma, ayrılma ve tekrar buluşma hikayelerini anlatıyor. Richard Linklater'ın aşk ve kayıp bağlantılar hakkındaki üçlemesi tek başına da yeterince etkileyici ama Ethan Hawke ve Julie Delpy, Linklater'ın diğer bir filmi "Waking Life"ta da rollerini tekrarladılar. Rotoskop tekniği ile yaratılan bu animasyon filmde karakterlerin, birbirleri hakkında gördükleri rüyalardan bahsettikleri kısa bir bölüm var. Before filmlerinin gerçekliğinde, bu sadece içlerinden birinin gördüğü bir rüya, ancak filmleri birbirine bağlayan bir evren yaratmanın en benzersiz yollarından biri...

  Ridley Scott

  .

  Prometheus filmi AlienBlade Runner'a bağladı...

  Onlarca yıldır Ridley Scott'ın en büyük iki bilim kurgu filminin aynı dünyada geçtiğine dair teoriler vardı ancak 2012'deki "Prometheus"a kadar bu doğrulanamadı. Bir DVD bonus özelliğinde Peter Weyland hakkındaki bir günlük, "Blade Runner"ın Tyrell'i ve piramidinden bahsediyor. Scott, iki filmin hem tematik hem de daha büyük bir evren açısından birbiriyle bağlantılı olduğu konusunda oldukça ısrarcı görünüyordu ve görünüşe göre iki kötü şirket bir şekilde bağlantılı.

  Jacques Demy

  .

  Lola, Umbrellas Of Cherbourg, Model Shop

  Fransız yeni dalgasının renk ustası ve ikonu Jacques Demy, tüm zamanların en göz kamaştıran filmlerinden bazılarını yaptı. Demy, üç film boyunca karakterleri romantizm ve kalp kırıklığıyla bir araya getirdi. 1961 yapımı ilk film "Lola", Roland'ı ve o zamandan beri kabare dansçısı olan eski kız arkadaşı Lola'yı konu alıyor. "The Umbrellas Of Cherbourg"da Roland, Geneviève ve Guy'ın aşkında yardımcı karakter olurken, İngilizce bir film olan son film "The Model Shop"ta Lola, Los Angeles'a taşınırken ana karakter haline gelir.

  Robert Rodriguez

  .

  Machete Evreni

  "Spy Kids" serisi ile "Machete" filmlerinin aynı dünyada geçmesi en şaşırtıcı sinematik bağlantılardan biri! Yönetmen Robert Rodriguez'in çılgın çocuk filmlerinden şiddetli aksiyon gösterilerine kadar uzanan bir filmografisi var ama bu iki ayrı dünya, Danny Trejo'nun Machete karakteri gibi bir bağlantıyı paylaşıyor. Bu karakter "Spy Kids" filmlerinde sevgi dolu bir amca olarak tasvir edilirken, kendi filmlerinde intikam peşinde koşan kana susamış bir adamdır. Bu tuhaf ama eğlenceli bir bağlantı, özellikle de "Spy Kids" filmleriyle büyüyen yetişkinler için...

  M. Night Shyamalan

  .

  Unbreakable, Split

  Sürprizlerin ustası olarak bilinen M. Night Shyamalan'ın şimdiye kadarki en büyük sürprizlerinden biri, 2017 yapımı "Split" filminin sonunda, bu filmin 2000 yapımı "Unbreakable" ile aynı dünyada geçtiğinin ortaya çıkmasıydı. Bu sadece hayranlar için bir sürpriz değil, aynı zamanda tüm filmi yeniden bağlamlandıran bir değişiklikti. Shyamalan'ın dünyası süper kahramanlardan oluşan bir dünyaydı ve bir korku filmi gibi görünse de başından beri bir başlangıç ​​hikayesiydi. Her iki filmin de devam filmi olan "Glass"ta iki film daha çok kesişti.

  Kevin Smith

  .

  View Askewniverse (View - Askew Evreni)

  Kevin Smith, güçlü karakter karışımı, tuhaf diyalogları ve nerd kültürüyle 90'ların başında bağımsız film sahnesine çıktı. "Clerks" bağımsız film yapımcılığı açısından hâlâ bir dönüm noktasıdır ve filmin başarısından sonra Smith bir süre o dünyada kalmaya karar verdi. Sonraki birkaç filmi, çoğunlukla taşçı Jay ve Silent Bob'un dahil edilmesiyle birbirine bağlanan "View Askewniverse" adını verdiği yerde gerçekleşti. Smith, Askewniverse defterini Jay ve Silent Bob Strike Back ile kapatsa da ara sıra Clerks ve Jay ve Silent Bob devam filmleriyle buraya geri döndü.

  İşte bu evrendeki tüm filmler:

  Quentin Tarantino

  .

  Filmlerinin birçoğu bağlantılı...

  Yönetmen olarak dokuz film ve ayrıca sadece senarist olarak bir avuç filmle Quentin Tarantino, neredeyse tüm sinema çalışmalarının arasına bağlantılar yerleştirdi. Tarantino, karakter ilişkileri, ortaya çıkan markalar ve arka plandaki sürpriz yumurtalar aracılığıyla koca bir evren yarattı. Yönetmen ayrıca kendi dünyasında iki farklı dünya olduğunu iddia ediyor: "Gerçek Evrenden Daha Gerçek Evren" ve "Film Filmi Evreni". Buradaki fikir "Kill Bill" gibi bir filmin "Pulp Fiction" dünyasında karakterlerin gidip izleyebileceği bir film olmasıydı.

  Zack Snyder

  .

  Rebel Moon & Army of the Dead

  Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi, ilk filmiyle 22 Aralık'ta Netflix'e eklenecek olan "Rebel Moon" ve "Army of the Dead" aynı sinematik evreni paylaşıyor. Snyder'ın Kıyamet sonrası zombi filmi Netflix için o kadar büyük bir başarı yarattı ki "Army of Thieves" adlı bir spin-off'a yol açtı. İki kısımlık bir bilim kurgu destanı olarak "Rebel Moon", Snyder'ın zombi projelerinden hem ton hem de tür açısından farklılık gösterse de iki filmdeki karakterler aynı dünyada var oluyor. Zack Snyder'ın açıkladığı gibi, henüz tamamlanmamış "Army of the Dead" animasyon serisinin karakterlerinden biri, "Rebel Moon"da bir barda görünüyor. Bunun sadece bir sürpriz yumurta mı olacağı yoksa "Army of the Dead"e özgü bağlantıyı tam olarak ortaya mı çıkaracağı henüz bilinmiyor.

  Kaynak: ScreenRant

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top